В Ужгородському прес-клубі Закарпатське обласне товариство осіб з інвалідністю представило результати моніторингу доступності 12 виборчих дільниць Ужгорода. Вимога доступності будівель та приміщень для голосування закріплена в ст. 16 Виборчого кодексу України, а також рядом постанов Уряду.
На основі розроблених Кабміном критеріїв, вимог державних будівельних норм ініціативна група розробила методологію оцінки доступності виборчих дільниць. Ці результати мають лягти в основу розробки відповідної міської програми. Під час пресконференції члени ініціативної групи розказали про вимоги законодавства щодо забезпечення виборчих прав осіб з інвалідністю, результати проведеного моніторингу, а також про необхідність приведення виборчих дільниць згідно вимог чинної нормативно-правової бази до 2025 року.
Денис Сухотін, голова Закарпатського обласного товариства осіб з інвалідністю зауважив, що Виборчий кодекс, який два роки діє в Україні, передбачає, що до 1 січня 2025 року органи місцевого самоврядування повинні забезпечити виконання всіх норм архітектурної доступності виборчих дільниць та приміщень дільничних виборчих комісій для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення. «Пройшло досить багато часу, ці вимоги не виконуються, такими темпами ми не встигнемо виконати їх до 2025 року, - каже Денис Сухотін. -- У 2020 році були прийняті критерії доступності, у жовтні прийняті відповідні норми. Те, що ми побачили під час моніторингу: цієї доступності на сьогодні не має. 4 роки часу для виконання всіх вимог- це не багато, обсяг робіт і фінансів досить значний».
Марина Сташина-Неймет, членкиня ініціативної групи розповіла, що для моніторингу були обрані дільниці округів №2 і 3 в Ужгороді, які охоплюють як історичну частину, так і забудови, зроблені у 70-80 роках минулого століття. «Виборчі дільниці є недоступними, у більшості не виконані ті критерії, які передбачені. Ми брали уваги не лише доступність для осіб, як мають порушення опорно- рухового апарату, але й вади зору та слуху», - каже експертка. Йдеться, за її словами не тільки про приміщення для голосування, але й приміщення для роботи виборчих комісій, члени яких також можуть мати особливості із здоров’ям.
Федір Шандор, завідувач кафедри соціології та соціальної роботи УжНУ, депутат Закарпатської обласної ради запропонував зробити зразок дільниці, яка відповідає всім нормативам доступності для осіб з інвалідністю. «Завтра сесія обласної ради і робота комісії, ми поінформуємо депутатів, відтак облаштуємо демонстраційну дільницю в одній з ОТГ, покажемо, як це має діяти», - сказав Федір Шандор. За його словами, про категорію осіб з інвалідністю згадують вже після виборів. Хоча значна кількість населення має не тільки певні фізичні проблеми з народження, багато осіб інвалідність отримує упродовж життя внаслідок техногенного впливу у тому числі.
«Починаючи від входу немає елементарно місць для паркування, підходи до виборчої дільниці, тротуари біля входу є нерівними або недостатньо широкими, - прокоментувала моніторинг дільниць Марина Сташина-Неймет. – В одній школі №6 кут нахилу відповідає нахилу. Виборчі кабінки не завжди навіть на першому поверсі, крім того немає доступу до вбиралень: ні для жінок, ні для чоловіків. Виключення -- школи №6 і № 2.
Коридори є погано освітленими, зорієнтуватись досить складно , інформаційні таблички за допомогою яких ми знаємо, де який кабінет розташований, не є доступними».
Олег Боршовський, начальник управління містобудування та архітектури Ужгородської міськради розповів, що раніше у міській раді та облдержадміністрації діяла робоча група щодо доступності. Звітувалися про те, які об’єкти є доступними. «Після того, коли ми проїхалися по 6-ти школах і 3-ьох садочках, є певні висновки. По-перше, є питання історичної спадщини. Це заклади освіти, об’єкти, які належать до історичної забудови. Також виборчі дільниці розташовані на 2 поверсі. У дитячих садочках дільниці розміщуються у спортивних залах чи залах відпочинку на другому поверсі, самі коридори, сходові об’єкти були збудовані у 50-их роках. Буде важко облаштувати їх пандусами чи іншими конструкціями, – каже Олег Боршовський. – Ми будемо замовляти сертифікованого проектанта, який дасть рекомендації, що необхідно зробити по кожному об’єкту. Порахуємо, може легше буде перенести дільницю на інший об’єкт, ніж переробляти виборчу дільницю. Є питання по інших закладах, які знаходяться в Ужгороді».