Новини

Чи буде «Євро-2012» безпечним?

Безпека нарівні зі стадіонами та дорогами – це одне із найобговорюваніших питань, коли мова заходить про Чемпіонат Європи з футболу «Євро 2012». У польське місто Жешув з’їхалися журналісти та експерти з обох приймаючих сторін чемпіонату, щоб розказати і послухати про те, наскільки Україна і Польша готові до безпечного проведення заходу. Під прицілом опинилися прикордонники, правоохоронці та вболівальники. Zaholovok.com.ua теж став учасником майстерень.

 

Хотіли на стадіон – потрапили на конференцію

 

Більшість журналістів, які приїхали на захід з України, шкодували про те, що він не проводився в одному з міст, де будуть проходити матчі під час «Євро-2012». Усім кортіло на власні очі побачити, які ж стадіони побудували поляки. Та коли почали доповідати експерти, увага медійників миттєво переключилася на інші питання. Україна та Польща активно готують свої пункти пропуску до значного збільшення охочих перетнути кордон влітку 2012-го.

Генерал прикордонної служби Польщі Домінік Трач наголосив на тому, що його колеги зараз ведуть роботу у трьох напрямках: вдосконалюють інфраструктуру самих пропускних пунктів, роблять додаткові скоси (так звані зелені коридори), аби люди могли швидше пройти контроль, і набирають додатково працівників, щоб у піковий час навантаження вистачило персоналу для обслуговування пунктів пропуску. Пришвидшити процес перетину кордону може те, що люди проходитимуть контроль на пунктах пропуску лише однієї країни. У випадку з українсько-польським кордоном це буде Польща.

 

-          Єдиною важливою проблемою є те, що українсько-польський кордон - це зовнішній кордоном Європейського Союзу, - наголосив Домінік Трач. – А це означатиме, що Шенгенський кодекс виконуватиметься у строго визначеному порядку. І не буде спрощення для тих, хто говоритиме, що їде на «Євро-2012».

 

Це зауваження прозвучало особливо актуально у контексті того, що в Росії поширюються чутки, ніби для перетину кордону достатньо мати при собі квиток на один із матчів «Євро-2012». Аби у вболівальників не було проблем при перетині, треба підготувати всі необхідні документи.

 

На футбол літаком!

 

Що ж до роботи українських прикордонників, то у нас, як завжди, свої нюанси. Про них розказав помічник голови Держприкордон служби України Сергій Астахов.

 - На відміну від польської сторони, яка готує кордони і пункти пропуску з Україною, нам доводиться підходити до цього комплексно, - зазначив пан Сергій. – Потрібно підлаштовувати існуючі пункти пропуску не тільки на польській ділянці, а й на російській, молдавській та з іншими країнами. У тому числі з країнами ЄС.

 

Загалом Держприкордон службою України визначено, що під час «Євро-2012» буде задіяно 32 пункти пропуску. З них 7 на польському кордоні і 14 на кордоні з Росією. Ці дві ділянки стануть найбільш потужними, бо за прогнозами саме через них масово їхатимуть вболівальники. Велике навантаження очікується на авіаційних пунктах пропуску. По Україні працюватиме 5 таких пунктів у чотирьох містах, які будуть приймати учасників та вболівальників «Євро-2012». За вимогами UEFA, на пунктах пропуску потрібно на кожну людину витрачати 20 секунд. Відповідно, щоб не порушувати правил, інформацію про пасажирів літака будуть збирати просто під час польоту і відправляти в аналітичні центри. За попередніми підрахунками літак на 150 осіб буде опрацьовуватися в повітрі протягом 6-7 хвилин. Коли громадяни інших країн прибудуть в Україну на пункт пропуску, то в інспектора паспортного контролю вже будуть всі необхідні дані. Йому залишиться тільки індентифікувати кожну особу, яка до нього підходить.

На запитання про готовність закарпатських кордонів до «Євро-2012» помічник голови Держприкордон служби України Сергій Астахов відповів лаконічно.

 

-          Особливої проблеми я не бачу, бо основні матчі будуть відбуватися у Києві та Донецьку. Відповідно, вболівальники намагатимуться туди дістатися авіаційним транспортом. Звичайно, щось буде і автомобільним, через Закарпаття у тому числі. Але основна магістраль «Київ-Чоп» - це просто відмінна траса, я сам днями їздив нею. Є, правда, відрізок, який ще відбудовується, але я думаю, що проблем не буде і часу нам вистачить. Все буде побудовано. Україна – це та країна, я переконався в цьому, в якій спроможні у дуже стислі терміни робити великі справи.

 

Параду міліції на стадіонах не буде!

 А про це заявила Яна Холодна, начальниця відділу телестудії Управління звязків з громадськістю МВС України. Натомість міліціонери зосередяться на тому, аби забезпечити порядок на вулицях міст, в яких проводитимуться вирішальні матчі чемпіонату. Зараз українські правоохоронці активно проводять тактичні навчання. Причому, залучають до них навіть тих міліціонерів, які працюють у регіонах, далеких від ключових для «Євро-2012» стадіонів. Правоохоронці розраховують на допомогу міста місту. Беруть до уваги і обмін досвідом.

- Нещодавно була відпрацьована реальна модель співпраці з нашими та іноземними колегами, - розповідає Яна Холодна. - Під час товаристського матчу між Україною та Німеччиною, який проходив на стадіоні «Олімпійський» у Києві, була відпрацьована ця модель роботи. Працівники німецької поліції супроводжували своїх вболівальників на територію України, вони контролювали їхню поведінку, контролювали охорону громадського порядку і допомагали українським колегам патрулювати вулицями міста. 

 

Привезли з собою німці і цікаве для України нововведення – так звані фан-посольства. Вони мобільні, працюють поблизу стадіона і утворюють своєрідний центр, куди кожен вболівальник-іноземець може звернутися за будь-якою інформацією. Попередньо заплановано, що такі посольства будуть працювати на території України та Польщі під час чемпіонату.

 

Вболівальників треба виховувати

 

Заступник міністра внутрішніх справ і адміністрації Польщі Адам Рапацький у своєму виступі наголосив на тому, що не лише стадіони та дороги треба готувати до «Євро-2012», а й самих вболівальників. У Польщі і в Україні продовжують набирати волонтерів, які допомагатимуть правоохоронцям підтримувати лад і на самих стадіонах, і на вулицях міст.

Проте Підкарпатський комендант воєводської поліції Йозеф Гданський, каже, що на добровольців польські полісмени своїх функцій перекладати не збираються. Волонтери можуть допомагати вболівальникам зорієнтуватися на стадіоні, скажімо, знайти своє місце, але патрулювати вулиці їм не потрібно, бо це прямий обов’язок поліції.

 

-    Ми не виключаємо співпрацю з людьми, які знають мови, - ділиться напрацюваннями Йозеф Гданський. – Вже два роки шукаємо і реєструємо осіб, які знають такі мови, як китайська, бо може бути, що до нас приїдуть з Китаю, чи інших країн. Наприклад, Латинської Америки чи Африки. Тому шукаємо людей, які володіють екзотичними мовами і плануємо їх залучати до співпраці. Це буде волонтерська робота.

 

Польські майстерні «Євро-2012. Безпека в теорії, практиці та суспільній свідомості» відвідав і Генеральний консул США в Кракові Аллен С. Грінберг. Пан консул повідомив, що уряду його країни важливо,аби Чемпіонат європи з футболу у 2012 році пройшов благополучно. І порадив організатором заходу врахувати досвід США у боротьбі з тероризмом. Бо на таких масштабних заходах є загроза того, що хтось влаштує щось подібне. А оскільки на «Євро-2012» приїдуть подивитися і американці, то уряду США важлива безпека громадян заокеанської держави.

Розрахунків теоретиків та досвіду практиків вистачило на два дні обговорення. Учаники майстерень поділилися досвідом, відповіли на запитання і... роз’їхалися кожен у своє місто. Часу до помпезної події у світі європейського футболу залишилося не так уже й багато, а справ як завжди - хоч греблю гати. Чи дозволять вони «Євро-2012» стати безпечним, знає тільки літо 2012-го. Доживемо – дізнаємося і ми.

 

Тетяна Довганинець, спеціально для Zaholovok.com.ua   

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.