Україна взяла курс на створення маленьких стратегічних альянсів для утвердження себе як сильного гравця на мапі Європи. На цьому наголосив Дмитро Кулеба, Міністр закордонних справ України під час hardtalk із Ганною Гопко на ІІ-му форумі ідей та рішень “Re:Open Zakarpattia".
- Ми постійно стверджуємо, що Україна є частиною колективного Заходу та центрально європейською державою. Але як на практиці стати такою державою, поки ми не стали членами НАТО і ЄС?
- Нам не треба стати його частиною, бо ми вже невід’ємна частина. Але дійсно ми були значною мірою відірвані від центральноєвропейських процесів у 80-90 роках. І якби ми діяли більш напористо, ситуація була б кращою, ніж є. Тому зараз нам треба надолужувати втрачене, чим ми і займаємось, в тому числі створюючи різні альянси. Зараз наше завдання - відкривати якомога більше дверей для комунікацій людей та бізнесу.
- Під час Варшавського безпекового форуму у відповідь на питання про перспективи членства в НАТО Грузії та України міністр закордонних справ і зовнішньої торгівлі Угорщини Петер Сійярто заявив, що Угорщина підтримує прагнення Грузії і забув про Україну.
- Думаю, що це була така собі дипломатична шпилька. Але у стратегічних інтересах Угорщини, щоб Україна була членом НАТО. Дійсно існує суперечка у відносинах зокрема через освітнє законодавство в Україні, а тепер ще й відносно газового питання. Але у мене немає сумнівів, що коли ми з Угорщиною подолаємо непорозуміння, вона повернеться до гучної підтримки членства україни в НАТО.
- У НАТО і ЄС потрібно йти сильними. Як Україні набрати голоси сусідів на користь свого членства, коли буде голосування?
- Ми ведемо перемовини щодо декларацій із країнами-сусідами про членство України в ЄС, в тому числі і з Угорщиною. Цей шлях може бути нерівним, але сусіди завжди можуть знайти порозуміння і Україна налаштована конструктивно. Звісно, кожна країна дбає про свою ідентичність і ми не менш, ніж Словаччина, Польща чи Румунія дбаємо про неї. Проте можливо не доводити свою ідентичність до рівня конфліктів, а захищаючи своє дбати про інтереси сусідів. Наприклад, зранку я за закарпатською кавою обговорював традиції вирощування паприки в одному із закарпатських сіл.
- Ви багато говорите про будівництво альянсів. Якщо подивитись на дії Росії, то чи достатньо цих зусиль? Чи потрібна більша участь стратегічних партнерів України у відповіді на загрози, що зростають?
- Люблінський трикутник (тристороння платформа між Литвою, Польщею та Україною, - ред.), Асоційоване тріо (тристоронній формат посиленої співпраці між Грузією, Молдовою та Україною щодо інтеграції до ЄС, - ред) мають зараз позитивну динаміку. Крім того у форматі цих тріо зв’язуватимемо секторальних міністрів, адже це не лише політичні проекти, вони мають проникати всі сфери суспільного життя України. Є ціль, під неї створюється маленький альянс. І вже немає такої перешкоди як географія і кордони. На жаль, при всій повазі до них, великі міжнародні організації вже не можуть бути такими ефективними, тому роль маленьких альянсів важлива.
- Які очікування від Комісії стратегічного партнерства Україна-США? Чи знову будуть розмови про олігархів та корупцію в Україні?
- Цього року у нас була найбільша кількість контактів на міжнародному рівні. Наступного року ми плануємо затвердити нову Хартію на засіданні КСП цієї осені у Вашингтоні, бо стара не відповідає сучасним обставинам. Роль США в Центральній Європі є надзвичайно високою і чим більшу США має зацікавленість, тим безпечніше буде в регіоні.
- Які перспективи україно-китайських відносин, зважаючи на стратегічне партнерство зі США?
- Україна розвиватиме відносини з Китаєм як західна держава із західними цінностями. Ми активно торгуватимемо, залучатимемо китайські інвестиції. Але що стосується безпеки, ми будемо із західними сусідами. Що стосується інвестицій у сферу стратегічних технологій (у відповідь на репліку щодо китайських інвестицій у компанію “Мотор Січ”, - ред.), ми їх залучатимемо звідти, де буде менше антагонізму із нашими західними сусідами.