Новини

Боржавська паска – особлива

Яка паска буде цього року? – з таким питанням всі без винятку в  Боржавській долині, та й не тільки, -  господарі в очікуванні свята Христового Воскресіння…

Для того щоб краще знати тисячолітні  традиції - краще всього завітати до села Луково Іршавського району, що розкинулось по обидва боки річки Боржава. Річка в цих місцях ще норовлива, по обидва береги її живлять швидкі гірські струмки, один з яких приборкала родина Сенинців вже більше століття тому. Саме в Боржавському передгір’ї, на лівому березі річки Боржави, збудував водяний млин прадід Дениса Сенинця. За будівельні матеріали служили дерево, а схема того млину була в голові прадіда…

Сьогодні Денис Іванович муку для паски вже підготовив – а жінка, Олена Іванівна приводить до ладу господарство. В хліві в очікуванні тільна корова – приплід чекають якраз на свята. Вже висадили перші рядки молодої картоплі, з осені висадили грядку часнику, який дружно дав сходи.

«Коли будете пекти паску?» - запитав я в Олени Іванівни на початку «страсного» тижня у понеділок. – «Як звичайно – в великодню суботу, зранку замішу тісто і перед обідом «посажаю» в піч. Буду пекти собі та дочці». – «А чи можна Вас попросити спекти і мені – таку як минулого року?».  – Після невеликої паузи господиня відповідає: - «Тоді мушу напалювати ще раз – бо в перший раз всі тепші не помістяться».

Це частина нашої ранкової бесіди на обійсті родини Сенинців в с. Луково, куди я завітав з огляду на минулорічну акцію «Боржавська паска», яку було проведено разом з молоддю сусідніх сіл протягом трьох днів – молоття збіжжя, розписування писанок традиційним способом та і сам процес замішування та випічки пасок. Цьогорічна зима видалася непростою для родини – важко хворіли чоловік дочки та сам Денис Іванович -  навіть сам млин досить важко переніс сильні морози. За чашкою кави ми згадали минулорічні клопоти – адже за три дні до минулої паски в дворі було дуже людно; в  традиційному дійстві щодня брало участь до 45 осіб. На згадку ми подивились минулорічні фотографії. Під час відвідання родини Сенинців я зробив декілька знімків, які пропоную до своєї розповіді. 

Для того щоб добратися до млина, потрібно перейти міст через річку Боржава – тут на лівому березі встановлено пам’ятний хрест та стеллу в пам'ять жителям села Луково, які загинули в роки лихоліть. 

Перейшовши міст  прямуємо вверх понад річкою Боржава  та піднімаємось трошки вгору – ось такі будинки розташовані на луківських пагорбах. 

Аж ось і наш сторічний трудар…. 

Господар, Денис Іванович, бере на пробу якість борошна …

А це серія фотографій з минулого року з  акції «Боржавська паска».

Денис Добра.

Фото автора.

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.