Новини

Американський мільярдер відкрив в Ужгороді скульпутуру закарпатському вояку-символу. ФОТО

Сьогодні в Ужгороді відкрили міні-скульптуру американського морського піхотинця  Майкла Стренка. Майкл – виходець із Закарпаття (села Ярабина, яке тепер на території Словаччини), який у дворічному віці виїхав з батьками до Америки. Хлопець герой однієї з найвідоміших фото завершення Другої світової війни (фотограф Джо Розенталь), де шестеро піхотинців після перемоги встановлюють  американський прапор на острові Іводзіма в Японії.

«В Америці є багато пам’ятників, які повторюють це фото, ми вибрали тільки персону, яка нас цікавить,- розповів Михайло Колодко, скульптор. – Це наш земляк, ми повинні знайомити людей з історією. Скульптура не є повтором фото, а вільним трактуванням. Це найвідоміше фото часів Другої світової, автор якого отримав Пулітцерівську премію. Після цього СРСР отримав завдання зробити таке ж фото, і більшість знають картинку встановлення прапора на Рейхстагом. Але у світовому масштабі фото американських піхотинців відоміше. Самого Стренка ми з заднього плану винесли на передній. Позитив пам’ятника цього жанру скульптури, що тут немає кольорів і не зрозуміло, який прапор тримає вояк. Тому людина може просто оцінити скульптуру».

Федір Шандор, завідувач кафедри туризму УжНУ нагадав, що кілька років тому під час параду Миколайчика в Ужгороді з’явилася перша міні - скульптура , на сьогодні їх півтора десятка. «Це була ідея втілювати імена відомих людей, пов’язаних із Закарпаттям та  відомих закарпатців, про яких було забуто. Міні- скульптури  не заважають архітектурному стилю, не ламають загальний образ, але у той час є поруч, цікаві і дорослим і дітям, - каже Федір Шандор. Дуже багато краян та їхні сім’ї у різні роки через об’єктиві причини емігрувало закордон, до прикладу, Енді Воргол, Михайло Стренк. Деякі речі ставалися випадково. Ми повертаємо пам'ять про них».

Відкрити скульптуру до Ужгорода приїхав відомий виходець із Закарпаття, мільярдер Алекс Ровт та меценат Сергій Мошак. «Це велика честь для сім’ї Стренка. Його брати і сестра живуть у Пенсільванії», - розповів Алекс Ровт. Він також нагадав, що історія про американського сержанта закарпатського походження стала відома завдяки сержанту, який служив у американському посольстві у Братиславі.  А також зауважив, що закарпатців чимало по світах. «Я закарпатець у 5-му покоління, народився у Мукачеві. Мій дідо, який виїхав у 1904 році в Америку працювати на лісоповалах, був здивований, коли почув, що за океаном знали про закарпатців. Про них казали, що це роботящі, порядні люди, які нікого не обманюють. Тому дуже багато людей шукали працівників із Закарпаття. Якось мій двоюрідний брат запитав мене: «А що у Мукачеві мільйон людей жило? Куди не підеш, той з Мукачева, інший,у того мати звідти», «Навіть 100 тисяч не було», - відповів йому. Де б не був, всюди зустрічаю закарпатців. Це талановиті люди».

Більше фото у розділі "Фоторепортаж"

Скульптор Михайло Колодко передав Алексу Ровту та Сергію Мошаку копію скульптури для Арлінгтонського музею у Вашингтоні. 

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.