Новини

Альтернативні джерела тепла: сонячний колектор

В останні роки природний газ, який використовується для опалення будинків, постійно дорожчає. Це призводить до збільшення рахунків за комунальні послуги. Тому багато українців намагаються перейти на альтернативні джерела живлення. Одним із таких є сонячний колектор. Цей пристрій дозволяє нагрівати теплоносій завдяки енергії сонця, використовувати його для опалення будинку. Розглянемо, як це працює.

Колектор являє собою пласку панель, всередині якої розташована металева трубка. Саме по ній проходить теплоносій. Сонце нагріває трубу та рідину, а насос примусово переміщує її по системі. Завдяки цьому захолола вода потрапляє в колектор, нагрівається й перетікає в накопичувальний бак. Цикл повторюється, поки насос не відключиться або сонце не зайде. Також бувають системи з природною циркуляцією. У них не передбачається наявність насоса. Рух теплоносія відбувається природним чином, завдяки різниці тиску між теплою й холодною водою.

Види колекторів

Існує кілька типів даного обладнання:

  • Пласкі. Недорогі та практичні, можуть розміщуватися як на покрівлі, так і просто на ділянці. Зазвичай їх не застосовують в опалювальних системах, оскільки вони не можуть працювати при мінусових температурах. Але їх можна встановлювати в південних районах, де не буває морозів, або використовувати в міжсезоння. Пласкі сонячні колектори для опалення будинку, купити які можна за посиланням https://solar-tech.com.ua/ua/solar-power-system/solar-collectors/, виготовляються у вигляді алюмінієвої рами, усередині якої розташовується мідна трубка. Знизу знаходиться шар утеплювача. Він не дає теплу розсіюватися. Зверху конструкція накривається загартованим склом, яке витримує град та інші механічні навантаження.
  • Вакуумні. Вважаються сучаснішими та надійнішими, можуть використовуватися в будь-який час року. У таких пристроях встановлюються герметичні колби з боросилікатного скла, усередині яких розташовується мідна трубка. Саме по ній і проходить теплоносій. Колби покриті спеціальним матеріалом, який відбиває сонячні промені, внаслідок чого тепло не розсіюється та не втрачається. Завдяки вакууму мають високий рівень теплоізоляції, тому металева труба не замерзає навіть у морози. Додатково її утеплюють на виході з колектору та при прокладанні на горищі.

Основним елементом системи також є накопичувальний бак. Саме в нього подається гаряча вода з колектору. Якщо її застосовують для побутових цілей (наприклад, для душу, ванної, миття посуду), то вона відбирається безпосередньо з ємності. У системах опалення зазвичай використовується теплообмінник. Всередину бака ставиться спіраль із міді, по якій проходить теплоносій. Гаряча вода, що надходить від колектору, нагріває його, після чого антифриз потрапляє в радіатори та батареї опалення.

Особливості використання

Практика показує, що обігрівати повноцінний будинок, розташований не на півдні України, за допомогою колектору не вдасться. Зазвичай його застосовують як допоміжний обігрів у міжсезоння та в сонячні дні. При цьому така система дозволяє економити до 30–70% на рахунках за комунальні послуги, особливо в тому разі, якщо будинок добре утеплений і в ньому встановлені сучасні вікна з двокамерними склопакетами.

Додатково до колектору можна під'єднати сонячні панелі. Вони будуть використовуватися для забезпечення насоса необхідною енергією. Також їх застосовують у тих випадках, коли в будинку встановлений електричний котел або кабельна система «тепла підлога». За допомогою колектора можна забезпечити будинок не тільки опаленням, а й гарячою водою, що дозволить заощадити на оплаті за газ або електрику.

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.