Новини

50% жителів Ужгорода готові сортувати сміття, – екологи

За останні 100-150 років температура на нашій планеті збільшилась на 1 0С. Та поступове й послідовне потепління називається глобальними змінами клімату, які супроводжуються нетиповими кліматичними явищами на суші та на морі, збільшенням амплітуд температурного коливання, зміщенням календарних пір року, таненням льодовиків, затопленням островів та частини материків.

Причиною змін клімату є парникові гази, передусім СО2, який, починаючи з 1750 року (початку промислової революції), через спалення викопного палива у великих кількостях почав надходити в атмосферу. Ішим небезпечним парниковим газом на планеті є метан. Антропогенним джерелом метану в Україні є стічні води, водосховища та сміттєзвалища.

Вчені вважають, що підвищення температури на планеті ще на 2 0С, а це може статись вже до середини ХХІ ст., пробудяться фізичні механізми, які призведуть до різкого посилення парникового ефекту. Почнуться незворотні зміни в атмосфері Землі та пов’язані з цим кліматичні катаклізми.

Щоб відвернути цю небезпеку уряди більшості країн світу у 2015 році в Парижі підписали міжнародну угоду щодо підтримки збільшення середньої температури планети на рівні нижче 2 °C.

Місто Ужгород у свою чергу також приєдналося до європейської ініціативи – Угоди Мерів з питань енергоефективності та клімату, згідно з якою взяло на себе зобов’язання до 2030 року знизити викиди СО2 на 30 %. Для цього необхідно провести ряд змін у п’яти сферах життя міста, які споживають найбільше енергії: бюджетні установи, житловий сектор, транспорт, вуличне освітлення та сфера обслуговування. Весь комплекс змін повинен призвести до скорочення споживання енергії, а отже, до скорочення викидів парникових газів. Покрокові зміни у цих напрямках чітко прописані у Плані дій зі сталого енергетичного розвитку та клімату міста, який був розроблений та затверджений Ужгородською міською радою у 2018 році. Отже, для міської влади цей документ є керунком до дій, про виконання якого щодвароки міська рада звітуватиме у європейський офіс Угоди Мерів. Однак досягти бажаного результату місто не зможе без безпосередньої та активної участі мешканців міста.

То що особисто готові ужгородці змінити у своєму повсякденному житті  для зниження власних викидів вуглекислого газу в атмосферу? Таке питання задавали школярі звичайним перехожим на пл. Театральній під час все міської Акції «Знизимо викиди СО2!», яка відбулась 25 квітня в Ужгороді з ініціативи ГО «Екосфера». Діти демонстрували власноруч виготовлений стенд з варіантами на вибір щодо змін у виборі транспорту, використання електроенергії, тепла та поводження з відходами.

Так, наприклад,  65 % опитаних відповіли, що готові пересісти на велосипед для пересування містом, бо цей вид транспорту взагалі не продукує викидів в атмосферу. Інші 35 % містян сподіваються на добре розвинену інфраструктуру громадського транспорту, який є більш дружнім до природи за індивідуальний автомобіль, бо продукуючи таку ж кількість викидів, переводить у десятки разів більше людей. Ще 25 % містян відповіли, що обрали б електромобіль.

Для заощадження електроенергії 35 % ужгородців готові економити воду, 20 % готові встановлювати власні сонячні електростанції на дахах своїх будинків і 15 % – замінити традиційні лампочки на енергоефективні.

В останні роки громадяни скаржаться на високу вартість опалення для власних осель. Однак лише 25 % опитаних відповіли, що готові підвищити енергоефективність свого житла через його утеплення, а 30 % сказали, що бажають отримувати теплу воду задарма, встановивши сонячний колектор.

Щодо твердих побутових відходів, бо на сьогодні 50 % містян готові сортувати сміття за умови наявності достатньої кількості контейнерів для вторсировини біля їхніх будинків. Ще 40 % можуть відмовитись від одноразових речей та упаковок та перейти на використання багаторазових, наприклад, таких, як екоторби.

Для охоплення більшої кількості містян такі опитування проводитимуться й під час інших міських акцій впродовж року. І хоча таке опитування не є репрезентативним, однак його результати дають певний керунок для міської влади, на які заходи передусім варто витрачати кошти міського бюджету. Зокрема це розвиток якісного громадського транспорту та облаштування велосипедної інфраструктури. А також розвиток якісної інфраструктури для покриття усього міста системою селективного збору сміття, - повідомляє прес-служба ГО «Екосфера».

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.