31 жовтня відзначають Всесвітній день заощаджень.
Близько 1,5 мільйона американців щороку оголошують про своє банкрутство, оскільки не в змозі заробити достатньо грошей, щоб оплатити всі витрати, які в більшості випадків давно вийшли з-під контролю. Чим швидше Ви почнете скорочувати нераціональні витрати, тим більше заощадите і швидше досягнете фінансової незалежності.
Багато людей говорять, що не можуть собі дозволити заощаджувати 10% доходів. У той же час, за оцінками зарубіжних експертів, складання бюджету сім’ї дозволяє заощаджувати до 20% коштів.
Є 33 поради, як суттєво заощадити на витратах.
Способи скорочення витрат:
- Використовуйте картки на знижки при покупках.
- Виберіть оптимальний пакет послуг мобільного зв’язку.
- Купуйте взуття і одяг за нагоди в кінці сезону, коли знижки на них найбільші.
- Купуйте гуртом.
- Завжди платіть за себе, але ніколи – за всю компанію.
- Платіть за товар, а не за бренд.
- Просіть знижку при купівлі товару. В основі небажання торгуватися лежать необґрунтовані страхи (відмови, критики з боку оточення і т.п.), низька самооцінка. Все це прикрито маскою гордості і позиції: «Я можу собі це дозволити». Однак часто торг (тривалістю менше хвилини) заощаджує Вам суму, яку Ви заробляєте за годину чи навіть триваліший період часу. Однак із бабусею на базарі, яка продає вирощену власними силами продукцію, мабуть, торгуватися не варто.
- Забудьте про споживчі кредити. Купуйте в кредит тільки нерухомість (при купівлі житла замість сплати оренди «в нікуди» через певний час житло буде Вашим), за прийнятних умов кредиту.
У жодному разі не давайте втягнути себе в авантюру типу весілля/відпочинок/святкування дня народження в кредит.
- Оформлюючи кредит на придбання нерухомості, розвиток бізнесу чи освіту, прорахуйте вплив на вартість кредиту комісійних виплат і прихованих платежів. Не завжди кредит із нижчою задекларованою відсотковою ставкою буде дешевшим. Так, обрахунок вартості одного банківського споживчого кредиту показав, що замість задекларованого 1% на залишок боргу в місяць з урахуванням комісій реально необхідно сплачувати 4,79%. Подивіться графік платежів, самі підрахуйте, який відсоток переплати.
- Готуйте їжу самі замість того, щоб купувати напівфабрикати (це збереже і гроші, і здоров’я).
- Проведіть облік витрат хоча б 1 місяць, щоб знати їхню структуру і виявляти найбільш вагомі для Вас статті. Думайте, чи можна їх скоротити.
- Користуйтеся податковою знижкою. При заповненні і поданні декларації про доходи за минулий рік (у межах сплаченого податку з доходів фізичної особи) держава повертає частину коштів, сплачених за навчання, страхування життя, іпотечні кредити, благодійні внески тощо. Проконсультуйтеся зі спеціалістами.
- Забудьте про азартні ігри, лотереї, ігрові автомати і т.п. Зокрема, нові гральні автомати проєктують так, щоб викликати залежність.
- Перераховуйте вартість продуктів харчування з розрахунку вартості за кілограм. Така прикладна математика дозволить, наприклад, дізнатися, що чипси (не факт, що з картоплі) набагато дорожчі за м’ясо.
- Приймаючи рішення сходити на концерт, порахуйте, чи заробляєте Ви за 2 години роботи стільки грошей, скільки витратите за той же час?
- Святкування дня народження, ювілею, весілля не обов’язково означає наявність 400 гостей, бо у Василя було 350.
- Позбудьтеся шкідливих звичок і залежностей. Підрахуйте альтернативну вартість «фактора лате» (чи звички курити) за 20-30 років.
Позбудьтеся залежностей. Найлегше продати товар покупцю, у якого сформована залежність (від алкоголю, паління, какао, шоколаду і т.п.). Реалізація кави, чаю, коли, пепсі, енергетичних напоїв побудована на залежності від кофеїну. Деякі вчені стверджують, що вживання цукру також викликає залежність.
Українці споживають зараз у 16 разів більше цукру, ніж 50 років тому. В середньому в українському супермаркеті 10.000 найменувань продуктів, 75% з них містять цукор (зокрема хліб, консерви, соуси, ковбаса, сухі сніданки).
- Поступово відходьте від спілкування з людьми, які є Вашими «друзями» тільки по витратах часу, здоров’я та грошей.
- Забудьте про кредитні картки. Якнайшвидше виплатіть борги по них і анулюйте.
- Завжди перевіряйте чеки і рахунки на предмет наявності можливих помилок. Чек є доказом здійснення покупки для повернення товару, який виявився неякісним.
- Можете встановити собі ліміт витрат на день і притримуватися його.
- У супермаркеті здійснюйте покупки за наперед складеним списком. Адже проти Вас продавці використовують уже цілу науку – мерчандайзинг. Повне трактування поняття мерчандайзингу з урахуванням усіх нюансів охоплює фізичне розташування і оформлення товару в точці продажу, що всесторонньо стимулює споживача до його імпульсивного придбання, а також правильне представлення і детальне знання товару продавцями.
- Утепліть будинок (квартиру). Це зменшить витрати на обігрів оселі. До того ж шведи підрахували, що на обігрів оселі взимку від 17 до 22оС необхідно стільки ж енергії, як від 0о до 17оС.
- Ходіть у магазин ситими. Людина купує більше продуктів, коли голодна. Якщо людина стомлена, то купує більше солодкого, якщо зла або роздратована, – робить вибір на користь того, що американці називають junk food («сміттєва їжа»). Отже, хочете менше витрачати – ходіть у магазин ситими і задоволеними.
- У день отримання зарплати рекомендують не заходити навіть у продуктовий магазин. Річ у тому, що в цей день людина відчуває себе багатою і не рахує грошей, що ні до чого хорошого не призводить.
- Дорогі покупки плануйте завчасно.
- Купуйте енергозберігаючу побутову техніку.
- Купуйте тільки те, що Вам дійсно необхідно. Засновник Американського інституту з вивчення мотивації поведінки стверджував, що головна цінність товару для покупця полягає не у його функціональному призначенні, а у задоволенні глибоко схованих у підсвідомості бажань, про які сам покупець може навіть і не підозрювати. У більшості випадків ці темні інстинкти і таємні бажання витіснені у підсвідомість саме тому, що вони неприйнятні для свідомості.
Технології управління нашими потребами досягли такої досконалості, що ми практично не здатні відрізнити наші істинні потреби від нав’язаних нам мотивів поведінки і пріоритетів продавцями товарів, послуг та ідей.
- Встановіть лічильники на воду, газ і тепло (якщо відсутнє автономне опалення). Норми споживання води, газу, тепла встановлюються так, щоб покрити всі витрати постачальника. На споживачів перекладають витрати на те, що вони фактично не використовували. Практика показує, що дуже часто споживання води на 1 людину значно менше нормативу, а значить, нема сенсу платити за зайві кубометри гарячої і холодної води та їхнє відведення.
Особливо актуальна рекомендація стосовно лічильників тепла, що рахують кількість калорій тепла, доставленого до будинку. Якщо опалення не увімкнули, то і платити за нього не потрібно.
- Встановіть на крани спеціальні насадки, які зменшують використання води.
- Придбайте штучну ялинку.
- У деяких випадках, коли хлопці/чоловіки надають перевагу короткій стрижці, їх можна постригти в домашніх умовах. Придбання машинки для стрижки збереже Вам за рік із розрахунку на 1 чоловіка близько 13% середньої зарплати по країні (що дорівнює заощадженням за місяць).
- Заощадження пального. Керуючи автомобілем, не робіть різких прискорень і гальмувань. Найощадливішим режимом вважається рух зі швидкістю 90 км/год. Своєчасна заміна повітряного фільтру дозволить заощадити до 10% пального. Ще 10% збереже дотримання рекомендованого тиску в шинах.
Підготував Юрій Кушнір, доцент кафедри економічної теорії УжНУ
[1] З книги Юрія Кушніра «Персональні (+сімейні) фінанси».