Новини

13 авторів з усієї України стали переможцями Всеукраїнського літературного конкурсу малої прози ім. Івана Чендея

Родина відомого закарпатського письменника, лауреата Шевченківської премії Іван Чендея започаткувала цього року Всеукраїнський літературний конкурс малої прози імені Івана Чендея. Наприкінці травня відбулося нагородження переможців, яке проходило у садибі письменника в Ужгороді. Конкурс, ідея кого виникла торік з нагоди 95-ліття від дня народження відомого закарпатського прозаїка, проводився у трьох номінаціях: «Молода проза» (учасники до 25-ти років), «Моросла проза» (від 25-ти років) та «Чендеєзнавство».

«Ми зібрали гарне товариство, отримали понад 170 творів з цілої України. Такого масштабу не очікували! – ділиться враженнями Марія Чендей-Трещак, донька відомого письменника. – Це світдчить про те, що у нас багато талановитих людей, молоді, яку треба безперечно підтримувати. Це і є метою нашого конкурсу --  виявляти таланти, заохочувати і допомагати їм. Бо для самого Івана Чендея було найбільшим щастям розгледіти у початківцеві справжній талант і допомогти бодай порадою».

Подавали свої твори як незнані широкому загалу автори, так і відомі письменники. До складу журі увійшли  Сидір Кіраль д.ф.н., професор (Київ), який досліджує епістолярну спадщину та архіви письменника, Марія Чендей-Трещак, донька письменника, Сергій Федака, д.і.н., професор УжНУ,  Олександр Гаврош, письменник і журналіст.  

Перед врученням нагород, Сидір Кіраль поділився враженнями з відвідин архіву, де мав можливість вивчати персональну справу Івана Чендея.  «На щастя вціліли два томи персональної справи Івана Чендея, на який досі стоїть гриф «секретно». Це купа документів, які показують нам, в який час жив Іван Чендей, яким був письменником і за що його цькували та принижували. Читати це дуже важко навіть мені, це дуже боляче. Є серед документів і стенограма засідання Спілки письменників, яка особливо мене вразила. Я, по-перше, знайшов відповідь на ці вкрай різкі оцінки колег Чендеєм у його щоденнику. Ці документи ми опублікуємо, як опублікуємо Щоденник. Хай читач проаанлізує і подивиться, хто яким був і як. Приємно вразили доповідні колеги Панька та Фелікса Кривіна, які не приєдналися до загального хору цькування Спліки письменників і висловили свою об’єктивну думку, але вимушені були подавати пояснення. В одному з творів нашої конкурсантки є такі слова: «невдячна річ -- малювати страх». Але якою вдячною річчю є те, коли людина не боїться, подолає цей страх, іде проти всіх і знає, що за ним правда».

Як зазначило журі,  на конкурс надійшли твори доволі високого рівня, тому визначити переможців було непросто. Першими лауреатами конкурсу малої прози імені Івана Чендея стали тринадцятеро авторів.

Так, у номінаці "Молода проза" лауреатами стали:

1. Анастасія Літашова за оповідання "Зелена пожежа" (м. Старобільськ Луганської обл.)

2. Аліна Улянич за оповідання "Заворожи мені, химороднику..." (Одеса)

3. Василь Малишка за оповідання "Викрасти Європу" (Прага, Чеська Республіка)

3. Роман Сліпокоєнко за оповідання "Баранець" (с. Хацьки Черкаської обл.)

У номінації "Доросла проза" нагороди отримали:

1 Роксолана Жаркова за оповідання "Балтійський експрес" (Львів)

2. Анатолій Марущак за твір "Поводир води" (Херсон)

2. Олеся Маркович за твір "Повінь" (Ужгород)

3. Ірина Ликович за твір "Мертвий голуб" (Відень, Австрія)

3. Оксана Мазур за твір "Коли ми були Горгонами..." (Львів)

3. Олена Качуренко за оповідання "Аутистка" (Київ)

У номінація "Чендеєзнавство" (популяризація та вивчення життя і творчості Івана Чендея) перемогли:

1. В’ячеслав Бігун за кіносценарій «Пожертва, або Чайки летять на Схід» (Тячів)

2. Сергій Федака за статтю «Три золоті слова» (Ужгород)

3. Олена Кладова за «Лист Івану Чендею від українки, яка робить перші кроки в літературній творчості» (Сєвєродонецьк, Луганська обл.)

Журі також нагородили особливими відзнаками педагога з Харкова, керівника гуртка  «Лідерство ― запорука успіху» Центру дитячої та юнацької творчості № 5 Леоніда Гапєєва за популяризацію творчості Івана Чендея, а також наймолодшу учасницю конкурсу Анастасію Бугай (10 років, м. Чернігів) за твір «Том і хлопчик з притулку».

Фінансується конкурс за рахунок родини письменника, завдячуючи вагомим вкладом зятеві письменника Івану Трещаку. Крім пам’ятних медалей, дипломів, переможці отримали і грошові винагороди (призовий фонд склав 20 тис.грн). Родина Івана Чендея також забезпечила перебування переможців на Закарпатті.

Після урочистостей в Ужгороді лауреати поїхали у мальовниче гірське селище Дубове, де народився Іван Чендей, щоб піднятися на гору Ясенову, котру багато разів описував Шевченківський лауреат у своїх творах.

Всеукраїнський конкурс малої прози імені Івана Чендея буде щорічним, а на 100-річчя письменника, яке відзначатиметься у 2022 планується видати збірник з кращими творами учасників конкурсу.

 

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.