14 лютого у світі відзначають День всіх закоханих. Це свято протягом останніх років набуло неабиякої популярності і в Україні. Ми зібрали для вас 10 цікавих фактів, про які ви могли не знати.
1. Тож звідки взялося це свято? За однією з поширених легенд, християнського священника Валентина, що жив за часів імператора Клавдія II Готського стратили саме в цей день. Правитель був проти одруження своїх воїнів, адже вважав, що наявність родини у солдата робить його чутливим та сентиментальним. Ясна річ, що такі риси не дуже сприяють військовому духу та не надто мотивують на воєнні подвиги. На думку Клавдія - істинний вояка мав бути суворим та брутальним чоловіком, а для якого головне в житті це - війна, а не родинний затишок. До чого ж тут Валентин, спитаєте ви? Так от, непокірний священнослужитель продовжував таємно вінчати закохані пари і за це поплатився життям. З тих пір минуло чимало часу і лише у XIV столітті священика Валентина канонізували — за благі діяння віднесли до числа святих. Відтоді День Святого Валентина активно святкується в Європі.
2. Цікаво, що 14 лютого у світі святкують не тільки День всіх Закоханих. Також його ще вважають Міжнародним Днем дарування книг, Днем комп’ютерника, початком Великого посту у західних християн, Днем заснування YouTube та Днем душевного здоров’я.
3. Насправді прототипів святого Валентина є декілька. Щонайменше троє святих з цим ім'ям були римськими мучениками. Один жив у Єгипті у 100–153 роках, другий займав пост священика і цілителя у Римі, а третій був єпископом у Терні (Італія).
4. Римо-католицька церква геть не романтизує постать Валентина. Цей святий вважається не покровителем закоханих, а людей, які страждають на нервові розлади. Кажуть, що юнак, що нездужав на епілепсію, довго молився на його могилі та зазнав зцілення.
5. Сучасні виробники валентинок могли б бути вдячні французькому герцогу Карлу Орлеанському, за те, що саме він її придумав. Як свідчить історія, він у далекому 1415 році, перебуваючи в одиночній камері, вирішив боротися з нудьгою шляхом написання любовних послань дружині. Цікаво, що ця записка зберігається в Британському музеї.
6. Свого часу було підраховано, що за кількістю продажів валентинки стоять на другому місці за популярністю після різдвяних листівок. Як бачимо, самотній Карл Орлеанський добре посприяв цій справі.
7. Не весь світ піддається романтичній істерії 14 лютого. У Саудівській Аравії, наприклад, святкування Дня закоханих знаходиться під суворою забороною, оскільки це пропагує сексуальну розбещеність. За порушення якої тут накладаються великі штрафи.
8. Давно хитрі англійські чоловіки вирішили день Святого Валентина перетворити на свою користь. Вважалося, що перший чоловік, якого дівчина зустрічала 14 лютого, має бути її Валентином. Про те, чи дівчині це було довподоби, її ніхто не питав. Але з часом кмітливі дівчата знайшли вихід із ситуації: цього дня вони гуляли із зав'язаними очима.
9. 14 лютого у Польщі прийнято відвідувати Познань. У цьому місті, за повір'ям, лежать мощі святого Валентина. Поляки вірять, що проща до святині допомагає в амурних справах.
10. Також за однією з версій, мощі святого Валентина знаходяться саме в Західній Україні у Самборі. Зберігаються вони у церкві Різдва Пресвятої Богородиці. Вони потрапили до Самбора понад 260 років тому, однак через побоювання на загальний показ їх виставили лише після здобуття Україною Незалежності. Справжність реліквії нібито підтверджує документ Папи Римського від 1759 року.