День Дунаю є спільним пан-європейським заходом, який відзначається щорічно в кінці червня в 14 країнах басейну річки під егідою Міжнародної комісії з захисту р. Дунай www.icpdr.org День Дунаю в Україні традиційно святкують в басейні річки Тиси, найбільшої притоки Дунаю www.danubeday.org В Закарпатті вже 11 років поспіль святкуватимуть День Дунаю.
Цьогоріч День Дунаю заплановано провести спільно з Румунією, оскільки саме в цьому році святкується 25 років встановлення дипломатичних відносин між Україною та Румунією. Символічно, що місцем проведення свята було обрано місто Тячів, яке розташоване на українсько-румунському кордоні. Малий Тячів (Румунія) та Тячів (Україна) розділяє річка Тиса, але об’єднує спільне святкування Дня Дунаю -2017.
Вся інформація про свято розміщена на сайті http://carpaty.net та на фейсбук сторінці День Дунаю в басейні Тиси https://www.facebook.com/Danube.Day.Tisza.Ukraine/
Дата: 1 липня 2017, 11:00 (субота)
Місце проведення: м. Тячів (центральна площа)
Програма свята включатиме в себе такі заходи:
1) Квест (тематична гра): «Мандрівка Тисою та Дунаєм до Чорного моря»
Ідея полягає у розробці різних за типом та складністю тематичних завдань (квестів) для школярів щодо складання частин карти мандрівки від Тиси через Дунай до Чорного моря. Ці завдання (квести) будуть розташовані в різних локаціях (робочих групах) у центрі міста. Типи завдань включають в себе: макетування захисту населення від повеней та паводків, гідрохімічні дослідження води, «акваерудит» (знання історії Закарпаття та водних ресурсів), завдання, зі знання культури та екологічних проблем країн басейну Дунаю. Задання – зібрати командою першим всю карту від Тиси через Дунай і до Чорного моря. Очікується, що цей квест буде справді розважальним і пізнавальним для учасників. Захід заплановано спільно з НГО «Фортеця», відомому своїми квестами під час різного роду свят, організованих у закарпатських замкам. Наразі таких екологічних квестів не існує, тому це буде нова цікавинка як для Закарпаття, так і для України в цілому. Фахову підтримку гарантує БУВР Тиси, науковці з Києва (КНУ ім. Шевченка) та Ужгорода (УжНУ).
2) Виступ Тисяйських послів від молоді – Румунія
В рамках Дня Дунаю минулого року була започаткована нова традиція – Дунайські посли від молоді. Посли представляють свою країну та її роль у басейні річки Тиса в інтерактивній формі (малюнок, театралізований виступ, пісня). Сподіваємся, цьогоріч команда від румунів зробить гарну презентацію своєї країни.
3) Розпис «муралу» (художньої картина на стіні одного з будинків) в м. Тячів
Пропонується до свята розмалювати мурал в м. Тячів. Наразі розглядається одна з будівель в центрі Тячева. Пропонується зробити 3-D картину на акватематику з використанням місцевих традицій та звичаїв (Тиса, бокораші на Тисі і т.д.). Протягом свята учасники матимуть змогу долучитися до створення унікального муралу, самостійно розмалювавши нижню частину картини.
4) Кінопоказ найкращих молодіжних селфі відео «Моє життя і Тиса»
Кожного року є один спільний конкурс «Дунайський митець», який оголошується для всіх Дунайських країн. Багато років підряд, це було виготовлення скульптур з природних матеріалів. Цьогоріч завдання змінилося – треба зняти відео (до 1 хв.) про себе і річку (Тису) у творчій формі (театралізована, побажання річці, танок, улюблене місце на річці тощо). Найбільш креативні роботи отримають цінні призи і будуть продемонстровані на рівні всіх Дунайських країн. На самому святі пропонується зробити перегляд заздалегідь поданих матеріалів, номінованих на водний «Аква-Оскар». На святі традиційно буде червоний хідник, яким пройдуться номінанти та відбудеться церемонія вручення аква-статуеток. Умови конкурсу додаються.
5) Конкурс на найбільшу вагу зібраних пластикових пляшок «Пластикові скарби»
З метою зменшення кількості пластику, який потрапляє на сміттєзвалище та безпосередньо у річку Тису, пропонується організувати змагання між навчальними закладами Тячівської об’єднаної громади В конкурсі перемагає та школа, яка збере найбільшу кількість (в кг) пластику. Весь зібраний пластиковий скарб забере місцева спеціалізована компанія і відшкодує школі відповідно до ринкової вартості вторинної сировини. Крім того, всі школи-учасники отримають заохочувальні призи від компанії Кока-Кола Беверіджиз Україна, а школа – переможець – цінний приз. Таком громада Тячева від компанії Кока-Кола Беверіджиз Україна отримає 5 1100 л великих контейнерів для роздільного збору втор сировини. Умови конкурсу додаються.
Цільова аудиторія Школярі Тячівської об’єднаної громади
Співорганізатори:
• Міжнародна комісія з захисту р. Дунай (ICPDR)
• Міністерство екології та природних ресурсів України
• Державне агенство водних ресурсів України
• Компанія Кока-кола Беверіджиз Україна
• Тячівська об’єднана громада
• Закарпатська філія ПАТ НСТУ Тиса-1
• Басейнове управління водних ресурсів річки Тиса, Україна, Ужгород
• Проект ЄС «Підтримка України в апроксимації напрацьованого законодавства ЄС у сфері навколишнього середовища», Київ
• Закарпатська обласна організація Всеукраїнської екологічної ліги
• Група енергетичних компаній «Rener”
Запрошена сторона (Румунія): Міністерство води і лісу Румунії