Сьогодні в ужгородському книжковому магазині «Кобзар» свої праці представив закарпатський мистецтвознавець і фольклорист Іван Хланта. Відвідувачі книгарні мали змогу поспілкуватись із автором-укладачем унікальних зіброк закарпатських народних казок, духовних пісень та легенд.
«Книги, які сьогодні із собою приніс, вважаю моїм досягненням за останні кілька років, – каже Іван Хланта. – Це, в основному, фольклорні видання: збірники народних пісень із нотами, збірники народних казок, закарпатський вертеп та інші. Особливо важливим і цінним для мене є збірник «Народні пісні українців Банату (Румунія)». Щоб його підготувати, у 1999 році мені довелося двічі їздити у Румунію, в провінцію Банат – за 700 кілометрів. Там у восьми селах живуть переселенці із Закарпаття. Конкретніше – із колишнього Мараморошського комітату, до якого входили Міжгірський, Хустський, Тячівський, Рахівський райони і вся Мараморощина, яка знаходиться за Тисою і тепер належить до Румунії. Ці закарпатці поселилися там сто років тому – приблизно з 1908 по 1918 роки. Зараз у тих селах – по 250-350 дворів. Це вже четверте-п’яте покоління переселенців із Закарпаття. Цікаво, що вони зберегли все те, що несли їхні діди-прадіди. Все, що записав вдалося видати тільки у 2009 році: до того на заваді стояли фінансові питання».
Про другу книгу, яку Іван Хланта також вважає однією із найцінніших, у київських газетах писали, що вона є другим «Богогласником»: тут зібрано понад 560 унікальних текстів духовних пісень з нотами, записаних у Закарпатській області. «Співайте Богові нашому, співайте» вийшла у 2008 році та об’єднує пісні з найдавніших часів, – деяким текстам понад триста років. «Ці духовні пісні збереглися у людській пам’яті. За роки радянської влади вони були заборонені. Тому досить важко було їх відновлювати, їх пам’ятають люди, яким зараз більше 70-75 років. Доводилося їздити по селах, шукати старожилів. І тепер наш читач, шанувальник духовних пісень матиме у своєму розпорядженні таку книгу. До того ж, у збірнику вміщені тексти, які можуть виконуватися не тільки в церкві: є цілий розділ для дітей і, крім того, часто ці духовні пісні самі вірники називають молитвами-піснями. Варто нагадати, що перше видання духовних пісень взагалі в Україні вийшло у світ у 1790 році в Почаєві. У збірнику було всього 250 текстів, переважно з нотами. Закарпатський збірник називають другим «Богогласником», – тут дійсно вміщено велику кулькусть унікальних духовних пісень, всі тексти супроводжуються нотами, подана вичерпна характеристика пісень – від найдавніших часів до сьогодення. Вони надзвичайно цікаві, дуже змістовні і насправді є своєріними молитвами. Бо ж їх складали богоугодні люди, які добре знали Святе Письмо», – розповідає Іван Хланта.
Особливо цінним виданням є «Казки Карпат про тварин» . У ньому найповніше (143 тексти) представлені казки карпатського регіону – Закарпатської, Івано-Франківської, Львівської та Чернівецької областей. «Сама назва говорить за себе: тут вміщені казки одного жанрового різновиду – про тварин. Вони всі дуже гарно проілюстровані відомим художником Мирославом Аронцем. Казки читаються легко і доступно, бо я як казкознавець намагався вибрати найкращі тексти і упорядкувати їх. Діти читають з великим задоволенням. Саме з такою метою я готував цю книжку», – каже автор-упорядник.
Крім того, у майбутньому Іван Хланта планує видати ще два збірники казок – героїко-фантастичні та родинно-побутові. «Раніше – ще у 1981 році – вийшов збірник соціально-побутових казок «Правда і кривда». У 2008-му вийшла книга «Казки Карпат про тварин». Наразі інші два збірники вже підготовлені до друку, але поки немає коштів на їх опублікування. Якщо вдасться це зробити, то вийде чотиритомник народних казок карпатського регіону. Це буде надзвичайно цікаве і необхідне видання. Діти з великим задоволенням читають такі казки. Та й дорослим, думаю, буде цікаво, бо у казках міститься велика мудрість. Вони створені дуже давно. Я вважаю, що казки існують з того часу, з якого існує людство. Ці народні твори передавалися з уст в уста, їх досить пізно почали записувати, публікувати , але тепер вони живуть у книгах їх справді читають як діти, так і дорослі. У казках можна знайти відповіді на всі питання, які турбують людину. Оці відповіді не зібрані десь в одному місці, але у різних текстах, на різних сторінках читач знайде їх. Треба просто читати», - запевняє Іван Хланта.
Анна Семенюк, спеціально для Zaholovok.com.ua
Фото автора
Довідка Zaholovok.com.ua:
Упродовж 18-ти днів (з 1 по 18 грудня) у найвідомішому книжковому магазині Ужгорода "Кобзар" можна буде зустрітися, поспілкуватися, випити запашну каву з найвідомішими закарпатськими письменниками.
Організатори: кафедра туризму УжНУ, Ужгородський прес-клуб та книжковий магазин "Кобзар" запрошують всіх книголюбів поспілкуватися "наживо" з сучасними класиками закарпатської прози та поезії.
Щодня письменники чекатимуть на Вас з 12.00 до 13.00 (можлива зміна часу, слідкуйте за інформаційним таблом магазину "Кобзар" та нашими повідомленнями).
Закінчиться акція 19 грудня на Святого Миколая о 17.00 у магазині "Кобзар" традиційним нагородженням кращих видань Закарпаття.
В акції вже взяли участь: Роман Офіцинський, Галина Малик, Сергій Федака, Мирослав Дочинець,Іван Петровцій, Павло Чучка, Юрій Туряниця, Ольга Тимофієва, Василь Кобаль, Ольга Кустрьо та Михайло Рошко. Про наступних учасників читайте на нашому сайті та стежте за анонсами.
Яку величезну роботу проробив
Яку величезну роботу проробив цей чоловік. В нього дуже унікальні збірки й цікаві праці. І очі ж добрі) Таким людям пам*ятники треба ставити.
Погоджуюсь! Роботу проробив
Погоджуюсь!
Роботу проробив величезну - не одне покоління студентів буде черпати знання з його праць, а читачі бачитимуть доброту в його творах.
Цей чоловік - великий клад для Закарпаття!