Новини

Михайло Рошко вважає, що закарпатцям бракує духовної культури

Сьогодні у найвідомішому ужгородському книжковому магазині «Кобзар» відвідувачів зустрічав Михайло Рошко – закарпатський письменник, журналіст і літературознавець взяв участь у акції «Письменник за прилавком».

Автор у вигляді книг представив читачам три види своєї діяльності: літературознавство, журналістику та художню літературу. «Світами, книжками, серцями…» – нова книга Михайла Рошка. Тут читачі можуть ознайомитися з журналістськими, публіцистичними працями автора: «Цієї книги немає в продажі. Вона видана завдяки  Закарпатській облдержадміністрації і є у всіх великих бібліотеках області, однак я поки ще не встиг її презентувати. Перша частина книги – про мої подорожі світом і як письменника, і як журналіста – Америка, Шотландія, Голландія, Туреччина, Німеччина, Сирія, Ліван, Іспанія та інші країни. Друга частина – рецензії на твори закарпатських письменників – моїх друзів. І третя – вибрані інтерв’ю, які дають можливість відслідкувати певну еволюцію моїх поглядів: що я говорив відносно молодим письменником, що я кажу тепер, коли стаю більш досвідченішим. Книга «Розкодування»  – це моя наукова діяльність, останні праці  і по Булгакову, і по Достоєвському, Кізі, Екзюпері. Тобто сучасні світові шедеври, особливо – психологічно-філософські твори. А третя книга – «Ревнощі з того світу».  У мене ще залишилося кілька примірників книги про тележурналістку, з якою, після того, як я їй віддав сюжет про монаха-екзорциста, почали траплятися містичні події. Колеги-телевізійники кажуть, що знають, про яку саме журналістку йдеться у творі»,  – розповідає письменник.

До слова, «Світами, книжками, серцями…» Михайло Рошко презентує журналістам 18 грудня о 13.00 в Ужгородському прес-клубі.

Зараз Михайло Рошко творчістю займається менше: дуже багато часу забирає основна робота (очолює Інститут іноземних мов УжНУ), та й рік видався досить важким. «Чомусь 2012-й для мене – як перший рік у армії!  – каже науковець. – Дуже мало часу залишається на творчість. Страшенно хочеться сісти за стіл і почати писати. Але зараз я ніби стиснений часом».

Про твори, які обирає для читання, письменник каже, що рідко трапляється щось до душі: «Дуже багато перечитав і тепер важко підібрати текст, книгу, яка б дійсно вразила, яка б дійсно задовільнила мене. Я одразу бачу неправду чи фальш, відчуваю недостачу психологічності… «Не верю!», – як казав Станіславський.  Ми ніби зіпсовані світовими шедеврами.  Кращого зараз важко знайти». Михайло Рошко охоче приймає поради й самих читачів, яку книгу вибрати, що почитати:  під час зустрічі в магазині «Кобзар» письменник прислухався до поради однієї з відвідувачок і невдовзі візьметься до читання книги відомого російського автора. 

Акцію «Письменник за прилавком» Михайло Рошко вважає ще одним дуже хорошим приводом для авторів поспілкуватися з читачами: «Повністю схвалюю такий захід, вдячний організаторам, зокрема Федору Шандору особисто за те, що він працює не  тільки для розвитку туризму загалом, а й сприяє культурному туризму,  зближує ужгородського читача з нашими письменниками.  Відомі українські видавництва – київські, харківські – давно помітили, наскільки корисною є зустріч читача з письменником. Вони приводять на книжкові ярмарки літераторів і навіть платять їм за це. Коли йде автограф-сесія, то чимало читачів, які раніше не читали якогось певного автора, зацікавлюються, насамперед, людиною, а пізніше – починають захолюватися книгами. Коли автор перед вами сидить, – хочеться з ним поговорити. Крім того, варто зазначити, що у таких умовах книжки продаються легше і швидше. Тому це давно роблять в Україні і дуже приємно, що зараз така акція відбувається в Ужгороді. Потрібно зближувати читача і письменника. Таким чином читач може відчути харизму автора, його ауру. Якщо людина-автор стала цікавою, то, навіть не знаючи про що книга, читач зацікавиться текстом і, вірогідно, сама книга прийдеться йому до душі».

Михайло Рошко вважає, що закарпатці, все-таки, повинні працювати над підвищенням свого культурного і духовного рівня та, зокрема, більше читати, любити літературу, захоплюватися нею. «Завжди брак був у тому, що на Закарпатті – висока побутова культура: у нас намагаються мати хороші будинки, добре заробляти, гарно одягатися. Але, на жаль , ми відстаємо у плані любові до читання навіть від галицьких земель. У Стрию, Львові, Івано-Франківську, Коломиї народ більше читає. Там не жалкують грошей на книжки. А у нас чомусь охочіше гроші віддають на одяг. На Закарпатті  є читачі, але менший відсоток. Тому нам дуже потрібна така розкрутка, нам треба підтягувати свій читальний, духовний, культурний рівень. Побутовий рівень закарпатців – ще більш-менш нормальний.  Хоча, сміття на вулицях вистачає», – каже Михайло Рошко. 

Анна Семенюк, спеціально для Zaholovok.com.ua

Фото автора

Довідка Zaholovok.com.ua:

Упродовж 18-ти днів (з 1 по 18 грудня) у найвідомішому книжковому магазині Ужгорода "Кобзар" можна буде зустрітися, поспілкуватися, випити запашну каву з найвідомішими закарпатськими письменниками. 

Організатори: кафедра туризму УжНУ, Ужгородський прес-клуб та книжковий магазин "Кобзар" запрошують всіх книголюбів поспілкуватися "наживо" з сучасними класиками закарпатської прози та поезії.

Щодня письменники чекатимуть на Вас з 12.00 до 13.00 (можлива зміна часу, слідкуйте за інформаційним таблом магазину "Кобзар" та нашими повідомленнями). 

Закінчиться акція 19 грудня на Святого Миколая о 17.00 у магазині "Кобзар" традиційним нагородженням кращих видань Закарпаття.

В акції вже взяли участь: Роман Офіцинський, Галина МаликСергій ФедакаМирослав Дочинець,Іван ПетровційПавло ЧучкаЮрій ТуряницяОльга Тимофієва, Василь Кобаль, Ольга Кустрьо. Про наступних учасників читайте на нашому сайті та стежте за анонсами.

 

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.