Новини

Михайло Рошко вважає, що закарпатцям бракує духовної культури

Сьогодні у найвідомішому ужгородському книжковому магазині «Кобзар» відвідувачів зустрічав Михайло Рошко – закарпатський письменник, журналіст і літературознавець взяв участь у акції «Письменник за прилавком».

Автор у вигляді книг представив читачам три види своєї діяльності: літературознавство, журналістику та художню літературу. «Світами, книжками, серцями…» – нова книга Михайла Рошка. Тут читачі можуть ознайомитися з журналістськими, публіцистичними працями автора: «Цієї книги немає в продажі. Вона видана завдяки  Закарпатській облдержадміністрації і є у всіх великих бібліотеках області, однак я поки ще не встиг її презентувати. Перша частина книги – про мої подорожі світом і як письменника, і як журналіста – Америка, Шотландія, Голландія, Туреччина, Німеччина, Сирія, Ліван, Іспанія та інші країни. Друга частина – рецензії на твори закарпатських письменників – моїх друзів. І третя – вибрані інтерв’ю, які дають можливість відслідкувати певну еволюцію моїх поглядів: що я говорив відносно молодим письменником, що я кажу тепер, коли стаю більш досвідченішим. Книга «Розкодування»  – це моя наукова діяльність, останні праці  і по Булгакову, і по Достоєвському, Кізі, Екзюпері. Тобто сучасні світові шедеври, особливо – психологічно-філософські твори. А третя книга – «Ревнощі з того світу».  У мене ще залишилося кілька примірників книги про тележурналістку, з якою, після того, як я їй віддав сюжет про монаха-екзорциста, почали траплятися містичні події. Колеги-телевізійники кажуть, що знають, про яку саме журналістку йдеться у творі»,  – розповідає письменник.

До слова, «Світами, книжками, серцями…» Михайло Рошко презентує журналістам 18 грудня о 13.00 в Ужгородському прес-клубі.

Зараз Михайло Рошко творчістю займається менше: дуже багато часу забирає основна робота (очолює Інститут іноземних мов УжНУ), та й рік видався досить важким. «Чомусь 2012-й для мене – як перший рік у армії!  – каже науковець. – Дуже мало часу залишається на творчість. Страшенно хочеться сісти за стіл і почати писати. Але зараз я ніби стиснений часом».

Про твори, які обирає для читання, письменник каже, що рідко трапляється щось до душі: «Дуже багато перечитав і тепер важко підібрати текст, книгу, яка б дійсно вразила, яка б дійсно задовільнила мене. Я одразу бачу неправду чи фальш, відчуваю недостачу психологічності… «Не верю!», – як казав Станіславський.  Ми ніби зіпсовані світовими шедеврами.  Кращого зараз важко знайти». Михайло Рошко охоче приймає поради й самих читачів, яку книгу вибрати, що почитати:  під час зустрічі в магазині «Кобзар» письменник прислухався до поради однієї з відвідувачок і невдовзі візьметься до читання книги відомого російського автора. 

Акцію «Письменник за прилавком» Михайло Рошко вважає ще одним дуже хорошим приводом для авторів поспілкуватися з читачами: «Повністю схвалюю такий захід, вдячний організаторам, зокрема Федору Шандору особисто за те, що він працює не  тільки для розвитку туризму загалом, а й сприяє культурному туризму,  зближує ужгородського читача з нашими письменниками.  Відомі українські видавництва – київські, харківські – давно помітили, наскільки корисною є зустріч читача з письменником. Вони приводять на книжкові ярмарки літераторів і навіть платять їм за це. Коли йде автограф-сесія, то чимало читачів, які раніше не читали якогось певного автора, зацікавлюються, насамперед, людиною, а пізніше – починають захолюватися книгами. Коли автор перед вами сидить, – хочеться з ним поговорити. Крім того, варто зазначити, що у таких умовах книжки продаються легше і швидше. Тому це давно роблять в Україні і дуже приємно, що зараз така акція відбувається в Ужгороді. Потрібно зближувати читача і письменника. Таким чином читач може відчути харизму автора, його ауру. Якщо людина-автор стала цікавою, то, навіть не знаючи про що книга, читач зацікавиться текстом і, вірогідно, сама книга прийдеться йому до душі».

Михайло Рошко вважає, що закарпатці, все-таки, повинні працювати над підвищенням свого культурного і духовного рівня та, зокрема, більше читати, любити літературу, захоплюватися нею. «Завжди брак був у тому, що на Закарпатті – висока побутова культура: у нас намагаються мати хороші будинки, добре заробляти, гарно одягатися. Але, на жаль , ми відстаємо у плані любові до читання навіть від галицьких земель. У Стрию, Львові, Івано-Франківську, Коломиї народ більше читає. Там не жалкують грошей на книжки. А у нас чомусь охочіше гроші віддають на одяг. На Закарпатті  є читачі, але менший відсоток. Тому нам дуже потрібна така розкрутка, нам треба підтягувати свій читальний, духовний, культурний рівень. Побутовий рівень закарпатців – ще більш-менш нормальний.  Хоча, сміття на вулицях вистачає», – каже Михайло Рошко. 

Анна Семенюк, спеціально для Zaholovok.com.ua

Фото автора

Довідка Zaholovok.com.ua:

Упродовж 18-ти днів (з 1 по 18 грудня) у найвідомішому книжковому магазині Ужгорода "Кобзар" можна буде зустрітися, поспілкуватися, випити запашну каву з найвідомішими закарпатськими письменниками. 

Організатори: кафедра туризму УжНУ, Ужгородський прес-клуб та книжковий магазин "Кобзар" запрошують всіх книголюбів поспілкуватися "наживо" з сучасними класиками закарпатської прози та поезії.

Щодня письменники чекатимуть на Вас з 12.00 до 13.00 (можлива зміна часу, слідкуйте за інформаційним таблом магазину "Кобзар" та нашими повідомленнями). 

Закінчиться акція 19 грудня на Святого Миколая о 17.00 у магазині "Кобзар" традиційним нагородженням кращих видань Закарпаття.

В акції вже взяли участь: Роман Офіцинський, Галина МаликСергій ФедакаМирослав Дочинець,Іван ПетровційПавло ЧучкаЮрій ТуряницяОльга Тимофієва, Василь Кобаль, Ольга Кустрьо. Про наступних учасників читайте на нашому сайті та стежте за анонсами.

 

Новини інших ЗМІ
Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.