Новини

Закарпатці вкорочують собі віку через валютні кредити. ФОТО, ВІДЕО

Сьогодні, 12 грудня, по всій Україні люди, які брали кредити у валюті вийшли під управління НБУ, аби висловити свій протест проти перерахунку курсу валюти та попросити підтримки у НБУ.

Основні вимоги по всій країні були наступними:

- ввести В ГР при НБУ позичальника - члена ГО "Кредитний майдан" (наразі питання позичальника вирішують факторинг, колектор, нотаріус і банкіри);
- підтвердити документально вимоги активістів щодо переведення валютних кредитів у гривню, де вони будуть враховані: курс на момент видачі кредиту, збереження ставки по кредиту на рівні європейської - 3,5%, списання всіх штрафів і пені.

Закарпаття теж не стало осторонь події.

Мітинг супроводжувало авто міліції 

В Ужгороді під стінами Управління НБУ в Закарпатській області зібралося декілька десятків людей.

Як розповіла Катерина Кулішова, координатор ГО “Кредитний Майдан” по Закарпатській області, сьогоднішній віяловий мітинг проводився по всій Україні.

“Він присвячений проблемам валютних позичальників. Закарпаття бере у ньому учать так само. У нас є позичальники практично у всіх районах області. Це люди, які вже фактично роками потерпають від проблем з валютними кредитами, оскільки більшість з них брали позику, коли долар або євро або франк були в три-чотири рази дешевші ,ніж зараз. Тобто купляти валюту по цих кредитах у людей нема можливості, бо це у два рази вище ніж їх середній дохід. Якщо зараз споживчий кошик збільшився на 50%, зарплати заморожені, а курс зріс утричі то в людей просто нема шансів повернути позику”, - охарактеризувала ситуацію жінка.

Катерина Кулішова представляє ГО “Кредитний Майдан” на Закарпатті

Вона також додала, що ускладнюється все...самогубствами.

“На Україні по нашій організації з літа сталося три або більше суїцидів, а взагалі по Україні вже 230 самогубств через кредити. Дуже багато хто таким способом зводить рахунки з життям, адже люди не бачать іншого виходу. 3 серпня от стався страшний випадок у Харкові, людина повісилася у лісосмузі. А вся справа у тому, як працюють колекторські фірми. Вони протягом дня знають (а з ними працюють хороші психологи), коли людина у найбільш розслабленому стані. Ці дзвінки починаються від 8-9 ранку, тривають на вихідних. Це СМС з текстом “Ми заберемо у Вас будинок”, “Готуйтеся до виселення”, “ Нецільове використання іпотечних коштів це кримінальна відповідальність” тощо. У них є скрипти і такі тези, які на людей у теперішній складній ситуації діють дуже сильно, а особливо на чоловіка, який має відповідальність за сім'ю і не має достатньо коштів, щоб утримувати родину і виплачувати кредит. Вони ламаються, люди просто не витримують. Це не наші вигадки, це реальні люди, які просто не витримали тиску колекторських фірм і банків”, - з сумом констатувала Катерина Кулішова.

Декілька чоловіків у підтвердження її слів зазначили, що подібний випадок мав місце і на Закарпатті. Зокрема, у селі Копашине 2 тижні тому, де у чоловіка був кредит і він повісився. Таку ж історію розповіли про жительку з Міжгір'я.

"Долар по 5,05..."

“Тому ми просимо рефінансувати банки для реструктуризації валютних кредитів і переводу їх на курс у день видачі. Просимо ввести у Громадську раду Нацбанку людину-позичальника. Бо на даний момент ГР НБУ це представник факторингової, колекторської фірми та нотаріус. Там має бути позичальник, який представлятиме інтереси людей. Наші вимоги - це реструктуризувати, зменшити платежі, зробити людям можливим платити. Всі люди бажають платити, серед нас немає тих, хто бажає ухилитися від кредитів. Але люди хочуть платити чесну ціну по кредитах за ті гроші, які вони взяли”, - зауважила представниця ГО “Кредитний Майдан” на Закарпатті.

Детальніше ці вимоги описані у зверненні до НБУ, під яким підписалися всі присутні і яке передали управлінню НБУ у Закарпатській області.

Як виявилося, деякі банки спробували піти назустріч людям, але ситуація все одно вкрай складна.

“Ми всі просили кредитні канікули, реструктуризацію, перерахунок по минулому курсу, по середньому курсу. Поки найкращі запропоновані умови це банк “Аваль”, який пропонував платити по 10 гривень, але люди взяли кредити по 5, тож більшість з них все одно не в змозі повертати проценти навіть по 10”, - розповіли активісти.

Такий значок є у всіх представників ГО

На Закарпатті ГО “Кредитний Майдан” на сьогоднішній момент нараховує десь 100 зареєстрованих членів.

“Я працюю координатором приблизно 2 місяці, раніше такого не було. Зараз сама виховую трьох дітей і вже 7 років виплачую кредит, від якого відмовився колишній чоловік але платіж був оформлений на будинок, у якому прописані і троє наших дітей. Тепер стягнення йде з житла. Там сума така, що навіть третину процентів по цьому кредиту сплачувати я не можу. Їздила тому на акції протесту у Київ, де й познайомилася з представниками “Кредитного Майдану”. Виявила, що акції не спонтанні і мене попросили представляти їх ГО на Закарпатті. З 10 людей наша громада збільшилася практично до 100. У нас багато людей по всій області, хоча ми й не маємо ще такої громади, як наприклад у Харкові. А по всій Україні це більше 4 тисяч членів”, - розповіла Катерина Кулішова.

Всього ж, за оцінками жінки, людей з тими ж проблемамяна Зкарпатті повинно бути з декілька тисяч.

Входити у будову без дозволу не можна, охоронці мають право стріляти

“З кожним днем курс збільшується, але нас ніхто не повідомляє про це. Нас ніхто не попереджав про ризики. Нам казали, що то дамо ліпше брати у доларах, бо малий процент і швидше віддасте”, - включилися у обговорення інші постраждалі.

“У той час кредит іпотечний у гривнях нікому не давали. У договорах максимальний граничний рівень курсу не прописували. І про ризики ми попереджені не були”, - каже інший чоловік.

У розмову одразу включається його товариш по нещастю:

“Я думаю, що навіть якби тоді запитати цих депутатів чи можновладців, які погоджували рішенням вони б не змогли спрогнозувати курс. У 2007 році ніхто з них не зміг би сказати, що курс стане 17 гривень. У 2008 році фактично за рахунок позичальників була врятована банківська система. Сказали платити по 8, а не по 5, люд і платити, Але має бути якась межа, вибачте. Хто буде платити по 16? Людина взяла 7 років тому кредит. Еквівалент у гривні 200 тисяч. Людина платила 7 років. Зараз, якщо перерахувати залишок, який треба доплатити, це 350 тисяч. Тобто не те щоб людина стала назад, а ще більше стала винна банку. Але зарплати стали заморожені, їх ніхто не підвищує, а банки вимагають платити. Нас нічого не цікавить, кажуть банки. Або платіть, або йдіть з квартири”.

"Нацбанк виходи"

“Довідка про доходи, Тоді без неї кредит не давали, а зараз їм на все плювати. Ідіть красти. Так кажуть представники банків”, - навперебій говорили люди.

“Чому ніхто не піднімає питання. Якби перерахувати все, що людина за 7 років платила по теперішньому курсу, то ще дуже велике питання, хто кому винен. Ану перерахуйте ті проценти, які ми виплатили за 8 років. 4, 95. Такий курс НБУ був зафіксований у договорі на той момент, як ми брали кредит. 8 років ми платити. Перерахуйте це за теперішнім курсом і подумайте, хто кому винен”, - зауважує жінка.

Під зверненням вдалося зібрати більше 30 підписів 

“Ми готові платити по 5 05, на що ми підписувалися. А так ми просто перестанемо повертати відсотки. Вони хочуть довести людей до ручки. Ми підемо палити банки. У один день у один час по всіх областях люди банки просто-напросто підуть палити. Вони до того довели людей”, - каже інший чоловік.

Далі розмову продовжила Катерина Кулішова. За її словами, у суді годі шукати правди.

До мітингу долучився голова Громадської Ради Олександр Пересоляк 

“Ми підтримуємо своїх у судах. Ходимо групою активі від 5 до 10 людей на підтримку позичальників. Нещодавно ми їздили у Київ на суд Едуарда Сілкова. Вищий спеціалізований суд визнав, що банк умудрився давати іпотеку на неіснуюче майно. Частина кредитних позичальників зітхнула з полегшенням, принаймні ті, що взяли житло у недобудовах. Але що казати про нашу судову систему, якщо вона заточена проти людини Чому я роблю такий висновок? Рік тому КСУ прийняв рішення визнати кредитний договір недійсним. А через рік той самий суд прийняв протилежне рішення. Це найвища судова інстанція по Україні, Що тоді говорити про місцеві суди? Тоді було визнано кредит нікчемним, тому що валюта платежу не могла бути доларом, франком чи євро, бо люди не мають доходу у валюті. Проходить рік і приймається протилежне рішення”, - повідомила жінка.

До людей довго ніхто не виходив. Зрештою з регіонального управління НБУ вигнали на мороз тендітну жінку-діловода, яка мала прийняти звернення, що успішно і зробила. Та цього мітингувальникам було мало, тож вони почали кричати “Нацбанк виходи”.

Працівники НБУ запевнили, що вони такі самі люди і розуміють проблему

У відповідь до мітингуючих вийшов на розмову Коляско Валерій Андрійович, начальник Управління Національного банку України в Закарпатській області. Він запевнив, що його управління не може вирішити питання людей, адже це не в його компетенції. Пояснив, що довго не виходив, бо мав інші не менш важливі справи.

"Наше управління нічого не вирішує"

Разом з тим начальник розповів, що жоден банк на Закарпатті не отримав фінансової допомоги від управління. Наостанок пообіцяв передати звернення мітингувальників до НБУ і передати їм відповідь.

Градус напруги у розмові наростав 

Valera (не перевірено)

Вам не кажется, что Вы очень много уделяете внимания теме так называемых валютных заемщиков. Скоро так Вас и читать перестанут. Что из себя представляет валютный заемщик: был человечишка без квартиры, без денег и без образования, вообщем бомж, промышляли такие люди, в основном, торговлей на рынке, а жить хорошо ой как хотелось. Пошел такой человечишка в банк и взял кредит в иностранной валюте. Почему в иностранной и чем человечишке гривна не подошла? Опять же, ой как хотелось жить клево и на халяву, а процент по валюте был очень низкий. А человечишка горластый был и думал покричу-покричу, поплачу-поплачу и все риски по обесцениванию гривны на банк перекину и процентик низкий поплачу. При Януковиче с таким человечишкой панькались и весь золотовалютный резерв Украины выгребли, чтоб заемщик не плакал. Когда Янукович убег и стало понятно, что халява кончилась, человечишка начал плакать еще круче, еще и начал кричать, что в его квартирке дитя родилось. А значит караул, грабят, хотя заемщик забыл, что квартирка не его, а банка, которому он должен денег, а там тоже люди работают и девальвированую зарплату им с чего-то надо платить. Собираются теперь такие человечки в кучки на митинги водочки попить да поорать. А че, постоял с женой, ребенка в руках потрусил и домой. Ведь прикуп - целая квартира на халяву.
Вот так вкратце все и выглядит и не надо вопрос усложнять. К идеям Майдана заемщики никоим боком, наоборот, ожидают того, кто курс им вернет халявный. Вы знаете кто обещает вернуть. Квартиры можно арендовать, есть дешевые отели. Даже депутаты там живут и ничего не стонут.
Как я почитал, у них митинг возле Верховной Рады на 16 декабря 2014 в 9-00. Вы только подумайте, каково: придут депутаты-комбаты с ранениями и без квартир, а тут сюрприз в виде горластых теть и дядь с их зудом. Заемщиков маловато, в основном дома отдыхают, но те, что орут, орут громко и наверняка за деньги. Посмотрите, что в стране делается. Может вернем валютным должникам Януковича и Арбузова с их липовым низким курсом. Найдите другие темы для заметок. Нужно думать о нашей патриотической молодежи, они лучше нас, настоящие европейцы и халявы не ждут. Простите, кого обидел, но правда и факты вещи упертые.

пт, 12/12/2014 - 14:30 Постійне посилання
Гість (не перевірено)

У відповідь до від Valera (не перевірено)

Валера, образованные люди знают, что слова "вообщем" в русском языке не существует. А вам, видимо это учитель в младшей школе не донес.
И где вы взяли столько желчи? Не боитесь, что боком выйдет?

пт, 12/12/2014 - 21:15 Постійне посилання
Jaroslav (не перевірено)

После сегодняшнего нашего митинга в некоторых интернет ресурсах начали появляется разного рода статьи от всяких псевдо экспертов. Статьи желчные, от того что валютные заемщики хитрые и подлые, до того что уступки нам развалят банковский сектор и пострадают депозитчики.
Меня радуют такие вещи. Во первых не поменялась риторика-нас и дальше пытаются выставить упырями и столкнуть лбами с депозитчиками. Браво! На большее у них ума нет!
Второй позитив. Столь быстрая реакция противной стороны свидетельствует о том, что они нас увидели, услышали и поняли- игры закончились и наше терпение тоже.
Мой вывод: мы сделали сегодня все правильно, о нас заговорили СМИ, мы открыли глаза на то, что нас много, мы организованны и с нами надо считаться.
Так что это второй реальный шаг к нашей общей победе. Первый это мораторий.
Друзья. Вместе мы сила!!!

пт, 12/12/2014 - 17:13 Постійне посилання
Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.