Новини

Як доповнили б президентську присягу закарпатці. Опитування

Петро Порошенко склав присягу Президента України. Протягом дня сьогодні тривають урочисті заходи з нагоди його інавгурації.

Zaholovok.com.ua вирішив поцікавитись, чим збагатили б текст присяги президента (або як відредагували б її) закарпатці, якби мали таку змогу. Ось що ми почули.

Довідка Zahlovok.com.ua:

Текст присяги Президента України:

Я, (ім'я та прізвище), волею народу обраний Президентом України, заступаючи на цей високий пост, урочисто присягаю на вірність Україні. Зобов'язуюсь усіма своїми справами боронити суверенітет і незалежність України, дбати про благо Віт­чизни і добробут українського народу, обстоювати права і свобо­ди громадян, додержуватися Конституції України і законів Украї­ни, виконувати свої обов'язки в інтересах усіх співвітчизників, підносити авторитет України у світі.

 

Влад Микита, прес-секретар:

Даю обіцянку - зробити країну новою, об'єднати Схід і Захід, Північ і Південь в один заможний український народ. Буду робити все від мене можливе, щоби права українця поважалися, а його життя було захищеним. Відновлю довіру до влади, джерелом якої стануть виключно громадяни країни. Створю умови, за яких Україну поважатимуть у Європі як рівну серед рівних.

Богдан Зубач, юрист:

Стас Числа, музикант:

…І зобов'язуюся покінчити з собою, якщо хоча б один раз порушу дані мною клятви, на ділі або навіть подумки.

Ірина Мадрига, письменниця:

Сприяти громадянському миру в державі та у відносинах з сусідніми країнами, дбати про добробут всіх громадян, стримувати появу та засилля олігархократії в державі...

Тамара Готра, ресторатор:

Я б додала до клятви обіцянку протидіяти корупції: не на словах, а жорсткими діями. Клятву не заробляти на посаді. Клятву не приймати дорогих подарунків. Клятву усі отримані на посаді дивіденди передавати малозабезпеченим та нужденним. Клятву пріоритету: пріоритету України перед власною родиною, власними інтересами та власним Я. І клятву знищити Путіна!

Зоряна Попович, журналіст:

Звітність перед українським народом щопівроку стосовно особистого добробуту... А взагалі текст присяги самодостатній.

 

Юрій Фекете, громадський активіст:

Я би ще вставив "не жаліючи свого життя".

Олександр Солонтай, експерт:

У тексті присяги все вже є, що треба. Технічно хіба замінив би "права і свободи громадян" на "права та свободи людей", щоб підкреслити пріоритет прав людини. Та й в Україні живуть не тільки наші громадяни, а з посиленням євроінтеграційного напрямку кількість негромадян буде збільшуватися. Також хочу нагадати, що присягу порушили всі попередні президенти, а тому хотілося би, щоб ювілейний, п'ятий президент, не припускався помилок попередників та врахував, що Україна більше не потерпить тих неподобств, які робили раніше президенти!

 

Матеріал підготовано у рамках виборчого проекту ЗОО "Ужгородський прес-клуб" за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні

Comments
Богдан Зубач (не перевірено)

Доброго вечора, шановні!

Насамперед хочу подякувати редакції за цікаве опитування і можливість публічно висловити свою думку.

Крім того, вважаю за необхідне пояснити мотиви запропонованих змін, аби у допитливого і вдумливого читача не склалося враження, що все обмежується моїм своєрідним почуттям лінгвістичної естетики і марнославним поривом похизуватися.

Тому в дусі загальновизнаних традицій леґіслативної техніки подаю свою коротеньку пояснювальну записку щодо змін присяги Президента України.

Перше. Слово "Народ", яке пропоную написати з великої букви. Мова йде про основоположний державотворчий, філософсько-правовий чинник, колективний суб'єкт внутрішньодержавних і міжнародних відносин, унікальний носій етнокультурних, суспільно-правових і політичних цінностей. Саме політичний Народ - Верховний Суверен - є висхідною, первинною точкою відліку і рушійною пасіонарною силою нашої держави. Тому настільки концептуальне, змістовне поняття слід слід виражати на письмі з великої літери.

Друге. Конструкцію "... заступаючи на цей високий пост ..." пропоную замінити конструкцією: "... заступаючи на цей відповідальний пост ..." Вбачаю в цьому концептуальну світоглядну зміну. Зміст словосполучення "високий пост" підсвідомо створює враження вищості та більшої важливості особи Президента, немов ця людина має щось надзвичайне у своїй природі, а її вищість ipso facto вимагає від інших поклоніння. Мова йде про світоглядну модель васал-сеньйор, кріпак-пан, плебс-цар. На моє особисте переконання, такий підхід є хибним. Слід усвідомлювати, що Президент є звичайною людиною, за своїми природними правами та гідністю рівний з будь-яким іншим громадянином (людиною). Схиляюся до загальновизнаної концепції primus inter pares ("перший з-поміж рівних"), яку виражаю запропонованою зміною слова "високий" на слово "відповідальний". Це по суті нівелює вищеописану концепцію вищості, підкреслюючи принцип відповідальності Президента за свої політичні (подекуди і приватні) вчинки перед Народом. Президент по своїй суті є менеджером, якого наймає верховний суверен для задоволення своїх екзистенційних потреб.

Третє. Президент повинен присягати на вірність Верховному Суверенові, волею якого він був обраний на відповідальний пост глави держави. Україна є лише державою, відображенням політичної зрілості Народу і набором правил та інструментів, за допомогою яких він гармонійно існує і розвивається. Тому концептуально хибно присягати тому, що не має своєї волі та ідейних прагнень. Держава є матеріальним елементом, Народ - ідейним. Народ має волю, душу, ідейні цінності та амбіції. Слід, звісно, відмежовувати ті випадки, коли Україна і Народ ототожнюються, але в цьому випадку такого не спостерігається.

Четверте. "Зобов'язуюсь усіма своїми справами боронити суверенітет ...": слово "справами" пропоную замінити "вчинками і намірами". У цій зміні вбачаю намір усунути деяку неточність і широке поле для тлумачення доволі аморфного слова "справи". Натомість пропоную слово "вчинками", яке огорне як дії (активний прояв волі), так і бездіяльність (пасивний прояв волі) Президента при його служінні Верховному Суверенові. Під слово "наміри" я намагався підгорнути мотиви та внутрішні імпульси генеровані такими метафізичними внутрішніми чинниками як совість, чесність і патріотизм. Тобто Президент своєю внутрішньою суттю повинен віддано служити Народові, відкинувши свої меркантильні інтереси і перейнявшись колективними державними.

П'яте. " ... боронити ... незалежність України, її територіальну цілісність і національну злагоду ...": запропонована зміна зумовлена зовнішньою агресією сусідньої держави, внаслідок якої Український Народ тимчасово втратив можливість здійснювати державне управління на частині своїх неподільних територій, а частина українців опинилася заручником мізантропного окупанта. Територіальна цілісність - надважлива запорука розвитку Народу. Національна злагода - стан відносин, за якого всі національні та етнічні групи почуті, рівні у своїх природних правах і свободах, викорінені будь-які форми дискримінації та забезпечений всебічний розвиток людини. Гармонійні відносини між національними та етнічними групами - друга надважлива запорука розвитку та процвітання Народу.

Шосте. Усунення слова "Вітчизна" було проведено виключно з міркувань збереження смислової когеренції та стилістичної естетики.

Сьоме. "... обстоювати права і свободи людини і громадянина...": вважаю, що законодавець при створенні Конституції України допустився доволі суттєвої помилки, застосувавши формулювання "обстоювати права і свободи громадян", яке по суті охоплює виключно громадян України та ігнорує громадян іноземних держав і так званих апатридів (осіб без громадянства). Громадяни іноземних держав та апатриди безперечно заслуговують на захист своїх прав і свобод в Україні на рівні з українськими громадянами і відповідно до мінімального стандарту прав людини встановленого міжнародно-правовими актами.

Восьме. "... виконувати свої обов'язки ... чесно і самовіддано ...": важливий принцип, вимога Майдану і запорука міцного здоров'я політичної системи.

Дев'яте. "... усвідомлюючи виняткову відповідальність Українського народу за поступ і процвітання всієї світової спільноти". Концептуальна світоглядна теза: Український Народ - повноцінний член світового товариства, якому аж ніяк не личить жити за принципом "моя хата скраю - нічого не знаю!". Від нас величезною мірою залежить майбутнє всього світу і ми не маємо права уникати своєї відповідальності!

нд, 08/06/2014 - 00:29 Постійне посилання
Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.