Новини

Виборчі округи Закарпаття: гра без певного результату. (Інфографіка)

Відносне затишшя у передвиборчому інформаційному полі порушила ЦВК, поділивши наприкінці квітня територіальні виборчі округи. Поки ймовірні кандидати неприховано агітують електорат, роздаючи направо і наліво, хто що може, експерти не переконані, що такий розподіл округів принесе майбутнім обранцям якісь особливі бонуси. Навіть, якщо тут задіяна влада.


Закарпаття – одна з небагатьох областей в державі, розподіл всіх ТВО в якій експерти не можуть пояснити логічно. Пошматувавши окремі райони, ЦВК, напевно, найбільше розлютила угорськомовних місцевих політиків: традиційно сформований за територіальним та мовним принципом «берегівський» округ № на виборах -2012 розділений навпіл. Хоча ще у лютому у місцевих політичних колах йшлося навпаки про створення так званого Притисянського округу, куди б увійшли угорськомовні населені пункти Ужгородського, Мукачівського, Хустського, Берегівського та Виноградівського районів. Спроби повпливати на розподіл були, проте такий варіант все ж не пройшов.

Олександр Черненко, голова Комітету виборців України, каже, що ЦВК скористалася розмитими вимогами у питанні формування округів, які прописані у новому законі про вибори. «У деяких областях (5-6 по Україні) ТВО «нарізані» не зовсім логічно з точки зору організації виборів. Найбільш проблемними у цьому контексті є Луганська. Донецька, Черкаська, частина Вінницької та Закарпатська області, - коментує Олександр Черненко. – Нарізка не зовсім зрозуміла, не було враховано інтереси нацменшин (яскравий приклад – Закарпаття), як це робиться в європейських країнах. Йдеться не стільки про мовний принцип, скільки про європейські стандарти, що передбачають врахування інтересів нацменшин. На Закарпатті, як і в Криму, ми бачимо ці ареали, поділені між округами, електорат розбитий на частини, що зрозуміло зменшує шанси на представництво меншин у майбутньому парламенті».

Розподіл ТВО на виборах -  2012

Білими лініями позначені межі районів, кольором- межі округів

Червоні цятки- центри округів

Політолог Віктор  Пащенко логіки у поділі округів не бачить: «Не можу однозначно сказати, щоб у цьому був чийсь інтерес, як мене поділили область досить хаотично. Це помітно стосовно угорського округу і, наприклад, мукачівський округ поділений зовсім нелогічно: якісь села відійшли до свалявського, а з берегівського -  до мукачівського. Мені здається, що це більше гра заради гри. Історія «угорського округу» постійно змінювалася. Перший раз створили округ суто угорський у 1998 році, який простягався від Ужгородського до Тячівського району. У 2002 р. -  це був Берегівський округ з більшістю угорців. Тепер КМКС, яка планує висувати кандидата і перемогти, зрозуміло не задоволена таким поділом, оскільки округ доволі розмитий. З’являються шанси кандидатів - не угорців». По цьому округу кандидати відомі. Зокрема кандидат від ПР Іван Бушко з Виноградова зацікавлений, щоб було більше неугорського населення. Від КМКС кандидуватиме напевно Міклош Ковач, і під питанням кандидат від ЄЦ. За словами Віктора Пащенка, чи доцільно ставити національний принцип за основу формування ТВО, політолог однозначної відповіді не має. Вважає, що до певної міри замкнутість угорського населення не є абсолютним плюсом. «До певної міри такі вибори (відсутність монолітного «угорського» округу ) сприяють інтеграції. У цьому є плюс, - каже Віктор Пащенко. - Мінус  - велика громада має менше шансів бути представленою у парламенті». У підсумку вирішального впливу ігри з округами - два села туди, три села мінус-  грати не будуть.

Розподіл ТВо на позачергових виборах до ВР 2007 року

«Ліквідація так званого берегівського округу зроблено під конкретного кандидата від влади,  а саме – Івана Бушка,  який на Виноградівщині має рейтинг, - каже Олександр Солонтай, експерт, представник Інститут Політичної Освіти. - Влада вирішила замінити цей округ виноградівським. Це означає, що на відміну від Кучми, Янукович вирішив для себе не пріоритетним рахуватися із нацменшинами, у даному випадку – угорцями. Тому від них округ забрали», – вважає експерт. Крім того у найбільший за територією округ №70 – крім Великоберезнянського, Перечинського, Воловецького, Міжгірського, Свалявського районів включили ще й частину Мукачівського. На думку Олександра Солонтая, така нарізка зроблена під конкретного кандидата. А саме – Михайла Ланья, який йтиме від влади. Тож завдяки частині Мукачівського району він впевненіше може протистояти кандидату від опозиції Олександру Кеменяшу, для якого базовим є Свалявський район та гірські села.

Щодо округу з центом в Ужгороді, куди входить Ужгородський район, то тут, зазначає Олександр Солонтай, межі логічні і для виборців цілком прийнятні. Логічним є поділ  Тячівського району на 2 частини, адже район завеликий.

Голова Закарпатської ОДА та водночас керівник Закарпатської обласної організації Партії регіонів Олександр Ледида нещодавно обмовився на прес-конференції, що область звертатиметься до ЦВК переглянути розподіл округів. «За законом ЦВК повинна була сформувати округи до 30 квітня. І закон не дає жодних підстав переглянути це рішення, - зауважує Олександр Черненко. - Хіба суд зобов’яже, та якщо у визначені строки суд не взяв до розгляду це питання, це - міфічні сценарії».

«Я би не перебільшував ролі розподілу округів, - каже голова КВУ, -  певним кандидатам такий підхід ускладнить агітацію, електоральне ядро. Бентежить не стільки інтереси кандидатів,  скільки виборча нормальна логістика:  якщо з однієї дільниці долати сотні кілометрів  до окружної комісії, це стає дорожчим для бюджету».

Андрій Странніков, директор Інституту Політичної Освіти переконаний, що перерозподіл виборчих округів на руку кандидатам, які є новими для конкретних регіонів. Це дає їм шанс виграти на фоні пониження рейтингу вже певний час прив’язаних до конкретного округу людей.  Проте місцеві експерти такої думки не поділяють. «Не думаю, що мають шанс невідомі, чужі, не закарпатці. Мав би шанс Г.Москаль, але не тому, що він Москаль, а тому щоб у тут губернатором, очолював міліцію. Але чи буде він висуватися? Скоріше за все його залишать у списку. Інші не мають серйозні шанси на Закарпатті. Хоча досвід 1998 року свідчить про протилежне, коли з п’ятьох троє перемогли не із Закарпаття (Медведчук, Суркіс, Жердицький), але особливість того часу - на них працювали всі закарпатці. Сьогодні говорять про Медведчука, він не має жодних шансів. Щоб не казали про гроші і купівлю електорату. Не купить. Це той випадок, коли навіть дуже багатому чоловіку важко купити вибори».

Ужгородський округ за визначенням буде найспекотнішим, кажуть експерти. Тут найбільші амбіції. Кандидуватимуть екс-мер Сергій Ратушняк, одним з цікавих кандидатів був би Павло Чучка, але у нього не закриті питання з судимістю. Пропонуватимуть кандидатів ЄЦ та ПР, як відомих В.Смоланка (ЄЦ) В.Ковач (ПР), так і маловідомих для широкого електорату. Тячівський округ обіцяє бути напруженим: явні суперники голова РДА Михайло Шелевер та  нардеп Василь Петьовка. Там же показувався і Г.Москаль. Берегівський округ буде напруженим, оскільки кандидуватиме людина від влади і кандидат від КМКС, між ними буде жорстка боротьба. Найпередбачуванішим видається мукачівський округ. Питання про кандидата-лідера тут навіть не виникають,- експерти у цьому притримуються єдиної думки.

Інфографіка І.Деяка

Бюро "Аналітик-Контент"

 

Comments Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.