Новини

Хабарництво у Закарпатському драмтеатрі: поспішне звинувачення чи справедлива кара?

19 квітня в Ужгородському міськрайонному суді визначали запобіжний захід для директора Закарпатського облмуздрамтеатру Василя Марюхнича.

Врешті обрали домашній арешт строком до 16 червня із забороною покидати домівку у нічний час (з 6:00 до 22:00). 

Журналістка Zaholovok.com.ua побувала на засіданні і постаралася зрозуміти деталі справи.

Нагадаємо, днем раніше військова прокуратура Ужгородського гарнізону звинуватила у вимаганні хабара розміром 2 тисячі гривень від місцевого комісара Миколу Журальова за проведення благодійного концерту для учасників АТО. 

Ппрокуратура того ж дня, 18 квітня, оперативно організувала брифінг, де й розкрила всі карти.

Втім, наразі ця поспішність людям видається трохи дивною, справа тягнеться зі 29 березня, коли почалися перемовини за оренду залу. А саме затримання і, власне, передача коштів, відбулися лише 18 квітня. Загалом у справах хабарників правоохоронці нерідко витримують подібні паузи, але адвокат затриманого зауважував, що потрібно додатково на суді обговорити ті процеси, які відбувалися у цей період.

Цікаво також і те, що правоохоронці зазвичай стараються не вказувати ім’я чи посаду обвинуваченого. Наприклад, на минулому тижні, коли пограбували секретарку закарпатського суду, поліція навіть не писала, якого саме, оскільки там подібна посада лише одна. Натомість військовий прокурор Ужгородського гарнізону Ціцак Олег назвав ще й прізвище чоловіка, хоча на фото затримання обличчя останнього приховали. Втім, звинувачення підтверджені оперативним відео, фото та словами самого Миколи Журавльова. У будь-якому випадку, варто нагадати, що людина вважається винною лише, якщо це доведено судом, тож поки говорити про невинність чи вину Василя Марюхнича поки зарано.

Наразі думки людей розділилися: військові наполягають на тому, що директор не мав права вимагати додаткові гроші за жодних умов, тоді як працівники театру переконані, що їх очільник — чесна людина, а додаткові гроші, які він просив, справді призначалися для технічного персоналу закладу. Мовляв, хотів, як краще для людей, а вийшов крайнім.

Аби підтримати свого керівника, а також колегу, 19 квітня під стінами Ужгородського міськрайонного суду зібралися працівники Закарпатського облмуздрамтеатру, а також мукачівські театрали. Був, зокрема, і Шутюк Юрій, директор Закарпатського обласного державного драмтеатру, що в Мукачеві. Присутні справили враження освічених та інтелігентних людей. Спілкувався з ними військовий комісар Микола Журавльов, котрий, як виявилося, і був головним героєм історії, тобто, тим, хто давав директору злощасні 2 тисячі гривень. Комісар запевнив, що не був проти заплатити техперсоналу, однак, хотів це зробити самостійно. На що директор, за його словами, відповів: “У нас є стара система. І я не буду її ламати”. Саме це і обурило військового найбільше.

Думку про чесність директора висловила і дружина затриманого. Каже, її чоловік за останні роки жодного разу не був у нормальній відпустці і вимушений піклуватися про маленьку дитину у квартирі, яку вони успадкували від батьків.

Судове засідання розпочалося пообіді під головуванням судді Ірини Шепетко, яка, до слова, переїхала на Закарпаття із зони АТО. Прокурор у справі попросив суд обрати запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, аби В.Марюхнич не міг знищити докази або ж впливати на свідків події: працівників театру чи самого комісара Журавльова.

Сам Василь Марюхнич попросив не призначати йому запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, оскільки він жодним чином не зможе вчиняти тиск на свідків і не має такого наміру,

“Окрім того, знайдена у моєму кабінеті сума не була призначена для особистого користування”, - пояснив директор.

Раніше він не був судимий і не притягався до кримінальної чи адміністративної відповідальності, має доньку 2009 року народження. Попросив обвинувачений також пом’якшти йому запобіжний захід, оскільки його мамі понад 80 років, вона живе одиноко і потребує догляду й опіки.

Адвокат В.Марюхнича Дурдинець Володимир зауважив безпідставність клопотання прокурора, оскільки 18 квітня кабінет директора оглянули і вилучили всі документи, які слідчі вважали за необхідне забрати. Решту документацію дослали наступного дня. Можливості впливу на свідків директор, за його словами, не має, адже “на М.Журавльова вплинути не може і сама прокуратура”, а додаткових свідків по справі не було.

Наголосив юрист і на тому, що у справі військова прокуратура спекулює поняттям АТО:

“Вони свідомо вказують на те, що мій підзахисний є нечесною особою і порушує права людей, які брали участь у військових діях в зоні АТО”.

Необґрунтованим є і повідомлення про підозру, на думку В.Дурдинця. Він зауважив, що прокуратура акцентує на важкості злочину, що, відповідно, передбачає найтяжчу міру покарання — понад 5 років позбавлення волі.

“Мій підзахисний, як бачите, старший чоловік, у поважному віці. Він має постійне місце проживання і роботу. До жодної відповідальності раніше не притягався,тож неясно, чому сторона обвинувачення вирішила, що є ризики його втечі або неявки за першим викликом слідчого”, - зауважив правозахисник.

Саме тому адвокат наполягав відмовити у триманні під вартою і просив обрати більш м’яку міру покарання, а саме особисте зобов’язання. Просили про це й інші ужгородські митці, акцентуючи на позитивній характеристиці керівника театру та тому, що у разі його арешту робота театру може бути паралізована.

Долучили до справ і з десяток грамот В. Марюхнича за сумлінну працю та високий професіоналізм, вагомий внесок у розвиток театру тощо.
Врешті були і юридичні аргументи. Володимир Дурдинець наполягав, що прокуратура кваліфікувала злочин за невірною статтею, оскільки той не може вважатися службовою особою, а хабар не носив особливо великих розмірів. Прокурор же наполягав на своєму. Врешті суддя Шепетко таки відпустила директора під домашній арешт.

19 квітня той же суд у тому ж складі розглядав і клопотання про відсторонення Василя Марюхнича від посади. Прокурор, однак, обрав недіючу статтю, що зауважили і суддя, і адвокат обвинуваченого. Як вирішилася ця справа, Zaholovok.com.ua повідомить згодом.

***

Нагадаємо, після інциденту військові оперативно надіслали до театру 16 повісток, тобто майже третині працівників закладу, що може сильно вплинути на його подальшу роботу.

Театрали відверто вважають такий акт помстою, хоча Микола Журавльов запевняє, що це справа планова і цілком очікувана.

У результаті маємо:

1. Люди прийшли щиро підтримати директора. Не було схоже, що хтось змушував їх сидіти декілька годин у залі суду. Окрім того багато позитивних відгуків було про нього у соцмережах.
2. Директор Василь Марюханич 2 тисячі точно брав. Питання у тому, з якими намірами і для чого.
3. Військові таки щось мають проти театру. Чи справедливо образилися за хабар, чи хотіли вислужитися (як вважають люди), але у будь-якому випадку зі офіційними звинуваченнями трохи "переборщили".
4. Адвокат Володимир Дурдинець просить людей не судити заздалегідь та дочекатися офіційного рішення суду, яке і вирішить, котра зі сторін має рацію.

Тому далі справа — за юристами і правоохоронцями. Суд має розглянути всі докази і врешті виявити, на чиєму боці правда.

Ярина Денисюк для Zaholovok.com.ua
Відео – Громадське ТБ Закарпаття та Zaholovok.com.ua

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.