Новини

Бронзовий Швейк в Ужгороді нагадуватиме про війну, але з гумором

На перилах однієї з набережних Ужа встановлять мініатюрну скульптурку – бравого солдата Швейка. Виріб вже відлито у бронзі, проте офіційне відкриття планують 10 липня на День дружби Ужгорода з чеською Їглавою (край Височина). Мистецький витвір авторства скульптора Михайла Колодка поповнить колекцію скульптур «на перилах», які останнім часом стали популярними у місті. З протилежного до Швейка боку мосту вже причеплена міні статуя «Свободки», ближче до площі театральної – прилаштована хатинка Миколайчика.

 

Воювати

 

Швейка «всадять» на історичний шматок перил, на яких ще залишилися сліди Другої світової – отвори від куль. Про це Zaholovok.com.ua  розповів   Павло Чучка, відомий гуморист, депутат Ужгородської міськради і меценат скульптури. «Швейк – як спогад війни, хоч сам герой він слуга офіцера, ніж військовий, але постать літературно-історична, - каже Павло Чучка. - Для Ужгорода тема першої світової війни важлива, але слабо розрекламована. Хоча у нас не велося активних бойових дій, в Ужгороді, до речі, поховано 13 тисяч людей, які померли вже під час Другої світової. Їх викидали з вагонів поїздів, які курсували через Ужгород, а трупи закопували неподалік залізничного вокзалу. Близько 3 тисяч з них ідентифіковано, а інші покидано так. Ще одне історичне місце поховання – закинутий цвинтар в мікрорайоні Шахта, там австро-угорські вояки, є навіть двоє солдатів, що втекли з УНР, там ховали у 20-30 роках минулого століття солдатів чехословацького гарнізону Ужгорода. І найновіше місце поховання Другої світової – Кальварія».  

Ужгород, нагадує Чучка, згаданий у Гашека один раз, коли герої твору мали їхати на фронт через напрямок Ужгород-В.Березний-Самбір-Львів, але маршрут змінився.  

До речі у Києві, навпроти будівлі СБУ є колишній готель Ленінград, там колись жив Гашек, встановлено меморіальну дошку. А наш герой буде на Київській набережній, Ужгород стане центром у цій літературно-воєнній темі, адже з нашого міста до чеської Їглави і до Києва майже однакова відстань.

 

Їсти

 

Мініатюрний вояк тримає у руках…кнедлик – традиційну чеську страву з тіста. Звичайно у бронзового Швейка і кнедлик – з бронзи. Чому саме мучний виріб, а не щось подібне на зброю? Одна сторінка роману Ярослава Гашека присвячена саме кнедлику. Це поема у прозі, зауважує Павло Чучка, тому таке обійти не можна було. Крім того Швейк персонаж сатиричний. «Кнедлічек» на сленгу чеських вояків «дурник, вайлуватий недотепа, бовдур. «Спочатку кнедлик у руках Швейка був шматочком наче скибка хліба, але згодом вирішили його зробити цілим, - коментує Михайло Колодко, скульптор. -- До кнедлика у руках Швейка побували люлька, кухоль пива і собачка. До війни Шейк заробляв тим, що ловив вуличних песиків і продавав їх. Але ані люлька, ані собачка, ані пиво «не прижилися». Пошук образу тривав довго, кілька разів перероблявся. А остаточний образ за словами скульптора, був сформований під впливом ілюстрацій геніальних ілюстрацій українського ілюстратора Анатолія Базилевича до українського видання «Пригод бравого вояки Швейка».

 

Святкувати

 

Бронзова копія Швейка з Ужгорода поїде наступного року у Чехію, у край Височина, де в околиці Їглави живе внук Ярослава Гашека, а сам легендарний автор написав там 2 розділи роману. «У квітні святкуватимуть 130-річчя з дня народження Гашека, тоді Ужгород і передасть пам’ятний сувенір, - каже Павло Чучка. – Чехи просили віддати Швейка, коли були з делегацією тут в Ужгороді». На урочистосте відкриття у липні чекають на потужний урядовий «десант» з Чехії. Адже у верхній палаті чеського парламенту навіть створили Клуб любителів Закарпаття, куди входить 38 з 80 парламентарів, родовід яких якимось чином пов'язаний з нашою областю: чи то мама з Анталовець, чи баба у Хусті працювала...

Павло Чучка каже, що відкриття має бути веселим і грандіозним. У програмі навіть перетягування бочки з пивом через Уж. «Бо не можна дружити з чехами з кам’яними обличчями», - зауважує відомий закарпатський гуморист.

 

 

Ірина Бреза, Zaholovok.com.ua

Ігор Баран (не перевірено)

Та схоже на іржу, точно так труби будь які ржавіють. Олександре, у Вас є мій номер, позвоніть коли Вам зручно, і разом подивимось.
До речі, за 45 років радянської влади ніяких постріляних перил не лишали

вт, 03/04/2012 - 10:38 Постійне посилання
Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.