Новини

Закарпатських собак-міліціонерів вчать шукати наркотики і зброю за допомогою іграшок

Фахівці Кінологічного центру УМВС України в Закарпатській області кажуть, що для того, щоб навчити собаку шукати якийсь предмет, треба привчити її до іграшки, у якій містяться зразки запахів того, що потрібно знайти. Тварин окремо навчають для пошуку зброї, вибухівки, наркотичних речовин та для слідових робіт.

 Про це розповіли закарпатські кінологи під час виїзного прес-туру Ужгородського прес-клубу та у рамках Дня відкритих дверей.

 Кінологи показали відвідувачам своїх вихованців, розповіли про життя центру та продемонстрували відвідувачам вміння чотирилапих “міліціонерів”.

Робота центру розпочалася у 1995 році з маленького будиночка і невеликої території для вигулу  собак. Зараз тут працює 27 фахівців, закарпатський кінологічний центр оновлений і має філію у Мукачеві, відкриту в 2005 році. До того ж, у кожному райвідділі є кінолог, а вчені собаки обслуговують всі райони Закарпаття. Ужгородський кінологічний центр обслуговує місто, Березнянський, Перечинський та Ужгородський райони. Мукачівська філія – Іршавський, Мукачівський, Свалявський і Воловецький.

 Зараз на Закарпатті є 26 службових собак. 12 чотирилапих мешкають в Ужгороді. «Пенсіонерів» – тих, які вже відбули службу – 4.

 Навчанню найкраще піддаються німецькі вівчарки, спанієлі, лабрадори і такси. На утримання однієї собаки щодня витрачається 15 гривень. Працівники кінологічного центру тут їх навчають, лікують та навіть окремо готують для них їжу в спеціально обладнаному для цього  приміщенні. Як розповідають кінологи, міліцейські собачки ласують кашами, м’ясними продуктами, кістками. Сухий корм для них купують рідко: він не є таким корисним. Імена тваринам вибирають кінологи, які безпосередньо працюють з ними.

 «Собаківництво – одне із найдавніших занять людини. Собаки – це перша тварина, яка була приручена людьми. Вже близько 2500 років собака є надійним помічником. Сьогодення диктує нам нові форми і методи ведення боротьби із злочинністю, коли суспільство зустрілося із такими проблемами, як наркоманія і тероризм, то у нашій області було прийнято рішення про створення кінологічного центру. Навчати чотирилапих починаємо з дев’ятимісячного віку Нести службу тварина може близько десяти років. Після цього її якості суттєво погіршуються. Таких чотирилапих ми звільняємо від виконання службових завдань, але вони все одно залишаються у нас» ,  – розповідає  Олександр Лазар, начальник Кінологічного центру УМВС України в Закарпатській області, підполковник міліції.

Щодо питань, чи не «підсаджують» тварин на наркотичні речовини для того, щоб вони їх краще шукали, працівники кінологічного центру кажуть, що таких методи у роботі з чотирилапими не використовуються: «Часто питають, чи правда, що собак, які шукають наркотики, «підсаджують» на невеликі дози наркотиків і кажуть, що, ніби, саме тому вони живуть менше. Собаки однаково шукають як зброю, так вибухівку і наркотики. Тварина шукає свою іграшку, до якої її привчили. У Мексиці застосовують собак для пошуку контрафактної продукції – дисків. Чотирилапих  можна навчити на будь-який запах Не обов’язково давати їй щось вживати. Це як гра: іграшка, яка пахне предметом, що його тварина повинна знайти. Собаку можна навчити на знайдення будь-якої речі», - каже  Дмитро Безкровний, заступник начальника Кінологічного центру УМВС України в Закарпатській області, капітан міліції.

 Працівники кінологічного центру цінують всіх своїх вихованців. Зараз з-поміж них виділяють лабрадора Саманту, яка у листопаді викрила вбивцю і поки є найкращим слідопитом та німецьку вівчарку Лорда – ця тварина залучалась до роботи під час проведення «Євро-2012» у Львові.  

Найменшою вихованкою закарпатських кінологів є такса Дженні – їй сім місяців. «Зараз готуємо цю собачку для пошуку наркотичних речовин. Маленьким породам легше справлятися із цим завданням, їм зручніше шукати наркотики у машинах і у невеликих приміщеннях»,  – каже  Іван Добош, старший інспектор кінолог Кінологічного центру УМВС України в Закарпатській області, старший лейтенант міліції, який уже 15 років працює на цій службі та разом із своїм чотирилапим другом брав участь у Місії ООН у Косово.  

У роботі правоохоронців допомога собак є незамінною: альтернативи їм нема і, скоріш за все, не буде,  кажуть фахівці.  

 Анна Семенюк, спеціально для Zaholovok.com.ua

 Фото автора

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.