
На початку нового року, у розпал Різдвяних свят, коли звідусіль лунають колядки, сміх, спів, віншування, ми запросили до слова людей, для яких музика є змістом життя, їх професією і покликанням. Про плани на новий рік розповів директорЗакарпатської обласної філармонії Іван Микити.
- Я вважаю, що є підстави для оптимізму, адже вже зроблено немало. Багато зусиль спрямовано на покращення матеріально-технічної бази будівлі адмінкорпусу, всіх репетиційних приміщень, утеплено дах і встановлено додаткові підігрівачі у Великій концертній залі. Тобто, робимо все для того, щоб глядачам на наших концертах було зручно та затишно. Ми розширили можливості нашої рекламної продукції, встановили тісну співпрацю із місцевими ЗМІ. Мешканці Ужгорода та області, а також гості краю повинні мати достатньо інформації про все, що відбувається в стінах нашої установи. Одним словом, у цьому сенсі 2013-й рік був для нас успішним.
- Можемо констатувати, що в ужгородської публіки є попит на музику різних жанрів є?
- Звичайно. Ми бачимо це по наповненню зали. Глядачі приходять на наші концерти значно активніше, ніж досі. Відчувається позитивний результат, отже, ми на правильному шляху. І працюватимемо так надалі.
- Хто стежить за афішами, а тим паче відвідує концерти в обласній філармонії, той може підтвердити, що нашу філармонію справедливо можна назвати європейською: сюди охоче приїздять відомі виконавці з європейських столиць, із близького і далекого зарубіжжя. Отже, проводиться чимала робота, щоб запросити сюди іноземних гостей. Цей позитивний і перспективний напрямок у діяльності Закарпатської філармонії, по-перше, покращує її імідж, по-друге, дає можливість краянам познайомитися з провідними музикантами Європи і світу.
- Це дуже нас тішить. Великою мірою тут допомагають фестивалі, які проводяться на базі обласної філармонії. Зокрема, багато зарубіжних гостей із Угорщини, Словаччини, Італії, Швейцарії та інших країн ми приймаємо в рамках Міжнародного фестивалю «Иузика без кордонів». Те саме можна сказати й про Міжнародний молодіжний фестиваль органної музики, який продовжить свою роботу в цьому році. Хочу до цього додати, що нам слід ще багато чого зробити у нашій концертній залі, аби гідно зустрічати в себе гостей. Тож, сподіваємося, що 2014 рік стане початком тих якісних для нас змін.
- А що б ви побажали вашим колегам-музикантам?
- Душевного спокою, успіхів, творчої наснаги. Музика – це велика сила, яка допомагає краще жити, бути в доброму настрої. Тож, хай звучить музика і радує наші серця, відкриває наші душі, зігріває теплом і щастям!
Художній керівник Заслуженого академічного Закарпатського народного хору заслужений працівник культури України Наталія Петій-Потапчук:
- Минулий рік був непростим, але багатим на прем’єри і пам’ятні події в житті колективу. Думаю, нашим шанувальникам було цікаво познайомитися з різними гранями Закарпатського народного хору. Дуже цікаві були поїздки. Ми побували в Дебрецені на Фестивалі квітів. Це фестиваль європейського рівня, де ми взяли участь у святковій ході протяжністю 8 км. Пам’ятною стала і поїздка колективу до Чеської республіки в рамках днів української культури в краї Височина. Публіка тепло вітала самобутній закарпатський фольклор, і з неймовірною вдячністю зустріла виконані нами твори чеською мовою. Було відчуття, що Чехія стає ближчою, і ми, в свою чергу, стаємо трошечки ближче до Європи.
Вдалися ми в минулому році і до доволі сміливого експерименту: вперше погодилися на пропозицію виконати сучасну музику, до того ж симфонічну. Це симфонія «Світ» для хору, солістів та симфонічного оркестру модерного китайського композитора Ман-Чіна Дональда Ю. Мало того, що це музика досить складного сучасного письма, вона ще й виконується англійською мовою. Звичайно, є плани на перспективу. Зажди залишалося незмінним наше головне завдання – збереження культурних надбань нашого краю. І однозначно, що цей рік буде роком Т.Г.Шевченка. Ми зараз активно працюємо над пошуком нових, цікавих творів із Шевченкіани, гідних для вшанування ювілею Великого Кобзаря.
Щодо найближчих планів, то на старий Новий рік запрошуємо всіх поколядувати разом з нашим колективом, побувати на сільському балу, затанцювати з нами закарпатську карічку, чардаш, вальс.
- Чого б ви побажали собі і всім у новому році?
- Хочеться побажати словами нашої старовинної колядки:
Бо прийдуть до тебе три празники в гості
Нехай перший празник принесе всім втіху,
А ще другий празник най принесе радість,
Ну а третій празник принесе здоров’я!
Отже, 14 січня о 18.00 Заслужений академічний Закарпатський народний хор запрошує вас на «НА СТАРИЙ НОВИЙ РІК»! Святкуймо разом у кращих традиціях нашого народу!
Таїсія Грись