Новини

Закарпатські міста можуть взяти участь у проекті енергозбереження

В Україні стартує конкурсний відбір міст до участі в міжнародному проекті з енергозбереження.


"Житлово-комунальне господарство – одна з найскладніших галузей. Для її модернізації та підвищення якості комунальних послуг Уряд, окрім бюджетного фінансування, залучає кошти міжнародних фінансових організацій (МФО), вивчає кращий світовий досвід та залучає світових експертів. Особлива увага приділяється впровадженню проектів, спрямованих на енергозбереження та економію природного газу. Адже це – енергетична безпека України. В Україні стартує початок відбору міст до участі в проекті «Муніципальна енергетична реформа» Агентства США з міжнародного розвитку. В його рамках провідні міжнародні експерти надаватимуть містам фахову допомогу в розробці конкретних планів дій по енергозбереженню та залучення для їх реалізації фінансів у міжнародних фінансових організацій", - сказав Віце-прем'єр Олександр Вілкул.

Проект Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Муніципальна енергетична реформа» (МЕР) розрахований на 4 роки. Його загальна вартість складає  14,5 млн доларів США. Для участі в проекті до 7 лютого приймаються заявки від міст-потенційних учасників, з яких буде відібрано 15 учасників (міста з населенням від 100 тисяч до 1 млн). Мета проекту – підвищення енергетичної безпеки України, збільшення енергоефективності, зокрема, впровадження енергозберігаючих технологій, скорочення викидів парникових газів в атмосферу та залучення в галузь приватних інвестицій.

Для цього буде розроблений План дій з енергозбереження для кожного міста-учасника проекту на основі енергоаудиту – детальному аналізі ситуації щодо використання енергоресурсів. При цьому експерти розроблятимуть методики моніторингу та перевірки економії енергії та скорочення викидів парникових газів і їх економічну ефективність для заходів, що здійснюватимуться в містах. Зокрема, плани дій по кожному місту можуть включати заходи з модернізації об'єктів теплопостачання, зменшенню втрат тепла, у тому числі на об’єктах соціальної сфери та житлових будинків, модернізації теплових систем, заміні труб, встановленню лічильників тепла та інше.

 Також міжнародні експерти надаватимуть містам допомогу в залученні коштів міжнародних фінансових організацій на реалізацію заходів, визначених у Планах дій. Зокрема, вони допомагатимуть з підготовкою техніко-економічних обґрунтувань (ТЕО) та іншою підготовчою проектною діяльністю (наприклад, підготовка технічних специфікацій, енергетичні аудити, тендерна документації і т.д.).

Допомога експертів також буде заключатися в визначенні інвестиційних проектів шляхом проведення енергетичних аудитів; підготовку техніко-економічних досліджень (із зазначенням вартості, економії енергії та заощаджень на рахунках і скорочення викидів парникових газів); підготовку бізнес-планів із зазначенням економічної ефективності. Проект МЕР допоможе муніципалітетам в підготовці заявок для фінансування заходів і проектів за кошти Міжнародних фінансових організацій.

Проект МЕР надаватиме підтримку з моніторингу реалізації профінансованих енергоефективних проектів, надаватиме технічну підтримку банкам-партнерам, забезпечуватиме ефективну співпрацю між позичальниками і кредиторами, контролюватиме стан реалізації проектів.

Проект МЕР надаватиме технічну допомогу і проводитиме діяльність з розвитку потенціалу для надання комерційними банками кредитів на енергоефективність місцевих органам влади, об'єднанням, комунальним підприємствам, ОСББ і установам приватного сектору, що реалізують енергоефективні проекти у житловому секторі або секторі громадських будівель (наприклад, ЕСКО).

- За підтримки Уряду в регіонах впроваджуються проекти ефективного використання енергії в ЖКГ. Наразі їх кількість складає більше  230 проектів, в тому числі, і за підтримки міжнародних фінансових організацій. Проект «Муніципальна енергетична реформа» є ще одним кроком з розвитку енергетичної безпеки країни, модернізації галузі ЖКГ та підвищення якості комунальних послуг, - сказав Олександр Вілкул.

Крім того, наразі в Україні для модернізації ЖКГ, місцевої інфраструктури та впровадження енергозберігаючих технологій Уряд спільно з міжнародними фінансовими організаціями реалізує 4 проекти загальною вартістю понад 3 млрд грн. Крім того, Мінрегіоном проводиться робота щодо підготовки до реалізації з МФО ще 5 проектів на суму майже 10 млрд. грн. Проекти стосуються підвищення ефективності регіонального управління, самоврядування, енергоефективності, ресурсозбереження та вирішення екологічних проблем.

Довідково:

Міста України можуть подавати заявки на участь у конкурсному відборі міст-партнерів Проекту, які відповідають таким критеріям:

-           Кількість населення міст від 100 000 до 1 000 000;

-           Місто зацікавлене в інвестиціях у муніципальні проекти з підвищення енергетичної ефективності та/або чистої енергії (із залученням міжнародних фінансових установ, банків або приватних інвесторів);

-           Місто долучилося або планує долучитися до «Угоди мерів»*.

Виконавцем проекту «Муніципальна енергетична реформа» в Україні Агентство США з міжнародного розвитку визначило компанію International Resources Group (IRG).

Прийом заявок триває до 18 год, 7 лютого 2014 року за адресою: International Resources Group: 01004, Київ, вул. Льва Толстого 9-а. Довідкова інформація за тел. (044) 596 59 60 (офіс Проекту USAID МЕР). Заявку можна завантажити на сайті Мінрегіону.

 Опис чотирьох проектів з модернізації ЖКГ, які наразі реалізуються в Україні за участі МФО

 Перший проект - проект розвитку місцевої інфраструктури, реалізується спільно зі Світовим банком в 14 містах 12 областях України. Це Одеса, Чернігів, Бориспіль, Кам'янець-Подільський, Черкаси, Коломия, Дрогобич, Харків, Херсон, Кременчук, Івано-Франківськ, Новгород-Волинський, Слов'янськ, Нова Каховка. Роботи в рамках проекту вже повністю завершені в 5 містах - Черкасах, Коломиї, Новій Каховці, Дрогобичі та Кам'янець-Подільському. Загальна вартість проекту – 140 млн дол.

Другий проект реалізується в Миколаєві спільно з Європейським інвестиційним банком (ЄІБ). Проект спрямований на модернізацію систем водопостачання та водовідведення на суму понад 31 млн євро.

Третій проект - це «Модернізація теплопостачання, водовідведення та енергозбереження» реалізується в Україні спільно з Європейським банком реконструкції та розвитку ( ЄБРР) на суму 147,5 млн євро в 8 містах: Велика Ялта, Дніпропетровськ, Запоріжжя, Львів, Тернопіль, Житомир, Івано-Франківськ, Черкаси.

Четвертий проект «Демо Україна» реалізується в Україні з Північною екологічною фінансовою корпорацією (NEFCО) на загальну суму 10 млн євро. Він спрямований на впровадження енергоефективних заходів в секторі теплопостачання. Для участі у проекті відібрано 10 міст: Донецьк, Івано-Франківськ, Вінниця, Житомир, Кам'янець-Подільський, Київ, Олександрія, Кривий Ріг, Полтава, Сєвєродонецьк.

 «Угода мерів» була започаткована Європейським Союзом у 2008 році. Ця Угода спрямована на вирішення енергетичних проблем громад Європи та кліматичних проблем людства. Наразі вона охоплює понад 4000 місцевих та регіональних органів влади, які беруть на себе зобов’язання підвищувати енергоефективність та нарощувати використання відновлювальних джерел енергії на своїх територіях. Слідуючи цим зобов’язанням підписанти Угоди прагнуть скоротити власні викиди СО2 щонайменше на 20% до 2020 року, сприяючи, таким чином, покращенню екології та підвищенню якості життя. Україна до цієї Угоди приєдналася в 2012 році (23 січня 2014 року Мінрегіон підписав Угоду про партнерство з генеральним Директоратом Європейської Комісії з питань енергетики). Одним із елементів цієї співпраці стало відкриття в Україні у Львові технічного офісу з підтримки міст-учасників Угоди мерів для пострадянського країн. На сьогодні Україна є лідером по числу учасників міжнародної ініціативи «Угода мерів» на пострадянському просторі. На сьогодні до «Угоди мерів» приєдналося 43 українських міст-підписантів, 15 з цих міст вже розробили та узгодили з Єврокомісією стратегічний План дій з енергозбереження до 2020 року.

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.