Закарпатське обласне управління лісового та мисливського господарства прокоментувало ситуацію щодо незаконної вирубки дерев у прикордонній смузі. За інформацією управління, землі, на яких виявлено незаконні рубки, є прикордонними смугами, на яких встановлено особливий контроль перебування та ведення будь-яких робіт. Контроль за перебуванням та здійсненням робіт у таких смугах покладено на Державну прикордонну службу України.
Публікуємо коментар Закарпатського ОУЛМГ.
Днями з’явилася інформація про те, що працівниками Управління захисту економіки (УЗЕ) Нацполіції в Закарпатській області виявлено факти незаконної рубки дерев на території Ужгородського, Перечинського та Великоберезнянського районів, що знаходяться на лінії розмежування з Республікою Словаччина. Зокрема, зясовано, що на підставі лісорубних квитків на території трьох районів вирубано та привласнено понад 2,5 тисяч м3 лісодеревини. Державі завдано збитків на 12 млн грн. За фактом відкрито кримінальне провадження.
Оскільки питання стосується деревини, Закарпатського обласне управління лісового та мисливського господарства коментує ситуацію.
Згідно з Договором між Україною та Словацькою Республікою про режим українсько-словацького державного кордону, співробітництво та взаємну допомогу з прикордонних питань, з метою проведення в належний стан лінії державного кордону, району основних інженерних споруд, Чопський прикордонний загін звернувся з листом у липні 2015 року до ДП «Великоберезнянське ЛГ» щодо сприяння у видачі лісорубних квитків для проведення очистки просік, освітлення контрольно-слідової смуги та дозорної дороги на ділянці відповідальності відділів прикордонної служби «Великий Березний».
З аналогічним листом щодо сприяння в приведенні до належного стану лінії державного кордону Чопський прикордонний загін звернувся до Великоберезнянської РДА.
Великоберезнянська РДА своїм розпорядженням пропонувала керівникам ДП «Великоберезнянське ЛГ» провести обстеження просік, контрольно-слідової смуги та дозорної дороги на ділянці відповідальності відділу прикордонної служби «Великий Березний», матеріали обстеження оформити актами і видати лісорубні квитки відповідно до вимог чинного законодавства.
Комісією у складі спеціалістів ДП «Великоберезнянський лісгосп», представників Великоберезнянської РДА, відділу прикордонної служби «Великий Березний» обстежено лісові ділянки В. Березнянського лісництва вздовж лінії українсько-словацького державного кордону. Матеріали обстеження оформлені відповідним актом, який підписаний членами комісії.
На підставі актів обстеження та матеріалів відводу, розпорядження голови Великоберезнянської РДА ДП «Великоберезнянське ЛГ» видало Чопському прикордонному загону два лісорубні квитки, якими Чопському прикордонному загону дозволялось провести вирубку відведених у рубку дерев.
Відповідна ситуація склалася по ДП «Ужгородське ЛГ», ДП «Перечинське ЛГ» та філії «Великоберезнянське ЛАГ». Наголошуємо, що лісосіки знаходяться між лінією державного кордону та контрольно-слідовою смугою, доступ до яких обмежений. Тобто, без дозволу прикордонників доступ та вирубку лісових насаджень заборонено.
Також, згідно зі ст. 3 Закону України "Про використання земель оборони", уздовж державного кордону України відповідно до закону встановлюється прикордонна смуга, в межах якої діє особливий режим використання земель. Землі в межах прикордонної смуги та інші землі, необхідні для облаштування та утримання інженерно-технічних споруд і огорож, прикордонних знаків, прикордонних просік, комунікацій та інших об'єктів, надаються в постійне користування військовим частинам Державної прикордонної служби України.
Згідно ст. 5 вищевказаного Закону, на землях оборони встановлюються природоохоронні та інші обмеження щодо використання земель.
Пунктом 1 Постанови КМУ від 27.07.1998 №1147 «Про прикордонний режим» встановлено, що вздовж державного кордону на його сухопутних ділянках і вздовж берегів прикордонних річок, озер та інших водойм прикордонну смугу у межах прилеглих до кордону територій селищних і сільських рад, де запроваджується прикордонний режим.
З урахуванням особливостей місцевості та інших умов ширина прикордонної смуги може бути змінена обласними державними адміністраціями за поданням Адміністрації Державної прикордонної служби, але вона не може бути меншою від ширини смуги місцевості, що знаходиться в межах від лінії державного кордону до лінії прикордонних інженерних споруджень.
Положенням про «Прикордонний режим», затвердженим Постановою КМУ №1147, встановлюється система режимних заходів у прикордонній смузі та контрольованому прикордонному районі, які регламентують відповідно до законодавства правила в'їзду, тимчасового перебування, проживання, пересування громадян України та інших осіб, провадження робіт, обліку та тримання на пристанях, причалах, базах для стоянки і в пунктах базування (далі - об’єкти базування) маломірних суден, інших засобів, що не є суднами, але пристосовані для переміщення на них людей по воді (водний мотоцикл, водний велосипед, моторний гідродельтаплан, дошки для занять різними видами серфінгу тощо).
Пунктом 5 даного Положення передбачено, що контроль за додержанням прикордонного режиму у прикордонній смузі та контрольованому прикордонному районі здійснює Державна прикордонна служба у взаємодії з органами Національної поліції.
Авіаційні роботи, будь-яке будівництво, вирубка лісу, водокористування, геологічні, дорожні та інші дослідження в межах прикордонної смуги, а також гідротехнічні, землевпорядні, меліоративні та інші роботи, пов’язані із зміною водного режиму прикордонних річок, озер та інших водойм, відео-, кіно- та фотознімання місцевості, туристичні подорожі і стрибки з усіх видів парашутів проводяться після інформування органу охорони державного кордону Держприкордонслужби, у зоні відповідальності якого провадиться така діяльність, із зазначенням початку і строку її провадження, прізвища, імені та побатькові осіб, що провадитимуть діяльність.
Таким чином землі, на яких виявлено незаконні рубки, є прикордонними смугами, на яких встановлено особливий контроль перебування та ведення будь-яких робіт. Контроль за перебуванням та здійсненням робіт у таких смугах покладено на Державну прикордонну службу України.
Проведеними спільними перевірками лісовою охороною за участі представників Чопського прикордонного загону та Департаменту захисту економіки національної поліції Закарпаття виявлено незаконні рубки по вищезазначених лісогосподарських підприємствах обсягом майже 2600 кубометрів, чим нанесено державі збитків на 12,6 мільйонів гривень.
Матеріали перевірок по виявлених незаконних рубках передані на розгляд до правоохоронних органів Закарпатської області.