Новини

Як закарпатці платять за основні продукти харчування? ІНФОГРАФІКА

Буквально цими вихідними авторка інфографіки відвідала одне із міст Західної України, і ціни на продукти там здалися порівняно нижчими, ніж в Ужгороді. Вирішили перевірити це суб’єктивне враження через числові показники.

Саме тому ціни у обласних центрах України і стали темою для пропонованого дослідження. Про базу дослідження його можна почитати внизу матеріалу.

Серпень 2016

Для початку глянемо на поточну ситуацію. На жаль, дані Держкомстату не є надто оперативними, тож останні ціни маємо лише за 10 серпня 2016 року. Подивимося, яку позицію тримала Закарпатська область на цей період часу за 25 соціально значущими продуктами порівняно з рештою областей.

(відкрийте у новому вікні, аби збільшити)

Як видно із таблиці станом на 10 серпня закарпатські ціни (жовті клітиинки), свого роду, тримали баланс. 13 позицій перевищувало середньоукраїнські ціни (голубі клітинки) тоді як 12 позицій були меншими.

Так, у першій декаді серпня закарпатці мали найдорожчу гречку і макаронні вироби. Наприклад, крупа, про яку так люблять жартувати українці, була дорожчою на більш ніж 4 гривні, порівняно з середніми цінами по Україні.

Срібло, тобто другу за дороговизною позицію, зайняв рис, який на півтори гривні перевищив українську середню ціну.

І, врешті, бронзу зайняли житній та білий хліб, свинина і курятина, а також яйця. Враховуючи, що чимало закарпатців тримають підсобне господарство, це викликає певний подив.

Отож, закарпатський хліб у серпні був на гривню-півтори дорожчим за середньоукраїнський. Кілограм свинини обходився краянам майже на 5 гривень дорожче, ніж середньостатистичному українцеві, а кілограм куртяни — на 2 гривні. А от десяток яєць був дорожчим на майже 50 копійок.

Дешевими виявилися закарпатські молочні продукти. Наприклад, масло та творог опинилися другими знизу списку і, відповідно, були дешевшими за середній рівень на 9,8 та 6,6 гривні. Дешевшою виявилася також картопля і сметана. Очікувано дешевою для закарпатців була картопля і цибуля, зате яловичина здивувала — кілограм коштував на декілька гривень менше, ніж у середньому по Україні.

2016-ий рік

Звичайно, дані станом на одну декаду чи навіть один день місяця не можна вважати показовими, адже вони змінюються часом ледь не щодня. Саме тому наступні декілька графіків покажуть динаміку середніх цін у регіонах України протягом 2016 року. Для аналізу обрали п’ять популярних товарів а саме білий хліб, картоплю, молоко, свинину і багатостраждальну гречку. 

Аби не забивати рисунки інформацією показуватимемо на них не всі області, а тільки декілька з найвищими цінами, з найнижчими і одну лінію з середньоукраїнськими цінами.

(відкрийте у новому вікні, аби збільшити)

Показовим є, наприклад, графік цін на пшеничний хліб з борошна першого ґатунку. Як відомо, держава старається трохи регулювати ціну на хліб, що і показує графік. Однак, саме тут ми бачимо користь використання абсолютних показників. Адже у динаміці ми би бачили, що ціна на хліб потрохи змінюється, але не сильно. Водночас, наш графік показує, що у 2016 році тернополяни і закарпатці мали платити за хліб по 11-12 гривень, тоді як на Харківщині його ціну заморозили на рівні 8,18 гривні. При цьому не слід забувати, що рівень зарплат на Харківщині є стабільно вищим, ніж у нас чи на Тернопільщині.

(відкрийте у новому вікні, аби збільшити)

Графік динаміки цін на свинину є цікавішим, оскільки тут державне регулювання відсутнє. Відповідно ми бачимо дуже різку зміну цін у всіх пропонованих областях. Але загальна тенденція до кінця аналізованого періоду все одно зберігається — Закарпаття залишається серед лідерів по ціні на свинину.

(відкрийте у новому вікні, аби збільшити)

Ціни на гречку показали більш стабільну динаміку, аніж на свинину. Із початку 2016 року вони поступово зростали і лише у останні місяці стали трохи зменшуватися. Подібно до м’яса, ми бачимо, що області можуть у певні періоди змінювати позиції, але загальний тренд зберігається Таким чином і Закарпаття майже увесь рік тримає лідерство за дороговизною продукту. Цікаво, що у областях із найменшими цінами опинилися Львівщина і Київщина, де зарплати також суттєво відрізняються від закарпатських.

(відкрийте у новому вікні, аби збільшити)

Графік зміни цін на молоко показує трохи іншу картину. Як вже виявилося раніше, “молочка” на Закарпатті — досить дешева. Конкретно за молоком наш край показує досить чітку тенденцію слідування за середньукраїнськими цінами. Водночас значно дешевше молоко на Луганщині, а на Сумщині воно, навпаки, дорожче.

(відкрийте у новому вікні, аби збільшити)

Картопля, подібно до гречки, показує більш спокійну динаміку. Декілька місяців тому вона подорожчала. Імовірно, це сталося саме у перехідний період від старої до молодої картоплі. Але, як тільки з’явилася остання, ціни різко пішли на спад.

Закарпатські ціни на картоплю за весь 2016 рік нагадували середньоукраїнські. Та й у цілому розрив тут не надто великий: до трьох гривень між мінімумом і максимумом.

Все відносно

Отож, графіки окремих продуктів показали нам, що ціни мають тенденцію сильно змінюватися, однак, загальний свій тренд не надто порушують навіть протягом декількох місяців. Те що було дорогим на Закарпатті на початку 2016-го, залишається таким і на його кінець. Те ж саме діє і стосовно дешевих продуктів.

Для повноти дослідження до наших абсолютних показників додамо ще й відносні.

Як згадувалося у попередньому розділі матеріалу, не варто забувати про різний рівень доходів у регіонах України. Тож у наступній таблиці ми покажемо, як ціни на продукти співвідносяться із рівнем зарплати у різних областях. Рахуватимемо ціни за липень, оскільки середню зарплату українців за серпень Держкомстат поки не знає.

Система підрахунку побудована наступним чином: середня зарплата у регіоні ділиться на ціну продукту. Найбільша можлива кількість покупки отримує 25 балів, а найменша — 1 бал. Далі ці бали сумуються у єдиний рейтинг.

Цілком очікувано, що очолила рейтинг Київська область, де середня зарплата у липні склала 8649 гривень. А найгірша ситуація склалася на Чернівеччині. При середній зарплаті в 4028 гривень люди тут можуть дозволити собі купити найменше продуктів. Варто зауважити, що це найнижча середня заробітна плата серед усіх регіонів України.

Закарпаття ж виявилося приблизно усередині рейтингу, однак, з тенденцією до його нижчої частини.

Варто також наголосити, що позиції областей у таблиці не збігаються із їх розміщенням за розміром зарплати. Тобто вищі ціни можуть опустити область у рейтингу, навіть якщо зарплата там порівняно вища. Це підтверджує наступний рисунок. 

(відкрийте у новому вікні, аби збільшити)

Розрахунок вище базувався на окремих продуктах. Але ясно, що ніхто не куплятиме за місяць 463 кілограми борошна чи 300 літрів молока. Тому ми також порахували, скільки разів зміг би купити на середню зарплату мешканець кожного із регіонів пропонований набір із 25 продуктів.

У результаті позиції областей трохи не збігаються, але тенденція та сама: Київ - у лідерах, Закарпаття — між середняками, а Чернівці — внизу списку.

За окремими продуктами

За повним набором

м. Київ

610

11,15

Донецька

511

8,23

Київська

548

7,65

Запорізька

552

7,64

Дніпропетровська

499

7,23

Миколаївська

476

7,15

Полтавська

430

6,86

Одеська

375

6,84

Львівська

418

6,78

Луганська

346

6,72

Харківська

380

6,54

Черкаська

336

6,52

Вінницька

358

6,50

Закарпатська

287

6,49

Рівненська

339

6,45

Івано-Франківська

255

6,34

Хмельницька

173

6,09

Житомирська

200

6,08

Тернопільська

145

6,06

Волинська

184

6,03

Херсонська

178

5,97

Сумська

182

5,95

Кіровоградська

162

5,92

Чернігівська

131

5,84

Чернівецька

49

5,52

На жаль, держкомстат не публікував дані про кількість продуктів, які за місяць споживають українські родини в різних областях, тож зробити точний розрахунок витрат наразі неможливо.

Висновок

Таким чином, не можна сказати, що продукти на Закарпатті значно дорожчі, ніж на решті території України. Прослідковується тенденція тяжіння до вищих цін, але в цілому область займає серединну позицію що за рівнем цін, що за купівельною спроможністю людей.

***

За базу даних взяті абсолютні, а не відносні показники. Це зроблено саме з тією метою, щоб показати, скільки платять за хліб у Житомирі, а скільки на Закарпатті. Адже відносні показники, які пропонує Держкомстат, показують лише темпи зростання цін. Ясно, що в умовах нашої недосконалої економіки й інфляції, вони зростатимуть: десь більше, десь менше, але тенденція буде однакова.

Отож, базу дослідження склали дані моніторингу цін (тарифів) на споживчому ринку. Авторка переконана, що порівняння цін за іншими додатковими параметрами дало б кращі результати, але у Держкомстату таких даних немає, а зібрані з різних джерел через Інтернет ці числа не були би достовірними. Хоча і довіряти Держкомстату на 100% не можна. Та все ж державна установа дотримується єдиної методики підрахунку і має представлення у всіх областях України.

У дослідженні не враховано дані АР Крим, міста Сімферополь а також окупованих територій на сході України через неможливість збору даних у них. Окрім того у Держкомстату відсутні ціни на пшеничний хліб у Чернігівській області.

Ярина Денисюк

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.