Новини

Вибори без вибору. Що робити громадським активістам

Менше місяця залишається закарпатцям аби остаточно визначитися, кому делегувати повноваження у місцевих радах. Вже 25 жовтня відбудуться вибори. Серед тих хто пропонує себе багато нових облич. Однак старі політичні бренди представлені майже без змін.
Прокоментувати перспективи перезавантаження влади на місцях ми попросили активного учасника подій Революції Гідності, координатора Громадської ради Майдану, громадського діяча – Василя Печко.

-         Пане Василю, багато хто із закарпатців очікував, що ви теж будете балотуватися на цьогорічних місцевих виборах. Чому Ви прийняли рішення не йти?

-          Ну по-перше, треба пам’ятати за яким законом ми йдемо на вибори. Ви пам’ятаєте як його приймала Верховна Рада? Безліч суперечок, сотні поправок, відмінності у тексті. До речі поправки, які пропонувала громадськість, в тому числі і наші пропозиції, щодо беззаперечної можливості висунення кандидатів громадськими організаціями, прийняті не були. Відтак, більшість громадських активістів постали перед вибором: або продатися якомусь бренду і йти на вибори, або відмовитися від участі. Я прийняв рішення не брати участі у перегонах. Я не готовий підтримати жодний із політичних брендів, тому що саме ці політичні сили і обмежили нас у правах, прийнявши такий Закон про вибори.

Інший важливий аспект, це норма Закону, яка дає можливість партійним босам на місцях, відкликати будь-якого депутата у разі якщо той не згідний із партійною позицією. Це ще раз доводить, що всі громадські активісти, які зайдуть по спискам партій, будуть змушені чітко дотримуватись лінії партії, яка їх до ради привела. Хоча по суті, це навпаки, саме завдяки окремим активістам ці партії й наберуть голоси. От такий парадокс.

-         Більшість партій уже заявили про наміри балотуватися і представили списки кандидатів. Як би ви могли прокоментувати їх?

-          Я б зупинився на списках двох політ сил, які називають найбільшими конкурентами на Закарпатті – це «Солідарність» і «ЄЦ». Партії через медійні кампанії дали клич: «Всі до нас!». Реально партії повідкривали офіси, куди можна було прийти будь кому і записатися кандидатом. Але фактично вони проводили кампанії по вербуванню найактивніших представників громадськості, які з’явилися на хвилі Майдану і відтоді проявляють позицію боротьби проти незаконних дій влади на місцях, або тих представників суспільства, що мають особисті досягнення у сфері культури, спорту, телебачення та ін. Яскравим прикладом цього є список пропрезидентського блоку. Тут і спортсмени, і КВНщики, і танцюристи, і музиканти, і поряд представники Майдану та Автомайдану. Я думаю це дуже ефективно в плані мобілізації електорату. Але враховуючи складно продуману схему встановлення результатів, потрапити до ради у цих людей шансів не багато. Тому партія отримає чимало мандатів у раді, а от хто зі списку сяде в ці крісла, я думаю це буде сюрприз.

Що стосується списку «ЄЦ», то тут все ще передбачуване. Першими номерами йдуть представники «сім’ї», тут залишилось лише прилаштувати домашніх улюбленців родини Балоги. Але якщо серйозно, то ця політична сила дійсно має дуже серйозну структуру в області, яка дає їм можливість ефективно мобілізувати виборців, по різному мотивуючи їх.

Тому це справді буде боротьба за можливість подолати монополію мукачівського клану на владу в краї.

-         Хочеться окремо почути Вашу думку по кандидатам на посаду міського голови в Ужгороді та Мукачеві?

-          Ну давайте почнемо з Мукачева. Тут знову «сім’я»! На цей раз Андрій Балога. І знову ж таки, шанси виграшу надзвичайно високі, адже весь адмін. ресурс, вся бюджетна сфера в їхніх руках. Головним опонентом молодшому Балозі, буде давній опонент Іван Чубірко. Всім відомо, що це людина Медведчука - Ланя. Однак шансів на перемогу небагато…

-         Невже все так однозначно в Мукачеві?

-          Ну насправді є досить велика частина суспільства, яка внутрішньо готова протиставити себе «сім’ї», але вони бояться явно це показати. І зрозуміло чому. Бояться за свої робочі місця! Згадаємо минулі вибори. Явка виборців була дуже низька, прийшли тільки виборці – прямі «прихильники» «сім’ї». Якщо попрацювати над явкою виборців і показати людям що із кланом можна боротися то підтримка ЄЦ у Мукачеві буде набагато менша. Яскравим прикладом був протест громади Мукачева проти ліквідації а потім передачі у приватну власність міського Еколого-натуралістичного центру. Під тиском громади це рішення не пройшло. Це вперше за 20 років . Якщо Чубірко скористається моментом і підтримає людей, в нього є шанс отримати тактичних партнерів - громадських активістів, тоді є шанс вирвати перемогу.

-         Що стосується Ужгорода?

-          По Ужгороду зовсім інша справа, тут буде справжня боротьба. Звичайно вже вимальовуються окремі фаворити, однак, враховуючи велику кількість бруду і технологій, якими будуть користуватися окремі кандидати, можуть бути й сюрпризи. Тут однозначно буде другий тур і у ньому, на мою думку, опиняться представники двох основних конкурентів – Михайло Качур від «Солідарності» і Володимир Чубірко від «ЄЦу». Хоч останній і дуже старанно відхрещується від стосунків із партією «ЄЦ».

-         А як же інші претенденти, скажімо Сергій Ратушняк, Богдан Андріїв..?

-          Ну Ратушняк набере свої незмінних відсотків 10 протестного електорату, але реально конкурувати за посаду мера в Ужгороді він не зможе. На мою думку, його завданням буде підігравати провладному кандидату. Богдан Андріїв це взагалі для ужгородців людина мало відома. Він майже нічого не зробив у місті, хоч останнім часом є дуже активним. Але люди знають лише що він з братом, обласним депутатом, є мультимільйонерами і люблять футбол. До речі і Андріїв і Щадей, це технологічні кандидати від «ЄЦ», в допомогу все тому ж Володимиру Чубірку.

Тут нелегко буде і, так би мовити, провладному Михайлу Качуру. Ми розуміємо що опоненти вестимуть брудну кампанію по його дискредитації, але крім того, є інформація, що в бюлетені ужгородці побачать одразу кількох Качурів. Це дуже серйозний удар по розпорошенню голосів, адже з упізнаваністю у Михайла Качура дійсно є проблеми.

-         Якщо Ви не йдете на вибори, чим Ви плануєте займатися?

-          Ми продовжимо формувати команду, яка повинна напрацювати комплекс рекомендацій і стратегії розвитку нашого регіону, на принципах самоврядності громад, децентралізації та ефективного використання природних багатств окремих районів. Ми запрошуємо громадських активістів, які не знайшли себе у списках партій, ми запрошуємо представників наукового середовища, експертів, фахівців долучатися і бути активними.
А ще окремо хочу звернутися до виборців. Шановні краяни! Ми знову віддаємо свій кредит довіри нашим слугам. Ми наймаємо їх на роботу! Не вони купують у нас індульгенцію за 500 гривень чи мішок гречки! А ми тимчасово доручаємо їм виконувати певні менеджерські функції. Тому уважно дивіться хто пропонується вам. Віддайте свій голос людині, справи якої вам дійсно відомі, людині, яку ви знаєте і з якої потім зможете спитати.

 Степан Волох

 

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.