Новини

В Ужгороді відбулася експертна зустріч ««М’яка сила»: Україна між ЄС та РФ»

2 липня у контексті практичної реалізації цілей, визначених новою Стратегією національної безпеки України, Регіональний філіал Національного інституту стратегічних досліджень в м. Ужгороді провів експертну зустріч ««М’яка сила»: Україна між ЄС та РФ». Захід відбувся за сприяння Почесного консульства Словацької Республіки у В. Березному.

Захід відкрив музичним вітанням Віктор Теличко (голова Закарпатського осередку Спілки композиторів України).

Світлана Мітряєва (директор Регіонального філіалу НІСД в м. Ужгороді) у своїй вступній промові нагадала учасникам, що в сучасний науковий обіг поняття «м’яка сила» ввів у 1990 р. американський  політолог Джозеф Най, описуючи досягнення поставлених цілей шляхом співробітництва на противагу застосуванню примусових заходів «твердої сили». В подальшому він розробив і розвинув цілу концепцію, яка наразі є однією з найбільш значимих в світовій політиці, дипломатії та економіці. С. Мітряєва зазначила, що наразі «Україна опинилася між двома центрами сили – ЄС та Росією, які з метою поширення свої цивілізаційних впливів на нашу державу застосовують різні інструменти впливу і проекції сили, переважно «м’якої» сили з одного боку та  «твердої» - з іншого. Цілі таких політик не завжди співпадають з визначеними стратегічними цілями і національними інтересами держави Україна. Тому увага експертної еліти та політиків та всього суспільства має бути однаково прискіпливою до застосування цими центрами впливу  інструментів, як «м’якої», так і «твердої» сили, оскільки кінцева мета їх може нести загрози національній безпеці України.

 

В рамках заходу відбулася презентація книги «Різні обличчя «м’якої сили»: країни Балтії та Східного партнерства між Росією та Європейським Союзом» (The Different Faces of “Soft Power”: The Baltic States and Easternt Neighborhood between Russia and the EU), підготовленої Латвійським інститутом міжнародних відносин за участі експертів з країн Балтії, Польщі, Грузії, України, Молдови та Росії. Презентації видання вже відбулися у Латвії (в м. Ризі 18.05.2015 р.) та Україні (в м. Києві 19.06.2015 р.), а також заплановані в Молдові, Грузії та Естонії.

 

Міжнародний авторський колектив цього видання на заході представляв Леонід Поляков (радник, перший заступник міністра оборони України у 2005-2008 рр.), який  поділився з присутніми своїми враженнями від участі у проекті та основними свого тезами доробку. Він зазначив, що дана публікація вносить свій внесок у розуміння самого поняття «м’яка сила», факторів, інструментарію, векторів та  тенденцій застосування «м’якої сили» в країнах Балтії і Східного партнерства Європейським Союзом та Росією, а саме в Україні, Молдові та Грузії та в трьох країнах Балтії. Він зазначив, що щодо самого поняття «м‘якої сили» існують різні трактування, вужчі і ширші. «Зокрема під ним розуміють створення привабливих образів, симпатії, стимулів для вільної участі населення у тих чи інших політичних процесах без застосування методів примусу, або ж практично  все,  крім  суто воєнних аспектів», - зазначив він. На думку Л. Полякова така порівняльна перспектива дозволяє визначити відмінності між кранами та зацікавленими сторонами, характер і масштаби динаміки та вплив «м’якої» сили на громадські уподобання і стратегічні вибори різних  країн. Він додав, що у виданні також надаються рекомендації для політичного істеблішменту. «До українців я звертаюся брати приклад з досвіду країн Центральної Європи, зокрема країн Балтії. Потрібно менше говорити про європейський вибір, а більше працювати.», - зазначив він.

Ольга Резнікова (завідувач відділу проблем національної безпеки НІСД) зазначила, що дослідження впливів «м‘якої сили», її різних проявів, має нині надзвичайно важливе значення для України. «Сьогодні Україна відчуває на собі різні впливи «м‘якої сили», і нажаль, і «жорсткої сили» також – у вигляді військової агресії Росії в Донбасі. Такі країни, як Грузія, Молдова, Литва, Латвія, Естонія мають власний досвід протидії відповідним впливам з боку РФ», - сказала О. Резнікова. У своєму виступі вона окремо зауважила, що засоби «м’якої»  сили можуть перетікати у «жорстку» силу або доповнювати їх, і навпаки. Вона окремо зупинилася на новій Стратегії національної безпеки України, в якій головною загрозою для країни визначено агресію РФ, яка відбувається у різних сферах і має характер «гібридної» війни. Також О. Резнікова закцентувала увагу на загрозі поширення сепаратизму, терористичної та розвідувально-підривної (у тому числі диверсійної)  діяльності на регіони України. «Експертами уважно аналізується ситуація не лише у східних областях України, але й у західних. У намаганнях розпалити міжнаціональну і міжетнічну ворожнечу, намірах захищати начебто порушені права етнічних угорців, русинів, представників інших народів, що проживають в Україні (у т.ч. мовні права),  читається знайомий вже сценарій. Він є спробою агресора зайти у нашу країну з іншої сторони.», - зазначила вона. Крім того, О. Резнікова підкреслила, що у цьогорічному посланні Президента України до ВРУ наголошено на необхідності широкого залучення до державної системи протидії тероризму інститутів громадянського суспільства та широкої громадськості, опрацювання нових підходів до співпраці громадян із правоохоронними органами під час проведення профілактичних заходів щодо протидії тероризму з використанням зарубіжного досвіду. На думку О.Резнікової проведення таких заходів має сьогодні непересічне значення, оскільки отриманий досвід протидії негативним зовнішнім має аналізуватися і застосовуватися на практиці.

На експертній зустрічі також виступили Мирослава Лендьел (проректор з науково-педагогічної роботи УжНУ, директор НДІ Центральної Європи),  Володимир Приходько (завідувач кафедри міжнародних економічних відносин факультету міжнародних відносин УжНУ),  Іван Артьомов (директор НДІ євроінтеграційних досліджень УжНУ) та Ганна Глухова (заступник керуючого справами виконавчого комітету Закарпатської обласної ради, депутат обласної ради).

У заході також взяли участь Олег Адамчук (почесний консул Словацької Республіки у Великому Березному),  Даніел Цабан (представник Генерального консульства СР в Ужгороді), Жолт Боднар (консул Генерального консульства Угорщини в Ужгороді), Валерія Фюлеова (заступник Генерального консула Чеської Республіки у Львові), Отто Ковчар (почесний консул Чеської Республіки в м. Ужгороді, співголова Українсько-словацької ділової ради, віце-президент Торгово-промислової палати України, президент Закарпатської ТПП), Галина Гороховська (представник МЗС України в м. Ужгороді), Надія Такарчик (заступник начальника Управління інформації та комунікацій з громадськості Закарпатської ОДА ), Ольга Травіна (заступник Ужгородського міського голови, депутат Ужгородської міської ради), Іван Вовканич (декан факультету міжнародної політики, менеджменту та бізнесу УжНУ), Сергій Федака (професор кафедри історії України історичного факультету УжНУ), інші науковці та студенти вищих навчальних і науково-дослідних установ і громадських організацій Львова та Закарпаття, а також ЗМІ.

 

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.