Річ у тім, що тендери на закупівлю ліків за державний кошт у 2014 році повністю провалено державою.
За 16 днів, із відведених 21-го Кабінетом Міністрів України на термінову закупівлю ліків для важкохворих українців, Міністерство охорони здоров’я спромоглось закупити лише 6 %.
Доручення терміново провести тендер прем'єр-міністр Арсеній Яценюк дав міністру МОЗ Мусію іще 1 жовтня.
3 тижні тому сотні пацієнтів та громадських активістів пікетували Кабінет Міністрів України із вимогою провести закупівлю ліків для смертельно хворих українців. Вони принесли сотні пар взуття, яке символізувало смерті пацієнтів, якщо уряд не зможе провести тендери на закупівлю ліків за державний кошт цього року.
Результатом цього громадського виступу стали відсторонення від виконання повноважень Міністра охорони здоров’я Олега Мусія та звільнення голови Тендерного комітету міністерства Руслана Салютіна. Виконуючим обов’язки міністра було призначено нашого земляка Василя Лазоришинця, якому відвели 21 день, а саме до 21 жовтня, щоб провести всі тендери на закупівлю ліків.
Тим не менше, станом на 20 жовтня домовленості були досягнуті по 17 із 296 лотів, які повинно закупити міністерство. Це означає що хворі на онкологію, туберкульоз, ВІЛ/СНІД, вірусні гепатити, фенілкетонурію, муковісцидоз, пацієнти з гемодіалізом та іншими смертельними недугами – покинуті державою напризволяще та продовжують помирати.
Саме тому 21 жовтня під будівлею Кабінету Міністрів України пройшла акція пацієнтів України із різними тяжкими хворобами «ЧОРНИЙ ВІВТОРОК». Аналогічні акції було заплановано по всій Україні. Не оминули вони і Ужгород.
Як розповіла Кабацій Наталія, директор Благодійної організації «Комітет Медичної Допомоги в Закарпатті», питання є вкрай серйозним, адже стосується не якогось там анальгіну, а дуже специфічних ліків, котрі може закупити лише держава.
“Звісно, ліки поки ще є, на певний строк їх вистачить, але проблема може виникнути через декілька місяців, коли ліки закінчаться, якщо не буде проведено відповідні тендери. Якщо йде перерва у лікуванні антиретровірусної терапії, це означає, що людина помирає. Це ж стосується і антитуберкульозних препаратів”, - пояснила Наталя Кабацій.
Наталія Кабацій наголосила, що порівняно зі всією Україною Закарпаття має досить добрі показники по захворюваності на ВІЛ/СНІД і тримається приблизно на одному рівні.
Сокирко Валентин , представник ініціативної групи Закарпатського відділення ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ», тобто людей, котрі живуть з ВІЛ, зачитав офіційне звернення до обласної влади Закарпаття. У ньому голову ОДА Василя Губаля просять звернути увагу на ситуацію із закупівлею ліків і якось вплинути на цю ситуацію. Водночас у зверненні Яценюка та Лазоришинця просять провести тендери у скороченій процедурі, “бо якщо це не буде зроблено терміново, то лише на Закарпатті від СНІДу може померти близько 400 осіб та від туберкульозу близько 700 осіб, не рахуючи інші хвороби.
Зі своїм листом активісти вирішили йти не до губернатора, а одразу до начальника департаменту охорони здоров'я Василя Скрипа, оскільки звернення все одно було б переадресованим йому.
Після зачитання листа керівник департаменту визнав, що проблема таки існує, але зауважив, що певні кроки для її вирішення вже були зроблені.
“Вся ця проблема вала сьогодні на голову нашого земляка Василя Лазоришинця, який ста в.о. міністра. Повернувся із колегії МОЗ, яка відбулася ще 17 жовтня. Василь Васильович доповідав там, що велика частина тендерів проведена на загальну суму близько 700 мільйонів гривень. Це багато, бо загальна сума закупівель складає близько мільярда. Оскільки певна процедура, то лише 10 листопада на цю суму будуть підписані угоди і почнуться поставки ліків”, - заспокоїв людей Василь Скрип.
Він також доповів щодо наявності відповідних ліків на Закарпатті:
“На сьогоднішній день проблема з антиретровірусною терапією у нашій області не стоїть. Проблеми з лікуванням туберкульозу немає. Всі хворі на амбулаторному лікуванні отримують ліки. Із ситуації з муковісцидозом ми дуже важко, але якось входимо по залишках минулого року. Найгостріша проблема, яка є, - це проблема зі щепленнями і взагалі з виробами, що її стосуються. Лише на 47% закупили вакцину ВЦЖ, це проти туберкульозу. Всіма іншими видами вакцини на сьогодні забезпечено лише 25% від плану. Тому люди, які можуть, купують її самі. У нас велика проблема з лікуванням онкологічних хвороб. На превеликий жаль, більша частина наших хворих повинна купляти ліки за власний кошт. Тому я дуже сподіваюся, що 10 числа ситуація покращиться. У Закарпатті ми деякі речі спробуємо перекрити за рахунок обласного бюджету. Так у області є близько 10 медичних програм, тендери проведені по всіх напрямках. Залишилося виділити зовсім невеликі кошти по швидкій медичній допомозі. Що важливо, на сьогодні нема проблем з також дорого вартісною процедурою, як діаліз. На останній сесію облрада виділила 6,3 мільйона саме на цю послугу для хворих. У нас не найгірша ситуація, повірте мені”, - запевнив пацієнтів начальник департаменту.
Один із пацієнтів, присутній на зустрічі, запевнив Василя Скрипа, що закарпатські хворі на ВІЛ готові виступати за свої права легльним шляхом, однак чекають підтримки від держави, адже від цього залежить їхнє життя.