Новини

В Ужгороді презентоване наукове видання про стабільність на кордонах України та ЄС

Регіональний філіал Національного інституту стратегічних досліджень в м. Ужгороді спільно з Генеральним консульством Словацької Республіки в м. Ужгороді провели презентацію наукового видання  НІСД "Регіональна стабільність на кордонах України та ЄС: сучасні виклики та інструменти забезпечення". Захід відбувся за сприяння Почесного консульства Словацької Республіки у В. Березному в рамках головування Словацької Республіки у Вишеградській групі та напередодні візиту Прем’єр-міністра Словацької Республіки Роберта Фіцо в Україну.

 

В науковому виданні "Регіональна стабільність на кордонах України та ЄС: сучасні виклики та інструменти забезпечення" (за загальною редакцією першого заступника директора НІСДО.С. Власюка),представлені виступи та тези учасників міжнародної конференції, яка відбулась в м. Ужгороді16 жовтня 2014 р., організаторами якої виступили Національний Інститут стратегічних досліджень (Регіональний філіал в м. Ужгороді), Посольство Словацької Республіки в Україні (Генеральне консульство в м. Ужгороді), Державна прикордонна служба України (Західне регіональне управління), Інститут стратегічних досліджень «Нова Україна» та Закарпатська обласна державна адміністрація (Управління зовнішньоекономічних зв'язків, інвестицій та транскордонного співробітництва). Метою конференції було проведення аналітичної оцінки рівня дестабілізуючого впливу військового конфлікту в Україні та дискусії щодо питань кордонів, майбутнього європейської системи безпеки та стабільності на Східних кордонах ЄС задля пошуку нових інструментів і поєднання зусиль країн Вишеградської четвірки в формуванні нового концепту європейської безпеки.

Зі вступним словом до учасників заходу звернулася Світлана Мітряєва (директор Регіонального філіалу НІСД в м. Ужгороді), яка привітала учасників та, зокрема нагадала присутнім, що в другій половині минулого року Угорщина передала головування у Вишеградській групі Словацькій Республіці. Напередодні цієї події РФ НІСД в м. Ужгороді спільно з Генеральним Консульством Угорщини в м. Ужгороді також провів міжнародну конференцію «Пріоритети головування Угорщини в Вишеградській групі» і також широко представив наукове видання матеріалів цієї конференції. Вона висловила окрему вдячність присутньому на заході Генеральному консулу Угорщини в м. Ужгороді Йожефу Бачкаі за можливість проведення конференції і презентації на високому міжнародному рівні.

Активно продовжуючи дослідження з тематики європейської інтеграції та розширення формату співробітництва України з країнами Вишеградської групи, враховуючи переформатування діяльності Національного інституту стратегічних досліджень в безпековий вимір та в умовах зовнішньої агресії, філіал ініціював проведення міжнародної конференції, матеріали якої сьогодні презентуються.

Вона також зазначила, що  в грудні  минулого року глави МЗС країн Вишеградської четвірки під час візиту в Україну схвалили спільну заяву щодо невизнання анексії Криму та наголосили про необхідність  безумовного виконання положень Мінського протоколу та Мінського меморандуму.«Україна дуже цінує готовність країн Вишеградської четвірки надати Україні допомогу в підготовці та реалізації пакету реформ: Так, Словаччина буде основною країною, яка надаватиме. Допомогу у сфері енергетики та енергобезпеки. Польща - у сфері децентралізації  влади на регіональному рівні. Чехія надаватиме допомогу  у сфері реформування громадянського суспільства, освіти та ЗМІ. А Угорщина  буде основною країною, яка надаватиме допомогу економічному розвитку країни, малого і середнього бізнесу, а також імплементацію угоди про зовнішню торгівлю.», - зазначила вона, але наголосила, що «нам, українцям, треба розуміти що ніхто не зможе провести реформи окрім нас». Вона також додала, що двосторонній діалог України з кожною  країною Вишеградської четвірки продовжується, зокрема, нещодавно Україну відвідала Прем’єр-Міністр Польщі, 6 лютого очікується візит Прем’єр Міністра Словаччини, на порядку денному підготовка  візитів і зустрічей з Прем’єр Міністром Угорщини  та  Чехії.

Янка Буріанова (Генеральний консул Словацької Республіки в Україні) привітала учасників та подякувала за проявлений великий інтерес до надзвичайно актуальної обговорюваної теми та до Вишеградської співпраці, та її активної партиципації і допомоги у вирішенні поточних потреб України. Генеральний консул подякувала особисто Світлані Мітряєвій та її професійній команді в Ужгороді та Національному інституту стратегічних досліджень у м. Києві за титанічну роботу в організації конференції «Регіональна стабільність на кордонах України та ЄС: сучасні виклики та інструменти забезпечення» і цієї презентації, та виданні збірника. «Думаю, всі ви погодитеся зі мною, якщо я назву пані Світлану рушійною силою, яка посередництвом співпраці з країнами V4 спрямовує Україну до Європи», - зазначила Янка Буріанова.

 

Янка Буріанова детально зупинилася на питаннях співпраці Вишеградської групи з Україною, яка була і залишається пріоритетним одержувачем сусідської допомоги від країн V4: «Першою є допомога та підтримка в сегменті міжнародної політики. Пряма допомога країн V4 Україні надається через офіційні програми розвитку, спрямовані, зокрема, на секторальні реформи, реформи регіонального розвитку, а також гуманітарну допомогу, яка на сьогодні була надана Україні у розмірі 4,6 Євро. Також країни V4 надають вагому підтримку України і в галузі освіти. На даний час країни V4 виділили для українських студентів 720 державних стипендій. За попередні роки Фонд підтримав навчання в країнах V4 428 українських науковців та профінансував близько 100 проектів в Україні. В рамках своєї Програми Східного партнерства Міжнародний Вишеградській фонд, як єдина формальна інституція V4, фінансований урядами країн V4, а з минулого року також урядами Нідерландів, Швеції, Канади та Швейцарії, сягає річних зобов'язань на суму понад 1,3 мільйона євро, призначених для передачі Україні досвіду країн V4 в сфері демократизації суспільства, соціально-економічних перетворень, європейської інтеграції, розвитку громадянського суспільства та регіонального співробітництва.».

 

Янка Буріанова закцентувала увагу на словах політичного директора Міністерства закордонних та Європейських питань Словацької РеспублікиЛюбоміра Регакасказаних ним на конференції:  «Тільки економічно сильна й політично вільна Україна зможе забезпечити свою безпеку, територіальну цілісність і соціальний мир у країні. Такою ми хочемо бачити Україну, нашого східного сусіда, у цьому полягає наш національний інтерес. Україна має силу й ресурси для того, щоб послідовно це робити.».

 

Іштван Балог (Радник Представництва МЗС України у Львові) привітав учасників презентації від імені Міністерства закордонних справ України. Він наголосив на важливості проведення такого рівня заходів, як для експертної еліти, так і представників дипломатичних місій, оскільки дають можливість обмінятися думками та виробляти спільні підходи до питань, які виносяться на дискусію, зокрема, щодо ситуації в умовах зовнішньої агресії РФ проти України. Ситуація, яка наразі склалася безперечно є найбільшим геополітичним викликом для України з моменту її Незалежності. Він також подякував Регіональному філіалу Національного інституту стратегічних досліджень в м. Ужгороді за ефективну багаторічну діяльність по забезпеченню інформаційно-аналітичного супроводу такого важливого напрямку державної політики, як європейська інтеграція та міжнародні відносини України з країнами Вишеградської четвірки.

 





Володимир Приходько (завідувач кафедри міжнародних економічних відносин УжНУ) відмітив, що безпекова конференція восени минулого року, яку провів Регіональний філіал НІСД в м. Ужгороді, була подією не регіонального, а загальнодержавного масштабу. Дискусія була високо фаховою та відвертою, як з боку українських експертів, так і з боку експертів та  представників дипломатичного корпусу країн Вишеградської четвірки.  Деякі важливі месіджі з обговорюваного увійшло до тез Президента України Петра Порошенка під час зустрічі з главами МЗС країн Вишеградської четвірки в Україну в грудні минулого  року. Думки, висловлені учасниками конференції, і представлені в презентованому видані є і наразі дуже актуальними.

 

Володимир Гулима (керівник Центру дослідження проблем регіонального і міжнародного співробітництва (Львів)) у  своєму виступі наголосив на відвертості і прагматизмі дискусії під час конференції у жовтні 2014 р., зокрема щодо перспектив майбутньої європейської системи безпеки та можливостей поєднання зусиль країн Вишеградської четвірки в її рамках. «Учасники дискусій погодились, що конфлікт в Україні став найбільшим викликом для сучасної системи безпеки та змусив країни Європи переглянути їх здатність до забезпечення внутрішньої безпеки. Констатували неготовність ОБСЄ та інших існуючих міжнародних структур міжнародних структур до ефективної протидії агресії в Європі», зазначив він. «Під час виступів лунали певні претензії до партнерів по В4 щодо їх позицій в українсько-російському протистоянні на Сході України, а також були відверто вказані прорахунки України у забезпеченні власної безпеки, підкреслена необхідність змін в секторі безпеки і оборони, та важливість  проведення Україною глибоких і системних реформ, що має стати позитивним сигналом про силу і важливу роль нашої країни в забезпеченні європейської безпеки.», - додав В. Гулима. Крім того, він зазначив, що в нещодавно представленому проекті "Концепції національної безпеки України" питанням взаємодії з країнами Вишеградської групи було приділено спеціальну увагу.

 

В презентації також взяли участь представники  дипломатичного корпусу, органів державної влади та місцевого самоврядування, науковців та експерти з питань міжнародних відносин та європейської інтеграції наукових закладів краю та ЗМІ, зокрема, Генеральний консул Угорщини в м. Ужгороді Йожеф Бачкаі, Консул Генерального консульства Республіки Польща у Львові Влодзімєж Сульгостовскі, Почесний консул Словацької Республіки в м. Ужгороді Олег Адамчук і почесний консул Чеської Республіки в м. Ужгороді Отто Ковчар, радник Представництва МЗС України у Львові Галина Гороховська, заступник керуючого справами виконавчого апарту Закарпатської обласної ради, депутат Закарпатської обласної ради Ганна Глухова, радник голови Закарпатської обласної ради Іван Діус, заступник начальника Управління інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Закарпатської ОДА Надія Токарчик, декан факультету  міжнародних відносин УжНУ Микола Палінчак, декан факультету суспільних наук УжНУ Юрій Остапець, декан факультету міжнародної політики, менеджменту та бізнесу Іван Вовканич, професор УжНУ Сергій Федака, Директор Інституту транскордонного співробітництва Устич Сергій, директор Словацько-українського інституту гуманітарних ініціатив Ярослав Джоганик.

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.