Новини

В Ужгороді обговорили програми ЄС з дослідження та інновацій "Горизонт 2020"

Національний контактний пункт за пріоритетними напрямами «Харчова безпека, стале сільське господарство, морські дослідження та біоекономіки» і «Здоров’я, демографічні зміни та добробут» при УжНУ провів Інформаційний день, присвячений Рамковій Програмі ЄС із досліджень та інновацій «Горизонт 2020».

Захід проходив за фінансової підтримки Міністерства освіти та науки України.

Основні завдання заходу - ознайомити широке коло можливих аплікантів та зацікавлених осіб із баченням Міністерства освіти і науки України щодо роботи Національних контактних пунктів, надати консультації експертів щодо особливостей участі в РП «Горизонт 2020» та представити нові конкурси за такими пріоритетними напрямами, «Харчова безпека, стале сільське господарство, морські дослідження та біоекономіка» і «Здоров’я, демографічні зміни та добробут», дії Марії Склодовської-Кюрі, «Інклюзивні суспільства» тощо.

Єгор Дубинський, Національний координатор НКП України у програмі «Горизонт 2020» розповів, що участь у Рамковій програмі ЄС - це логічне продовження політики України, яка спрямована на євроінтеграцію. «В умовах бюджетної кризи фінансування науки буде скорочуватися, - каже Єгор Дубинський, - а «Горизонт 2020» - це не тільки можливість отримати європейські кошти на науку, але долучитися до європейських стандартів, європейського світогляду. Це важливий захід, що дає уявлення не тільки про окремі напрямки програми, а допоможе досягти синергії з іншими програмами. Бюджет програми складає понад 80 млрд. євро. Будь-яка програма для України буде відкрита, залежить тільки наскільки амбітні та кваліфіковані наші науковці».

Участь у програмі «Горизонт 2020» можуть брати науковці різної спеціалізації. Окремо Спільним Комітетом з науково-технічного співробітництва між Україною та ЄС визначені чотири пріоритетні напрямки: це технології матеріалознавства, біотехнології, питання транспорту та інформаційно-комунікаційні технології.

Стелла Шаповал, заступник начальника управління міжнародного співробітництва та європейської інтеграції, начальник відділу міжнародного науково-технічного співробітництва МОН України зазначила, що Міністерством протягом останнього року здійснювались заходи щодо розбудови Національної мережі національних контактних пунктів програми «Горизонт 2020», діяльність якої набуває великого значення, з огляду на успішне завершення переговорного процесу з європейською стороною щодо асоційованої участі України у програмі. У 2015 році передбачається фінансування діяльності НКП, що функціонують при вищих навчальних закладах, що відносяться до компетенції МОН. Також у наступному році передбачено проведення семінарів та тренінгів для керівників та співробітників НКП.

Марина Гороховатська, НКП з пріоритетного напряму «Європейські дослідницькі інфраструктури розповіла, що перспективи в України дуже хороші. «За підсумками минулої програми науковці НАН України були учасниками половини всіх проектів, які виконувалися в межах нашої держави.

«Подаватися до участі можуть також групи науковців, виші, промисловість, НДО і комерційні організації. Програма більш орієнтована на прикладні дослідження, Тепер важливішого значення набуває не просто залучення науковців до проектів, але й розробка механізму використання цих знань. А це вже питання до місцевих і центральних урядових структур, – деталізує Марина Гороховатська. - Раніше Україна мала мінімальні можливості для участі у програмі, оскільки не була асоційованім членом РП та не сплачувала членського внеску від держави, але й умови участі науковців у таких програмах були дуже обмежені».

Наразі Україна веде перемовини про асоційоване членство, зі свого боку, через умови, в яких опинилася наша країна, Єврокомісія передбачила суттєві знижки.

«Не скористатися цією можливістю - означає втратити значний шанс. За рахунок європейських фондів ми зможемо не просто повернути ці кошти, але й значно підвищити фінасування науки в цей скрутний час, все залежить тільки від нашої активності та компетенції. Внесок робиться на 6 років, враховуючи фінскладнощі Єврокомісія пішла на зустріч, і якщо будуть підписані угоди, оплата буде відтермінована на наступні роки», - каже експерт. 

В Ужгороді при УжНУ працює Національний контактний пункт (НКП) програми, який фінансує Міносвіти, та в якому можна отримати вичерпну консультацію щодо участі у програмі, її можливості тощо.

За словами Таїсії Симочко, керівника НКП за пріоритетними напрямами «Здоров’я, демографічні зміни та добробут» та «Харчова безпека, стале сільське господарство, морські дослідження та біоекономіка», одна з проблем у потенційних аплікантів – недостатні знання англійської мови. «Тому основну частину матеріалів перекладаємо українською. Перший крок людини -- зацікавитися цією програмою, тоді вона буде шукати можливості вивчити мову. Працюємо над тим, щоб інформація була доступною для широкого загалу», - каже Таїсія Симочко.

Під час Інформаційного дня акцентували увагу на трансфері технологій як одного з інструментів, що підвищує шанси успішної участі українських дослідних та виробничих організацій у РП «Горизонт 2020». Це питання є дуже актуальним в світлі останнього засідання НКП в Брюсселі, де питанням синергії в роботі різних Європейських фондів, що фінансують дослідження та інновації, належить чільне місце. Вкрай актуальною залишається вимога наявності налагодженої співпраці між представниками науки, бізнесу та влади як необхідного компоненту написання успішного регіонального проекту. Проекти, що відповідають даним критеріям, будуть підтримуватись в першу чергу.

«Горизонт 2020» найбільша дослідницька та інноваційна Рамкова Програма ЄС, бюджет якої становить майже 80 млрд. євро на 2014-2020рр. Основною метою даної Програми є фінансування передової науки, конкурентоздатної, інноваційної промисловості та вирішення основних соціальних викликів, перед обличчям яких стоїть сучасна Європа. Учасниками проектів можуть бути навчальні, наукові, дослідницькі організації, підприємства (особливо МСП), громадські та неурядові організації, тощо.

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.