Новини

В Україні зростає кількість жінок-вербувальниць людей для подальшого "продажу"

З 1 січня 2013 року, згідно з Постановою Кабінету міністрів України, особи, що постраждали від торгівлі людьми,  матимуть право на отримання одноразової матеріальної допомоги у розмірі прожиткового мінімуму. Крім того, визначено порядок встановлення статусу постраждалої особи внаслідок торгівлі людьми. Фахівці називають це важливим кроком держави у сфері протидії цій проблемі.

На Закарпатті за  розпорядженням голови Закарпатської ОДА «Про визначення посадових осіб та структурних підрозділів, відповідальних за встановлення статусу постраждалої особи від торгівлі людьми», визначатиметься посадова особа та структурний підрозділ установи, які відповідатимуть за процедуру встановлення статусу особи, постраждалої від торгівлі людьми. До того ж, у кожному районі Закарпатської області діють комісії з протидії торгівлі людьми.

Про це на прес-конференції в Ужгородському прес-клубі повідомила Оксана Гуранич, головний спеціаліст Управління у справах молоді та спорту Закарпатської ОДА.

«Проблему торгівлі людьми раніше пов’язували тільки з жінками. Однак, зараз масштаби ще більші і ми вже говоримо про торгівлю людьми з метою примусової праці, де використовують як чоловіків, так і жінок порівну. Далеко невтішним є те, що збільшується кількість потерпілих від цієї проблеми дітей. За результатами досліджень Міжнародної організації міграцій,  39% потерпілих дітей використовуються для жебракування, 36% – для сексуальної експлуатації, 16% - примусова праця, 9% - дитяча порнографія. 99% у сексуальній експлуатації – це жінки. Країни призначення – це 66 деражав світу, з них 24 – країни Європейського Союзу. 63% постраждалих були направлені у Туреччину, Росію і Польщу. Останнім часом Україна теж стає країною призначення. У нас потерпілими часто є громадяни Молдови – 73%, а також жителі центральноазіатських країн - 19%»,  –  каже Оксана Гуранич.



Закон про протидію торгівлі людьми діє в Україні вже більше року. Є зрушення у сфері консолідації органів державної влади з громадськими організаціями для ефективнішої боротьби з цією проблемою. Однак, прослідковуються невтішні тенденції: зростає роль жінок у торгівлі людьми, кількість випадків на місцевому та регіональному рівнях збільшується, спостерігається зростання випадків використання людей з обмеженими можливостями для примусової праці. До того ж, частими є випадки торгівлі людьми з метою сексуальної експлуатації: «За 2010-2012 роки в основному країнами призначення осіб, які є постраждалими від торгівлі людьми є країни Східної Європи, а також Росія. В основному, вербують наших співвітчизниць із малозабезпечених сімей, а також осіб, які перебувають у складному матеріальному становищі. Вивіз дівчат здійснюють, в основному, українські вербувальники. Часто – це мешканці Закарпатської області. За останні роки відділом задокументовано кілька груп осіб, які займалися вербуванням та організацією перевезення людей за кордон. Як правило, у цьому беруть участь люди, які вже мали проблеми із порушенням закону. Часто постраждалими від торгівлі людьми стають особи з малозабезпечених сімей, з неповних сімей, ті, хто шукає заробітку і у відчаї погоджується на такий крок. Людина в таких умовах щось вирішує, а потім, потрапивши закордон, опиняється у ситуації, коли зарадити вже важко: без документів, без грошей, потерпаючи від фізичного насильства навряд чи вдасться самотужки вичерпати проблему», – каже Володимир Поляк, начальник відділу з боротьби з торгівлею людьми та зі злочинами проти моральності  ГУМВС  України в Закарпатській області, підполковник міліції.
 За словами Володимира Поляка, крім тих, хто потрапив у скрутне матеріальне становище, жертвами торгівлі людьми також стають ті, хто потерпів невдачу з у гральному бізнесі, має проблеми з кредитами і, через фінансову привабливість, погоджується на видалення органів. Двоє закарпатців вже попались на таку приманку і були обмануті зловмисниками кілька років тому.

«Прослідковується тенденція щодо вивезення закарпатських дівчат до Російської Федерації. Спочатку їм пропонують заробіток у Москві, а потім відбирають документи і використовують для отримання прибутку, часто застосовуючи при цьому фізичну силу. «На початку року задокументовано організовано-оперативні матеріали і при спробі перетину кордону на території Волинської області було звільнено двох наших дівчат-закарпаток. Наразі порушено кримінальну справу. Вона знаходиться на розгляді у Хустському суді. Більшість з вербувальників вже раніше відбували покарання»,  – повідомив Володимир Поляк.  

99% закарпатців, потерпілих від торгівлі людьми, отримали психологічну, юридичну, медичну допомогу від Закарпатської громадської жіночої організації «Веста». «Це дуже важлива робота. Практично усім потерпілим закарпатцям надається допомога. За останні кілька років Україна зробила великий внесок у напрямку боротьби з цією проблемою. За даними Міжнародної організації з міграцій, за роки незалежності України від торгівлі людьми постраждало більше 120 тис. осіб. Міжнародна організація з міграцій за період своєї роботи в Україні через обласні громадські організації надала допомогу близько 9 тис. громадян України. Щоб ефективніше працювати у цьому напрямку  у червні 2011 року була створена Всеукраїнська коаліція громадських організацій з протидії торгівлі людьми, у яку ввійшло 27 українських громадських організацій. У грудні 2011 року десятьма членами цієї коаліції було реалізовано проект «Тільки машини – на запчастини». Наша організація також брала участь і завдяки зусиллям державних установ, правоохоронних органів, громадських організацій було проведено дійсно потужну інформаційну акцію і в результаті –  15 мільйонів громадян України, тобто 33% усього населення  через ЗМІ отримали нову інформацію про торгівлю людьми з метою вилучення органів.  Наступний проект – оздоровлення неповнолітніх, постраждалих від торгівлі людьми», – розповідає Інна Сабадош голова ЗГЖО Веста.

 Наразі дев’ятьма організаціями Коаліції виконується Всеукраїнський проект «Спільними зусиллями влади та громади проти торгівлі людьми». Основним , за словами Інни Сабадош, зараз є сприяння злагодженому фінансуванню проектів та програм, що стосуються протидії торгівлі людьми на обласних рівнях.

«Дуже великим кроком вважаємо запровадження з 2013 року одноразової матеріальної допомоги особам, постраждалим від торгівлі людьми. До того ж, є можливість розміщення таких людей у притулку.  У Києві діє медичний  центр для постраждалих від торгівлі людьми, який створений Міжнародною організацією з міграції, а також є один громадський притулок для таких осіб у Житомирі – партнер-учаник Коаліції. Радує те, що існує скоординованість державних установ і громадських організацій у допомозі постраждалим особам. Є певні неточності з визначенням статусу постраждалої особи від торгівлі людьми. Процедура встановлення такого статусу дуже непроста. Але маємо надію, що у співпраці з правоохоронними органами цей досвід буде запроваджено».

Особа, яка отримує статус постраждалої від торгівлі людьми, має право на безкоштовне отримання медичної, юридичної, психологічної допомоги. На сьогоднішній день на Закарпатті 9 особам надано статус постраждалих від торгівлі, серед яких є і неповнолітні.

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.