Новини

У НПП «Зачарований край» вивчали фактори, які впливають на виникнення паводків

У рамках проекту ГІДРОФОР «Cистеми оптимального ведення лісового господарства, спрямовані на посилення гідрологічної ролі лісів у попередженні паводків у басейні річки Бодроґ» представники природоохоронних лісових територій Карпатського регіону України навчалися підходам наближеного до природи лісівництва.

Метою практичного семінару-тренінгу, що відбувся 8-9 жовтня цього року на території НПП «Зачарований край», стало обговорення питань ведення лісового господарства з огляду на виконання лісовими екосистемами своїх гідрологічних функцій та практичне навчання головним принципам та підходам наближеного до природи лісівництва – системи ведення лісового господарства, яка є найбільш оптимальною з точки зору функційності та стабільності лісів.

Саме тому семінар-тренінг складався з двох частин: теоретичної – ознайомлення учасників з роботою та результатами проекту ГІДРОФОР, представлення історії створення, цілей та напрямків роботи парку «Зачарований Край» та основ наближеного до природи лісівництва, як цілісної системи лісогосподарювання, та практичної – навчання, як застосовувати принципи наближеного до природи лісівництва через виконання практичної роботи в лісі.

Учасниками семінару стали представники, в першу чергу, приймаючого парку «Зачарований край», а також Національних природних парків «Сколівські Бескиди, «Гуцульщина», «Верховинський», «Синевир», природного заповідника «Горгани», представник Департаменту екології та природних ресурсів Закарпатської ОДА, Національного лісотехнічного університету України у Львові.
Після привітання та представлення роботи НПП «Зачарований край», представник ГО «ФОРЗА», експерт проекту ГІДРОФОР Юрій Дербаль, представив головні результати та напрацювання проекту HYDROFOR, серед яких результати досліджень щодо факторів, що впливають на формування паводків, впливу дерева, лісу та лісокористування на водний баланс водозборів, а також ознайомив з окремими рекомендаціями лісівникам щодо покращення практик лісогосподарювання для посилення гідрологічних функцій лісу. Серед таких рекомендацій – запровадження системи інтегрованого планування та управління лісовими природними ресурсами за водозбірним принципом, застосування засад наближеного до природи лісівництва та обмеження всіх видів суцільних рубок (крім усунення наслідків пожеж та стихійних лих - вітровалів, буреломів, усихання). Підсумовуючи свою презентацію, Юрій Дербаль зауважив, що здоровий різновіковий мішаний впорядкований ліс – найкращий природний захист від паводків та посухи.

Логічним продовженням стала презентація волонтера зі Швейцарії консультанта зі сталого ведення лісового господарства Еріха Оберхольцера«Практика наближеного до природи лісівництва у різновікових лісах: належний підхід, що широко використовується у лісовому господарстві Європи, природних парках і заповідниках». Експерт зі Швейцарії відзначив, що управління лісами можна здійснювати за допомогою різних еколого-орієнтованих лісівничих систем, серед яких найбільш стала сучасна вибіркова система лісогосподарювання, відома в Європі як наближене до природи ведення лісового господарства, спрямована на формування і утримання різновікових мішаних насаджень (постійне безперервне формування та розвиток деревостанів).

Друга частина та наступний день семінару були присвячені практичним заняттям в групах, завданням яких була оцінка і аналіз деревостану, визначення майбутніх втручань та маркування дерев, які відбираються в рубку, аргументація вибору, представлення результатів роботи в групах та обговорення цих результатів. Практичні заняття проводилися в різних за віком та породним складом деревостанах, тому кожна наступна групова робота вимагала окремого аналізу та аргументації прийнятих рішень.

Саме практичні заняття були відзначені учасниками, як найбільш цікаві і корисні, крім цього всі учасники були вдячні Еріху Оберхольцеру за обмін досвідом і ідеями, гарну дружню атмосферу та пошук рішень для кращого майбутнього наших лісів.
 
Довідка:

Проект «HYDROFOR: системи оптимального ведення лісового господарства, спрямовані на посилення гідрологічної ролі лісів у попередженні паводків у басейні річки Бодроґ» реалізується в рамках програми Транскордонного співробітництва Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна ЄІСП на 2007-2013 рр., за пріоритетом 2: Посилення якості навколишнього середовища, захід 2.2. Готовність до надзвичайних ситуацій.

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.