Новини

У Берегові привселюдно чавитимуть виноград незаймані дівчата під дзвін лицарських обладунків

30 вересня у Берегові відбудеться вже 49-ий міжнародний фестиваль «Дружба без кордонів» BEREG FEST 2012. Організатори розказали в Ужгородському прес-клубі про підготовку цьогорічного свята, представили програму та учасників фестивалю, презентували сувенірні колекції BEREG FEST 2012.

«Частина атракцій вже стали традиційними, але головною фішкою фесту є чавлення вина босоніж незайманими дівчатами. По цій атракції і розпізнають BEREG FEST, - розповів Володимир Гвоздьо, координатор оргкомітету фестивалю, керівник студії «ARTREK», - але ми розшири цьогорічну програму. Щодо самого вина, яке потрапить у діжки, то якщо у минулі роки ми брали виноград якнайближче до локації, то в цьому році змінили цей підхід. Збиратимемо винний матеріал від усіх виноробів Берегівщини».

Відповідно серія вина, яку започаткували у попередні роки  (50-100 пляшок), суттєво збільшиться і налічуватиме від 1000 пляшок. Минулорічне вино отримало назву «Дикі танці», оскільки до чавлення винограду долучилась особисто співачка Руслана, яка була у 2011 хедлайнером концертної програми. «Виноградна» частина свята розпочнеться з 1-2 дні до головного дня: винороби будуть зрізати грона, складати їх, а потів вози везтимуть виноград до центрального місця святкування.  Вперше звезти виноград з усієї Берегівщини -  нова ідея організаторів BEREG FEST.

Ще одна новація - велопробіг. До того ж не просто на велосипедах, а ще й вогняним факелом.  З’ясували, що 25-30 років тому фестиваль мав такий елемент, як фестивальний вогонь. У центрі Берегова запалювали факел, який горів упродовж усього фестивалю. До традиції повернуться і доповнять її оригінальними елементами. Вогонь запалюватимуть від стародавньої традиційної печі - кеменце. «Такі печі є зараз в селах Берегівщини. Використовують її вже менше, але раніше вона годувала населення. Там пекли хліб, готували їжу. Саме від неї запалимо фестивальний вогонь, - зазначив Володимир Гвоздьо. – Велопробіг стартує о 10.00 селами Берегівщини і закінчується у центрі фестивалю».

Факел виготовляє справжній фахівець -Василь Бедрик,cтудент Закарпатського художнього інституту, випускник коледжу мистецтв ім.А.Ерделі, організатор мистецького фестивалю фестивалю "Прояви себе». За його словами, факел матиме у діаметрі метр, складатиметься з двох частин. «Факел зроблений за тією ж технологією, що і раніше - без зварювання, на заклепках». Наступного року факел отримає додаткові мистецькі деталі. Василь Бедрик виготовив також колекцію талісману фестивалю Чігабігу. Цьогорічні Чігабіги – з металу. І різні за характером: є здивований Чігабіга, той, що поспішає, звичайний, а також з крилами та інші. На фестивалі, кажуть організатори, можна буде самому спробувати виготовити Чігабігу на спеціальному майстеркласі.

Передбачені цього року на святі  і лицарські бої. Про це докладніше розповівІгор Гуледза,cпіворганізатор фестивалю середньовічної культури «Срібний Татош». «Ми вирішили дружбу поширити не тільки за кордони (адже назва фестивалю «Дружба без кордонів»), але у поза часом, - каже Ігор Гуледза, - всі хто хоче почути та відчути дух середньовіччя, запрошуємо відвідати наш майданчик. Тут відбудеться показовий лицарський бій, який продемонструє життя Закарпаття кілька століть тому. Побачимо як відпочивали, розважалися люди у ті часи».

На фестивалі передбачено багато майстер класів, зокрема і ляльок-мотанок. Виготовлено 49 Чігабіг ручної роботи, частина з яких будуть реалізовані на аукціоні. Відбудеться аукціон і мистецький, на який виставлять 18 робіт закарпатських художників. До речі, роботи можна придбати і швидше: стартував аукціон у соціальній мережі ФБ і триватиме до 28 вересня. Підготовано сувенірну колекцію значків і магнітиків з різними цікавими закарпатськими висловами. Літатиме повітряна куля, яка символічно підніметься на 49 метрів. Концертна програма теж буде насиченою, «цвях програми» - молдавський виконавець, молодіжна зірка Дан Балан. Прибуде також цілий автобус з народним колективом з Луганщини.

Наступного року BEREG FESTматиме ювілей -50 років. Організатори обіцяють ще більш масштабне святкування. А ще фестиваль збільшиться у часі і триватиме більш, ніж 1 день.

 

Фото Олександра Поповича. Більше фото у фоторепортажі Габріелли Руденко.

Інформаційна довідка: «BEREG FEST»

Фестиваль«BEREG FEST»було започатковано у 1963 році у рамках святкування днів добросусідства між Українською РСР та Угорщиною як фестиваль «Дружба без кордонів», тодішнім керівником Берегівщини Миколою Семенюком. Протягом майже п’яти десятиліть фестиваль кілька разів змінював формат та місце проведення. У 2010 році, з ініціативи голови Брегівської РДА Ігора Свища та за підтримки Брегівської районної ради у основу його формату було покладено принцип відкритої участі, а головною ідеєю стало відродження давніх народних традицій краю. Разом з тим фестиваль отримав нову назву, символіку та оновлену програму.

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.