Новини

Субсидії по-новому: коли, для кого і як оформляти

Як відомо, Уряд після новин про захмарне підвищення тарифів на газ, воду і світло, тішить українців повідомленнями про субсидії – нові й прості. Відповідно до Постанови Кабміну, у День солідарності трудящих, тобто 1 травня, для українців почне діяти новий порядок оформлення субсидій на компослуги. Разом з початком його дії у силу вступлять і нові тарифи: саме у травні кожна сім’я отримає комунальні платіжки вже з підвищеними цінами.  Аби трохи полегшити цю ситуацію,  урядовці надали право на оформлення субсидії майже 4 мільйонам українців.

На Закарпатті субсидіями на житлово-комунальні послуги наразі користується близько 10,5 тисяч сімей, ще 162 отримують відшкодування на придбання твердого палива та скрапленого газу. Відповідно до змін, тепер на субсидії можуть претендувати більше 50 тисяч закарпатських сімей. На це у бюджеті області відкладено 38,5 мільйонів гривень. Ще близько 10 мільйонів – для відшкодувань за тверде паливо і скраплений газ.

Що зміниться?

Як повідомила заступник директора Департаменту соціального захисту населення Закарпатської ОДА Ганна Морозюк, у квітні та жовтні кожна сім’я разом з рахунками за компослуги отримає спрощені форми заяви та декларації для звернення за призначенням субсидії. Інших документів, за словами Ганни Морозюк, надавати не потрібно. Крім того, і заява, і декларація про доходи будуть значно спрощені: замість 4 сторінок «помістяться» на одній.

Відтепер влада буде більше довіряти простим українцям: перевірка достовірності даних декларації здійснюватиметься органами соцзахисту вже після призначення субсидії (через запити до фіскальної служби, Пенсійного фонду, ЖРЕРів та інших відповідних органів, установ та організацій).

Хто може оформити субсидії

На призначення субсидiї мають право домогосподарства, у яких витрати на оплату комунальних послуг, виходячи iз соцiальної норми житла та соцiальних нормативiв користування послугами, перевищують розмiр визначеного обов'язкового платежу.

Згідно зі змінами, тепер на субсидію може претендувати і будь-яка сім’я, якщо протягом року ніхто з членів сім’ї не робив одноразової купівлі на суму, що перевищує 50 розмірів прожиткового мінімуму (58000 грн). При цьому, під такою купівлею розуміється як річ, куплена в кредит або розстрочку, так і оплата послуг на таку суму. Крім того, це може бути одноразовий внесок за квартиру у споруджуваному будинку.

Усі інші обмеження для оформлення субсидії, що діють до 1 травня 2015 року, скасовані.

На  субсидію можуть претендувати і ті, хто орендує житло (раніше це було неможливо). У цьому випадку необхідно мати договір оренди житла і відкритий орендарем рахунок на оплату комунальних послуг (для цього треба отримати згоду господаря квартири). Виняток з цього обмеження – це купівля ліків або оплата медичних послуг на 58000 грн і вище.

Отримають субсидію ті сім’ї (або одинокі мешканці), у яких сукупна сума щомісячних витрат на комуналку перевищує встановлений державою відсоток від щомісячного доходу. Такий відсоток  -  це і є обов’язковий платіж за комунальні послуги.  

Розрахунок обов’язкового платежу

Обов’язковий розмір платежу розраховується в кожному випадку індивідуально і залежить тільки від доходів сім’ї. При цьому в даному випадку враховуються реальні доходи, а не нараховані. Тобто ті, які людина отримує “на руки”, з вирахуванням всіх податків і зборів.

1. визначається середньомісячний дохід – розмір доходу сім’ї за попередні 6 місяців ділиться на 6

2. визначається дохід на одну людину – середньомісячний дохід ділиться на кількість членів сім’ї

3. визначається співвідношення доходу сім’ї до розміру прожиткового мінімуму (1176 грн) – дохід на одну людину ділиться на 1176 грн

4. отриманий результат ділиться на 2 і множиться на 15% (базова норма плати за ЖКП). Отриманий таким чином результат становить відсоток обов’язкової плати за ЖКП

5. визначається розмір обов’язкового платежу сім’ї – відсоток обов’язкової плати за ЖКП множиться на середньомісячний сукупний дохід сім’ї.

Соціальні нормативи

Для призначення житлових субсидій застосовуються такі нормативи споживання послуг.

Норма житла:

13,65 кв. мна особу +35,22 кв. мна сім'ю.

Споживання природного газу:

на опалення -7 куб. мна1 кв. мплощі в опалювальний період;

на газову плиту (приготування їжі) -6 куб. мна особу;

на газову плиту (приготування їжі і підігрів води) -9 куб. мна особу;

на газову плиту і водонагрівач -18 куб. мна особу.

Постачання холодної води:

2,4 куб. м- на особу за наявності централізованого постачання гарячої води;

4,0 куб. м- на особу за відсутності централізованого постачання гарячої.

Постачання гарячої води:

1,6 куб. мна особу;

Споживання електричної енергії:

на опалення - 65 кВт.год1 кв. мплощі в опалювальний період;

у будинках, обладнаних стаціонарними електроплитами, - 130 кВт.год на сім'ю з однієї особи + 30 кВт.год на іншого члена сім'ї за наявності централізованого постачання гарячої води, 150 кВт.год на сім'ю з однієї особи + 30 кВт.год на іншого члена сім'ї за відсутності централізованого постачання гарячої води;

у будинках, не обладнаних стаціонарними електроплитами, - 90 кВт.год на сім'ю з однієї особи + 30 кВт.год на іншого члена сім'ї за наявності центрального постачання гарячої води.

Оформлення субсидії

Для призначення субсидії потрібно подати місцевому управлінню праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи та витрати осіб, які звернулися за її призначенням (у квітні та жовтні бланки цих документів має отримати кожна українська сім’я разом з платіжками за компослуги). Заяву та декларація можна принести в управління соцзахисту особисто, або відправити поштою.  У селах прийом документів для оформлення субсидій будуть здійснювати уповноважені особи, яких визначатиме сільська рада.

Вимагати якісь інші документи, окрім заяви та декларації про доходи, в управлінн соцзахисту не мають права: зазначені дані перевірятимуться через запити до відповідних установ.  

При зміні обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії, заявнику потрібно у місячний термін повідомити про них орган соцзахисту.

Терміни

Субсидія, згідно зі змінами, оформлятметься  строком на 12 місяців, а не опалювальний період, як було раніше. Після закінчення цього терміну субсидія продовжуватиметься автоматично: людині, якій вона призначалася, не треба знову звертатися за її отриманням.

Рішення про нарахування субсидії прийматиметься  протягом 10 днів після подання заяви та отримання даних від комунальних служб.

Обманювати – дорого

У Департаменті соцзахисту запевняють: інформація про заявників ретельно перевірятиметься. А якщо подано неправдиві відомості про доходи та витрати зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, може бути відмовлено в призначенні субсидії або припинено її надання. У такому разі людині доведеться  повернути надміру виплачену  суму у подвійному розмірі.    

Підготувала Аня Семенюк, спеціально для Zaholovok.com.ua 

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.