Новини

Шлях нелегала: через Закарпаття у Швецію за 12 тисяч доларів

За останні 4 місяці тільки на ділянці Чопського прикордонного загону затримали 20 громадян Сирії. Як зазначають прикордонники, у порівнянні з минулим роком кількість сирійських нелегалів  значно збільшилася. Нещодавно прикордонники на Перечинщині затримали сім’ю нелегалів із Сирії. Один із них погодився поспілкуватися із Zaholovok.com.ua.

Сирійцеві Мустафі Хамамі 18 років. Він житель одного з найдавніших міст світу - Алеппо. Але через війну і страх потрапити в армію Мустафа, який якраз збирався вступати в університет,  був змушений втікати з рідної країни.

Його затримали кілька днів тому в Перечинському районі на Закарпатті. Але подорож сирійця не мала закінчитися в Україні. Про свою втечу і шляхи нелегального мігранта Мустафа Хамами розповів Zaholovok.com.ua.

«У Сирії я вчився. І збирався вступати до університету на медичний факультет. Щиро хотів вчитися, але не склалося. Вирішив їхати з рідної країни. Там тільки війна і більше нічого. Води немає , їжі немає ... Там жити неможливо . І я боявся, що мене заберуть в армію. Я не хотів воювати» , - розповідає Мустафа. 

Сирієць каже, що його трьох друзів посадили у в'язницю за те, що вони не хотіли йти в армію: «Сирійська армія садить у тюрми тих , хто не хоче воювати. Моїх друзів забрали. Арештують тих , хто не підтримує владу і не хоче йти в армію, підозрюючи їх у зв'язках з повстанцями». Мустафа підкреслює , що не підтримує ні сирійську армію , ні повстанців : «Погано себе ведуть і ті, й інші. Я нікого не підтримую . Втік тому, що не хочу воювати. Ситуація складна . Ті , хто жив при президенті добре, підтримують владу, кому жилося погано - йдуть в опозицію».

 За словами Мустафи, з Сирії він вирішив втікати до Швеції. Подорожував не один - з мамою, братом, його дружиною і ще одним неповнолітнім хлопчиком. Мрією для всіх був Євросоюз , але кінцевим пунктом маршруту - Швеція . Там живе брат Мустафи, який був готовий прихистити родичів. «О, так, Швеція! Там мій брат і гарне життя», - каже сирієць .

Як розповідає Мустафа Хамамі, зараз із Сирії вибратися дуже складно: «Війна, всі стріляють , немає транспорту, нема чим добратися, покинути країну легально майже неможливо», - пояснює хлопець . Подробиць про свій шлях Мустафа розкривати не хоче, але розповідає , що із Сирії їх на машині вивезли до Туреччини, з Туреччини на кораблі Мустафа з родичами приплив до Одеси. Потім добиралися до Закарпаття і хотіли по горах перейти до Словаччини. «Далі вже було б простіше. Але на самому складному пункті нас спіймали», - розповідає Мустафа.

Про провідника сирієць говорити не захотів. Але зізнався: за «подорож» з Сирії до Швеції він особисто заплатив 12 тисяч доларів. Ті , хто слідували з ним, теж витратили приблизно таку ж суму.

«Розцінки на такого роду маршрути - близько 5-6 тисяч доларів з людини.  Але бувають випадки, як от у Мустафи. Він заплатив за свою «подорож» близько 12 тисяч» , - розповідає Роман Павленко, начальник прес -служби Чопського прикордонного загону .

Про «потрібну людину» Мустафа Хамами нічого не сказав. «Як правило , вони не здають своїх провідників. Відомо, що Мустафу з родиною до кордону зі Словаччиною віз громадянин Сирії , який вже тривалий час проживає в Україні: одружений на українці. Він - родич Мустафи. На подібних правопорушеннях цей сирієць жодного разу не попадався» , - каже Артем Олійник , старший офіцер відділу роботи з іноземцями та адміністративного провадження Чопського прикордонного загону.

За словами Мустафи, в Сирії у нього залишилися дві сестри з чоловіками . Зв'язатися з ними може тільки через інтернет і то дуже рідко: «У Сирії постійно вимикають електрику , немає інтернету . У мене кілька разів вийшло зв'язатися з сестрою по скайпу. Зараз буду чекати , коли у них з'явиться інтернет», - каже сирієць .

Про свій шлях Мустафа Хамамі подробиць також розкривати не хоче , постійно повторює , що було важко і повертатися він не хоче: «Дуже важко було дістатися. Коли збиралися вже перетнути кордон з Євросоюзом, взяли багато води і теплого одягу». Сирієць зізнається: не впевнений , що зміг би подолати Карпати.

Мустафа каже , що зі своїх знайомих і друзів він тільки один зважився на втечу : «Не знаю нікого, хто б у такий спосіб втікав. Чув лише розповіді».

У Швецію сирієць вже не хоче, незаконним шляхом - точно. Каже, не проти залишитися в Україні . Мустафа подав заяву в міграційну службу про надання статусу біженця. Процедура тривала, але хлопець сподівається , що все владнається . «Піду вчитися, а потім - працювати» , - каже нелегал.

У Сирію повертатися Мустафа не планує: «Ні , не хочу. Там тільки війна». На питання , чи не захоче побачити рідну країну після війни, сирієць відповідає: «Я думаю, війна буде ще 10 років».

Зараз Мустафа з мамою і братом сподіваються , що отримають статус біженців в Україні. Не хочуть повертатися у війну і чекають , коли на зв'язок вийдуть родичі , що залишилися в Сирії.

За останні 4 місяці тільки на ділянці Чопського прикордонного загону затримали 20 громадян Сирії. «Якщо порівняти дані з першим півріччям минулого року, то у нас сирійців взагалі не було. Зараз же в 12 випадках ми затримали 20 сирійських нелегалів. Тих , хто подає заяву на надання статусу біженця в Україні, ми направляємо в міграційну службу. Ситуацією в Сирії користуються і сирійці, які деякий час проживають в Україні. Вони під приводом війни намагаються прорватися через кордон і потрапити в ЄС. У нас було кілька таких випадків. Двоє сирійців з Одеси і один – із Запоріжжя. Нелегалів, які прикриваються війною, не так багато, відсоток невеликий, але вони є» , –  розповідає Сергій Курдельчук , в.о. начальника відділу по роботі з іноземцями та адміністративного провадження Чопського прикордонного загону.

За даними ООН , через військовий конфлікт з початку 2013 року, Сирію щодня залишають близько 6 тисяч людей. В ООН зареєстровано 1,8 млн сирійських біженців , з них дві третини залишили країну в 2013 році. Громадянська війна в Сирії забирає життя 5 тисяч людей щомісяця.

Анна Семенюк, спеціально для Zaholovok.com.ua

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.