Новини

Що робити, коли Ваша дитина курить?

Ви запідозрили дитину в курінні і не знаєте, як себе правильно поводити? Зазвичай батьки губляться в подібних ситуаціях, і починають критикувати своє чадо, що призводить до негативних наслідків. Як краще поводитися батькам, щоб не зіпсувати стосунків з дитиною, але в той же час переконати її не палити?      

Консультант в методі Позитивної психотерапії, заступник голови Закарпатського осередку Української спілки психотерапевтів Олена Кузьма у першу чергу радить зрозуміти свою дитину і з'ясувати причини.

Початок паління у юному віці частіше припадає на вік від 11 до 15 років, так званий підлітковий період. Це вік експериментів, пізнання нового, пізнання себе. У цей період відбуваються тілесні зміни, поява більш стійкої ролевої ідентичності, досягнення певної незалежності від сім’ї, дорослих, йде розвиток рефлексії, своє розуміння конфліктів та можливостей їх вирішення різними шляхами. Саме в цей період найбільш дієвою сферою життєдіяльності стає сфера контактів, а саме контактів з однолітками. Відносини впливають на діяльність та поведінку. Процес спілкування має певну динаміку. Від бажання просто бути в певному колективі до бажання досягнення певної автономії, бажання виділитися та реалізуватися як особистість. Іноді страх не відповідати встановленим нормам у колі однолітків може підштовхують хлопця чи дівчину до паління, а іноді й до вживання алкоголю, чи наркотиків. Часто діти й самі не хочуть курити, та тиск однолітків може бути таким сильним, що дитина, не маючи сил для спротиву, підкорюється обставинам.

У цей віковий період підліток особливо потребує підтримки та  розуміння. Мова йде про емоційну складову життя та відносини між дитиною з батьками, однолітками та вчителями. Ігнорування внутрішнього світу підлітка, не бажання вислухати, побути поряд, призводить до невтішних наслідків. Дитина емоційно відсторонюється від батьків та вчителів, які замість порозуміння потреб тиснуть на неї з висоти свого дорослого авторитету, повчають, наставляють на істинний шлях, сварять тощо. Але дитина все одно потребує уваги та підтримки. І тому шукає вона їх серед однолітків, які наче б то розуміють всі потреби і допомагають. Правда в цьому випадку, хто чим може: чи цигаркою, чи пляшкою пива.

  Наводячи різні аргументи за шкоду паління, не варто обманювати дитину, говорячи, що у курця не має шансів реалізуватися в житті, що у нього ніколи не буде красивого натренованого тіла, незважаючи скільки часу б він не займався в спортзалі. Такі аргументи дитина сприйме за брехню, оскільки в житті, журналах та по телевізору повно людей, які повністю реалізували свої амбіції, вони відомі та успішні, а в додаток мають ще й досконалу фігуру, і палять при цьому. Тут скоріш за все варто пояснити, який вплив на організм має паління та до чого в результаті воно може призвести. Будьте щирими та відвертими в приведенні аргументів, не маніпулюйте, адже дитина більш чутлива до неправди, аніж дорослий.

        Іноді, захищаючи себе, підліток каже, що у школі в нього надзвичайні навантаження, а цигарка ― спосіб заспокоїтися та сконцентруватися на навчанні. Та навряд чи він розуміє у повному обсязі, що тимчасовий ефект розслаблення виникає внаслідок хімічних процесів у мозку: отруйні речовини, що містяться в сигаретах, діють на певні ділянки мозку, і внаслідок цього виникає ілюзорне відчуття заспокоєння.

       «Паління в дитячому віці зараз досить поширене явище. Часто буває так, що дитина ніби жартома починає курити, та внаслідок лишається активним курцем надовго. Щоб такого не сталося, батькам слід дотримуватися кількох правил, — розповідаєОлена Кузьма. У першу чергу зрозумійте, чому ваша дитина почала курити, адже зазвичай, така поведінка пов’язана з тим, що діти таким чином протестують проти умов чи обставин, що склалися у їхньому житті. Особливо це стосується старшого підліткового віку, коли у підлітка виникає бажання спілкуватися з дорослими на рівних, відстоювати свою незалежність та певну дорослість». Іноді батькам буває важко відмовитися від певних стереотипів свого виховального процесу. Контролювати, на їх погляд, важливіше та легше, так  було заведено роками. І шкода, що дотримуючись традицій у вихованні, батьки втрачають емоційний зв’язок з дитиною.

«Розмовляйте зі своїми дітьми, товаришуйте з ними, не бійтеся втратити час на те, щоб вислухати, зрозуміти. Адже насправді щиро любити – це не тільки забезпечувати гарними житловими умовами, їжею, одягом, подарунками та іншими побутовими речами, а й бути поруч коли потрібна  ваша підтримка. Слід просто приймати дитину такою, як вона є, просто слухати, просто розуміти, просто відчувати тепло та довіру. І тоді, я впевнена, ситуація буде змінюватися на краще», - розповідаєОлена Кузьма.

 І на сам кінець, хочеться  підкреслити, що є як внутрішні, так і зовнішні причини куріння в дитячому віці. Велику роль відіграють біологічні, демографічні та економічні фактори. Ідентичність формується через належність до когось, тому підлітки охоче «чіпляються» за певні соціальні зразки, які їх приваблюють та додають впевненості в собі та своїх можливостях. Їм так хочеться бути дорослими. А якщо дорослі так красиво курять на екранах телевізорів, у рекламах та кіно, то чому б і підлітку не спробувати стати «дорослим» таким чином? Олена Кузьма каже, що в  навчальних закладах  слід активніше проводити профілактичні програми з негативного впливу паління, а також вживання психоактивних речовин. І такі програми мають бути комплексними, які б сприяли  розвитку особистості кожної дитини, її здібностей, і враховували індивідуальні потреби кожної дитини. 

Оксана Нірода, спеціально для Zaholovok.com.ua

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.