Новини

Пряма мова: Східна Україна розгублена та чекає миру з будь-якої сторони

На Сході України тривають мітинги, ситуація неспокійна. Крім того, у Донецьку, Луганську та Харкові люди захопили будівлі обласних адміністрацій та управлінь СБУ.  Пішли у хід барикади, шини і будматеріали: активісти повторюють «досвід» своїх «колег» із Західної України. Мітингувальники не хочуть звільняти адмінбудівлі до того часу, поки не буде сформовано народну раду та не схвалено рішення про приєднання областей до Російської Федерації. Крім того, вимагають звільнення заарештованих.

Zaholovok.com.ua зв’язався з журналістами та активістами – жителями  Донецька, Луганська та Харкова, – аби дізнатися про ситуацію та настрої населення з перших вуст.

Донецьк переляканий, але чекає миру і спокою

«Станом на зараз мітингувальники захопили обласну державну адміністрацію та будівлю СБУ. Загалом, там близько 150 бойовиків. Однак, зараз на площі починає збиратися мітинг і там вже близько 1000 людей», – розповідає  донеччанин Євген Шибанов, журналіст  газети «Дзеркало  тижня».

Щодо настроїв у місті, Євген зазначає: «Люди перелякані. Місто виглядає пустим, люди стараються не виходити на вулиці та оминати центральну частину міста, де відбуваються події. Є інформація про те, що на мітингу вчора значна частина людей – це не донеччани, а мешканці з районів області. Те саме, очевидно, відбувається і сьогодні: донеччан там не так багато».

«Настрої різні. Люди – проти радикальних дій, з чийого боку вони б не йшли. Тому очевидно, що програє той, хто наважиться на радикальні дії», – додає Євген Шибанов.

Фото - УНІАН

За словам журналіста, щодо підтримки населенням сторін, то великий відсоток жителів Донецька  не можуть визначитися, десь 43%, за останніми дослідженнями, підтримують єдність України, а близько 26% - за федералізацію. «З приводу підтримки населення політичного вектору, є різні дані. Однак, майже всі дослідження сходяться на тому, що люди не можуть чітко визначитися До прикладу, одна місцева компанія проводила закрите дослідження серед своїх працівників, і результати показали, що 30% - за Росію, 10% - за єдність України, 10% - за окрему республіку, а 50% - не визначилися. Тобто, люди не можуть чітко сказати, до чого прагнуть, однак всі, незалежно від того, яку сторону підтримують, хочуть миру і спокою. Виграє той, хто цей мир запропонує», – каже журналіст».  

Щодо ставлення до представників преси Євген Шибанов зазначає: «Були поодинокі випадки агресивного ставлення до журналістів з боку мітингувальників».

Західний сценарій: у Луганську при захопленні СБУ пішли в хід шини 

У Луганську ситуація схожа. Там досі заблокована будівля СБУ, активісти повторюють «сценарій» Західної України: пішли у хід шини, будматеріали, барикади. Керівник одного з луганських інтернет-сайтів Сергій Сакадинський каже, що наразі немає спроб звільнити будівлю: «До СБУ принесли шини, нанесли будівельні матеріали, забарикадувалися. Біля будівлі – близько 2 тисяч людей. Курять, п’ють пиво і кажуть, що будуть тут жити. Серед активістів – організація «Луганська гвардія».

За словами журналіста, сьогодні мала відбутися зустріч начальника УМВС України в Луганській області зі ЗМІ, де планувалося вияснити, чим наразі займається міліція і чому правоохоронці не чинили опір при захопленні будівлі. 2Зустріч відклалася через якусь нараду в міліції. Сподіваємося на розмову з головним міліціонером десь близько 13-ї години»,– каже Сергій  Сакадинський.

Щодо політичних поглядів луганчан,  журналіст каже, що містяни розділилися приблизно наполовину: «Якщо говорити про Луганськ, то тут майже 50 на 50. Прихильників приєднання до Росії і, відповідно, тих, хто виступає за життя у складі України – десь порівну. Однак, в районах області підтримка російського напрямку – більша. Там може бути 8 з 10 людей за Росію».

Сергій  Сакадинський запевняє, що велика кількість жителів Луганська, все ж, вагається з остаточним рішенням та каже, що на мітинги звозять людей з області, а не із самого Луганська. Свою думку пан Сергій аргументує тим, що «у місті добре знають місцевих активістів, а це – нові обличчя. Тим більше у центрі міста багато людей перепитують, де знаходиться якийсь магазин, місцевий житель це би знав точно».

Фото - Сегодня

Щодо вимог активістів-захоплювачів, то у Луганську їх вже не зовсім розуміють: «Наскільки я знаю, спроб звільнення поки нема і не було. Все починалося з вимоги звільнити арештованих диверсантів, незрозуміло чому.  Вимагають вільнити затриманих  "народного губернатора Луганщини" Олександра Харитонова та керівника проросійської громадської організації "Молода Гвардія" Арсена Клінчаєва. Ну і референдум», – розповідає Сергій Сакадинський.  

Харків малює українські прапори і чекає «порядку від Авакова»

У Харкові теж неспокійно, але місцеві жителі запевняють: ніхто не хоче війни. Zaholovok.com.ua вдалося зв’язатися із харківським активістом Євромайдану Володимиром Чистіліним.

Євромайданівець каже, що побиті в результаті вчорашніх подій у Харкові – не представники Правого сектору, як пишуть більшість ЗМІ, а «звичайні люди»: «Ситуація напружена. Вчора у нас був Євромайдан і, повертаючись назад, частину людей захопили, побили і провели над ними суд Лінча. Кадри всі бачили у новинах. 8 потерпілих – у лікарні. І хочу запевнити, що це були звичайні люди, деякі з них – музиканти, а не Правий сектор, як писали ЗМІ, у тому числі й Українська правда. О 21-й розпочався штурм ОДА. При захопленні будівлі міліція не чинила супротив. Після вечірніх пордій, харків’яни у соцмережах вирішили зранку йти на площу Свободи. Тепер біля ОДА близько 1000 людей малюють прапори України крейдою. Міністр Аваков писав, що Харківську ОДА звільнили, однак наразі вона залишається захопленою.

Фото - Цензор.нет

Спочатку в будівлю нікого не пускали, тільки чиновників, які працювали з Добкіним, із ЗМІ – тільки російські. Зараз є інформація, що на 12 годину намагаються зібратися депутати облради для ухваленні рішення про референдум, очевидно. Але зібрати достатню кількість депутатів на цей час буде технічно неможливо», – розповідає Володимир Чистілін.

За його словами, у будівлі знаходяться і харків’яни, і «агресивні молоді люди», є і росіяни: «Коли наших били, то вони думали, що будівля, біля якої все відбувається, - це мерія, сплутавши її з театром. За моєю інформацією, є багато росіян. Приїжджав також Кернес, намагався якось врятувати ситуацію і домовитися про звільнення будівлі. Однак, сепаратисти йому не підпорядковуються», – каже євромайданівець.

Настрої у харків’ян схожі до тих, які є в Луганську і Донецьку: «Люди залякані. Коли почався штурм, перекрили метро, прилеглі вулиці. Ввечері було дійсно гаряче – було багато горілки і агресивних людей. Харків’яни стурбовані, хвилюються, але зараз ,в принципі, все спокійно, якщо не дивитися новин. До речі, 5 канал і Перший національний у Харкові чомусь від сьогодні працює з переюоями»,  – розповідає Володимир Чистілін.  

«Приїхав Аваков. Він тут 5 років був губернатором, його усі знають. Люди очікують, що наведе порядок. Бо міліція веде себе не зовсім зрозуміло: коли били наших людей, вони нічого не робили. Слідкують ільки за тим, щоб не було надто серйозних наслідків, вбивств.  

Політичні вподобання харків’ян також часто зводяться до «не визначився», однак, за словами Володимира Чистіліна, близько 30% жителів Харкова підтримують  Євромайдан «Але не всі активні. У нас є значна по кількості «диванна сотня», – зізнається Володимир.   Євромайданівець каже, що прихильників Росії у Харкові – «десь 15%, а велика кількість харків’ян – 50% за стабільність часів СРСР». «Є досить багато байдужих. А це – найгірше»,  – вважає Володимир Чистілін.

Євромайданівець запевняє, що незважаючи на погляди, усі харків’яни однозначно не хочуть війни: «Тут ніхто не хоче війни. Яких поглядів би не притримувався У нас тут 40 кілометрів до Росії, люди їздять на дачі, бачать танки і розуміють, що не треба цього. Хочуть спокою нарешті, бо всі вже втомилися. Нікому не треба війни». 

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.