Новини

Про людей, які «роблять погоду» на Закарпатті

Погода, як правило, впливає на наші будні та вихідні. Часом від неї залежить настрій, інколи вона змінює наші плани і часто, хочемо ми цього, чи ні, змушує підлаштовуватися під  неї. Буває, ми нарікаємо на погоду, вона може нас дивувати, викликати несподівану радість, запрошувати на прогулянку чи змушувати сидіти вдома.

Zaholovok.com.ua пише про погоду щодня. Частенько ми звертаємося і до головного синоптика Закарпаття Василя Манівчука: запитати, коли прийде тепло, коли – дощі, чи буде Новий Рік сніжним і чи чекати затяжну спеку. Закарпатські метеорологи завжди відкриті, раді розповісти, ,коли їхати на лижі,  коли слід брати парасольки, а коли – планувати похід у гори на вихідні, сказати, коли в Ужгороді зацвіте сакура і розповісти, коли починати роботи на полях. Без погоди не починається жоден інформаційний день на  Zaholovok.com.ua.

Тому розмова сьогодні – із синоптиками. Для початку з’ясовуємо, чим синоптики відрізняються від метеорологів і чи відрізняються взагалі. Відповідає заступник начальника Закарпатського гідрометеорологічного центру, провідний синоптик, людина, яка живе погодою, бо дуже любить свою роботу, Інна Булак.

- Це два однакові терміни. Можна лише маленьку різницю між ними зробити: синоптик займається суто прогнозуванням, довгостроковими, короткостроковим прогнозами, а метеоролог бачить ситуацію, так би мовити, більш обширно. Метеоролог – поняття більш широке, синоптик – трохи вужче поняття.

- Чому вирішили стати синоптиком?

- Чесно кажучи, я обирала професію тому, що вона пов’язана з географією. Тоді не думалось, що буду працювати не тільки з картами, а з самою атмосферою. Коли почала навчатися, більш детальніше вникати у справу, мені це дуже сподобалося. Дуже-дуже цікаво, тому що атмосфера – це як  живий організм. Там настільки все цікаво відбувається, як в житті людини. Ми бачимо постійну її дію, її зміну. Усе це – перед собою.

- Що для Вас ваша робота?

- Це, у першу чергу, дуже цікаво. І чим далі – тим більше вона мені подобається, тим стає ще цікавіше. В інших професіях буває, що людина вигорає, а у нас – настільки цікаво, що робота захоплює. Вона настільки пов’язана зі світом природи, настільки змінна, що просто не може бути нецікавою. Завжди щось нове: погода змінюється чи не щодня (Сміється – Авт.).

- Як проходить звичайний день синоптика?        

- День починається зранку, як у звичних людей: синоптик приходить на роботу, одразу починає аналізувати, що ж у нашій атмосфері відбувалося за ніч. Поки йдеш на роботу, можна спостерігати, визначати, що відбулося.  Найцікавіше, що синоптик не просто приходить на роботу і «робить погоду», а спочатку аналізує те, що було вчора. І на основі цих даних, враховуючи всі фактори, починає продумовувати, як ці процеси будуть далі розвиватися. Для того, аби це все побачити, синоптик має перегорнути цілу гору інформації, переглянути карти. Атмосфера поділяється на висоти, на кожній висоті – різна температура, різний потік повітря, по-різному себе ведуть метеорологічні явища. Тому це треба компонувати, співставляти, аби бачити, якою буде подальша поведінка явища.

- Із чого складається прогноз?

- Це дуже кропітка і тяжка аналітична робота. Але разом з тим і дуже цікава. Повітряні маси трансформуються. Те, що ми бачимо, треба спрогнозувати, яким воно до нас дійде, як буде змінюватися. Якщо, до прикладу, в Угорщині, було 5 градусів, то, скоріш за все, 5  градусів до нас не дійде.  Крім аналізу карт, ми ще маємо велику допомогу –  закордонні програми: угорські, польські, румунські. Нам цікава та сторона, звідки до нас циклони йдуть, а підвенно-західні повітряні маси часто до нас приходять. Аналізуючи ці прогностичні дані, на основі яких розробляються цілі програми,  потім ми вже проводимо паралель між їхніми прогнозами і аналізуємо, що із того до нас дійде і які матиме зміни «по дорозі». Бо якщо в Угорщині сильний дощ, це не означає, що і у нас буде сильний дощ: він може прийти і слабеньким.

Маємо можливість співпрацювати із закордонними схемами і прогностичними моделями, які нам дуже допомагають.  Люди правильно помічали, що погода, яка була  на території чи то Угорщини, чи Словаччини, чи Польщі приходила до нас. Чому? Тому що основні потоки повітряних мас, якщо проаналізувати дані за рік,  до нас приходять із південного заходу. Значно рідше потоки до нас приходять зі сходу. Зараз у нас уже є і супутникові програми, і радари, і у літні періоди ми можемо бачити, коли утворюються гроза. Раніше її не можна було побачити за декілька днів, а з допомогою радарів, які фіксують такі явища,  ми можемо її спрогнозувати.

- Чому інколи буває так, що прогнози не збуваються? Який відсоток «правди» у прогнозамх погоди?

- Важливо розуміти, що ми не просто робимо прогнози. Синоптик далі чекає, коли має пройти, наприклад, один день, який він спрогнозував, потім прогнозує на 2-3 дні, а потім – на 4-5 консультативно. Чому? Тому що дуже багато країн вже відмовляються від того, щоб давати довгострокові прогнози. Зараз зі змінами клімату дуже важко давати прогноз погоди на місяць, наприклад. Процеси настільки швидкі, змінні, непередбачувані, що не можна зробити чіткий місячний прогноз. Він не буде правдивим. Найточніший прогноз погоди – триденний, далі – консультативні пронози – це приблизний прогноз. І кожен день прогнози уточнюються. Синоптик, зазвичай, уточнює прогноз два рази. Зранку він складає прогноз на добу, ввечері передивляється дані й аналізує їх, якщо відбулися певні зміни, які можуть вплинути на погоду, прогноз поправляється. Є  поправка –  прогноз коригується. Часто надаємо уточнені прогнози. Робота потребує дуже кропіткого аналізу.

- Наскільки правдивими є прогнози на популярних нині «погодних» сайтах?

- Я не можу сказати про всі сайти, хто як прогнози робить. Максимум можна дивитися прогноз на таких ресурсах на 5 днів. А інше – приблизно може справдитися. Зараз  у  нас у розробці теж є новий сайт. Оскільки, на діючому – дуже багато інформації, у тому числі й текстової.  Люди зараз трохи відвикли багато читати, то ми хочемо зробити його більш візувалізованим, з короткою інформацією про погоду, з цікавими ілюстраціями.  Незабаром у нас буде визначна подія: 70-річчя Закарпатському центру з гідрометеорології.

Будемо святкувати у листопаді. А взагалі найдавніше спостереження у нас в області, повністю підтверджені документами, це перші метеорологічні дані на метеостанції Нижній Сутдений. У січні вони відзначили 93 роки. В Ужгороді гідрометеорологічний центр працює з 1945 року.  Тому до  цієї дати ми б хотіли приурочити новий сайт. Думаю, до середини літа справимося.  Інформації у нас дуже багато. І ми могли б відповідати за свої прогностичні дані. Кожен прогноз зроблений нашими фахівцями, проходить оцінку. За  всіма нашими даними – менше 94% справджування прогнозів у нас не було. Це досить хороший показник.

- Тобто, закарпатські синоптики майже завжди «кажуть правду».

- Фахівці у нас хороші працюють. Вся структура Закарпатського гідрометеорологічного центру нараховує більше 200 осіб. В Ужгороді  у нас 5 синоптиків, ще 4 –  в аеропорту. На метеостанціях працюють так звані спостерігачі: вони передають дані про фактичні показники, але не займаються прогнозом. Кожні три години вони оновлюють інофрмацію. Інші фахівці нею  користуються для прогнозів. У нас є три направлення: гідрологія, яка пов’язані з паводками, агрометеорологія, яка прогнозує для сільського господарства, що також важливо дуже, вся метеорологія для того, щоб люди не тільки подумали, взяти парасольку, чи ні, але і щоб для господарства це було корисно.

 - Чого не вистачає закарпатським метеорологам? Що може полегшити роботу? Як щодо молодих кадрів?

- Як завжди,  певну роль відіграє фінансова сторона питання. Ще раз наголошую на тому, що робота важка аналітична. І небагато людей хочуть віддаватися їй. Однак, зараз маємо двох молодих спеціалістів і ми дуже задоволені ними. Вони закінчували географічний факультет УжНУ. Вони проходять стажування, можливо пройдуть ще і спеціалізоване навчання в Одеському екологічному університеті. Раніше це був Одеський метеорологічний інститут – спеціалований навчальний заклад, яких у Радянському Союзі було два: один у Леніграді, інший – в Одесі. Вони мали міжнародне значення, у нас навчалося дуже багато іноземців із усіх країн світу. Тепер його трохи перепрофілювали на екологію. Можливо, наші молоді фахівці пройдуть невелике навчання і там. Загалом вони –  молодці, ми задоволені. Бачимо, що робота їм подобається. І взагалі, якщо така професія не подобається, то не варто за неї братися. Бо вона буде надокучати.

- Чи часто докучають знайомі, друзі із питаннями про погоду?

- Питають часто. Але це не докучає. Коли є можливість надати людям таку інформацію, то це десь і приємно. Роботу цінують. І приємно, коли людям можеш донести інформацію, яка їм певним чином допоможе, чи просто згодиться.

- Яка ваша улюблена погода?

- Як погода – так і настрій. Буває таке, що і дощик дуже добре, хочеться поспати, нікуди не йти, буває, що хочеться, аби сонечко світило. По-різному. Мені лише не подобається, коли погода дуже затягується. Краще, щоб змінювалася під настрій. Буває, дощик паде і так тобі на душі добре, так приємно.

- А яка погода, на Вашу думку, найбільше Ужгороду підходить?

- Головне, щоб негаразди нас обходили.  А Ужгород красивий  майже у будь-яку погоду і в будь-яку пору. Якщо день-два дощик попадає, то він, думаю, не зіпсує настрій нікому. А так –  я би звичайно побажала тільки хорошої погоди ужгородцям у житті. Це найважливіше.

У кінці розмови спеціально для  Zaholovok.com.ua закарпатські синоптики зробили прогноз: Анатолій Золотарьов, начальник відділу метеорологічних прогнозів та гідрометеорологічного забезпечення  Закарпатського ГМЦ розповів, якою буде погода в Ужгороді найближчими днями та коли в місті може заквітнути сакура.

За словами синоптика, на Ужгород чекає до +20 вдень: «В ближайшие три дня, – давайте так будем ориентироваться, потому что информация уточняется каждый день, – пойдет активное тепло. В последнее время почти каждую ночь у нас температура минсовая – то есть маленький мороз, днем – плюс 10,12-14, и так далее. Сейчас ситуация будет немножко другой: ночные температуры повысятся. Завтра уже плюсы по все территории области. Я не говорю про горы – это отдельная тема. Плюсы такие: в пределах 3-5 тепла. Максимальная температура днем 18-20 в Ужгороде. Для равнины плюс будет и днем, и ночью. При чем днем плюс – очень активный»,  – каже Анатолій Золотарьов.

Щодо можливих заморозків, синоптик зазначає, що їх остаточно проводжати ще рано: «Последняя неделя марта – активное тепло. И, самое главное, что то, что притормаживало его – мороз – потихонечку нас покидает. Но говорить о том, что он не вернется, мы не будем, поскольку в апреле-начале мая еще могут быть заморозки. И по полной программе. Поэтому пока на ближайшие две недели, по крайней мере на равнине, заморозков не будет», – зазначає фахівець.

А ось дощ можна чекати вже на цих вихідних:  «Что касается осадков. Все ждут, когда будут дожди. Какие-то системы к нам подходят, они очень слабенькие, где-то в горах что-то капнет. Но ориентир такой: 27-29 марта, последние дни первого месяца весны будут пасмурными и с дождем. То есть я надеюсь, что и в Ужгороде будет дождь», – каже Анатолій Євгенович. Прогнозувати дощі на більше, ніж тиждень, не береться:  «На неделе остановимся, потому что это дело неблагодарное: уточняем каждый день. Ждали 22, ничего не было, но по области чуть-чуть капнуло, в Ужгороде затянуло, но дождь так и не пошел. Поэтому лучше смотрите нашу информацию на сайте», – радить синоптик.

Щодо «обіцяних» 20 градусів тепла, Анатолій Золотарьов каже:  «Когда облачно, то максимальная температура не будет 18 градусов, но в пределах 13-15 – вполне реально. То есть стандартная, красивая, типичная весенняя погода. Ужгородская. И если такая погода сохранится в ближайшие две недели, а я думаю, что сохранится, то исключать то, что в первую неделю апреля сакура уже зацветет, мы не будем. В прошлом году сакура зацвела в первые дни апреля, а обычно начинает немного позже. На первую декаду апреля сакуру в Ужгороде можно ждать. У нас бурная весна, как правило, она тянется-тянется, а потом хлоп – и сразу тепло», –  каже ужгородський синоптик.

Сніг у горах теж потрохи піддається весні: «Активное снеготаяние начинается с +5, пока он держится, но потихоньку будет сходить», – каже Анатолій Євгенович.

Щодо питання про улюблену погоду, головний ужгородський синоптик зазначає: «Мой любимый период года – осень. Точнее вторая половина сентября-октябрь». А питання, чи любить роботу, Анатолій Золотарьов відповідає: «Если бы мы к этому относились немножко по-другому, вы бы сейчас со мной не разговаривали. Большая часть людей, которая у нас работеат – это энтузиасты. К сожалению, молодежи маловато, и энтузиазм там преобладает немножко в других направлениях, а люди старшего поколения шли заниматься этими вещами не потому, что там так платят, а потому, что было интересно. Я понимаю, что время тяжелое, и деваться некуда, и кому мы нужны с нашей профессией. Поэтому, я отвечу вам да».

Zaholovok.com.ua дякує фахівцям Закарпатського гідрометеорологічного центру за спілкування і за прогноз! Гарної вам погоди!

Аня Семенюк, спеціально для  Zaholovok.com.ua

 

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.