Новини

Президентські сподівання: що чекає на Закарпаття з приходом нового гаранта

Поява нового Президента України – подія, звичайно, загальнодержавного масштабу. Утім, кожен регіон очікує від цього конкретних змін і для себе. На що може розраховувати Закарпаття? Як прихід нового президента до влади може вплинути на область? Про це ми запитували у закарпатців, що активні у політичному та суспільному житті краю.

Світлана Мітряєва, директор Регіонального філіалу Національного інституту стратегічних досліджень в м. Ужгороді

Перш за все необхідно розуміти , що тривале нехтування потребою здійснення суспільних перетворень призвело до деградації більшості суспільних інститутів України.Системна криза, яка стала результатом критичного накопичення суперечностей усталеної в Україні моделі суспільного розвитку призвела до трагічного за суттю та радикального за формою виходу. Проте, зміна влади та обрання нового Президента жодним чином не є розв’язанням цієї системної кризи, а ілюзії щодо цього, які панували у досить значної частини активістів Майдану, власне і стали підґрунтям невдоволення розвитком подій у суспільстві. Тому, вибори Президента  - лише відправна точка стабільності,а після них має розпочатись власне процес стабілізації.

Необхідно також розуміти, що в суспільстві панують достатньо серйозні очікування щодо зміни виконавчої влади та реформ, які приведуть до покращення життя. Ситуація, в якій наразі опинилась Україна є настільки непередбачуваною та складною, що на мою думку, остаточний прогноз робити зарано.

Наразі перед Президентом постало дуже багато важливих завдань. І першочергові – відновлення довіри до держави. Потрібна демонстрація реального ефекту від швидких дій в економіці, безпековій, гуманітарній та іншій сферах. Швидка їх реалізація залежить, перш за все, відкоманди,здатної реалізувати ці очікування, як на загальнодержавному, так і на регіональному рівні

При цьому інструментарій вирішення цих проблем далеко виходить за рамки звичного для попереднього десятиліття популізму. Наразі суспільство потребуєширокого кола сигналів, що лежать у царині оновлення та стосуються базових цінностей.

Логіку виборців, які довірили П.О. Порошенко управління країною, зрозуміти нескладно. Будь-який громадянин хоче, аби на чолі країни нарешті була особа, яка візьме на себе всю відповідальність. І тут не стільки мова про економіку, - українці згодні затягнути ремінці задля радикальних реформ, йдеться про повністю розбалансовану систему державногоуправління.Тому на мою думку, найбільш актуальним питанням стане самекадрова політика,як на загальнодержавному, так і на регіональному рівні. Торкнуться такі зміни і Закарпаття.

Ефективне державне управління – це не діяльність окремої людини.На мою думку, вибори Президента в цьому контексті – не панацея, а тільки перший крок на шляху до стабілізації ситуації. Квотний принцип призначення голів ОДА вже найближчим часом буде скасовано і на керівних посадах області очікуються зміни. У нинішній нестабільній ситуації не так важлива лояльність, як ефективність керівництва. Саме тому я вважаю за необхідне зорієнтуватись саме на якісних змінах у«кадрах»,тоді згодом ми зможемо говорити і про очікування для наших краян. 


Ольга Сметанюк, сільський голова с. Костилівка:

Дуже надіюся, що уже, нарешті, буде проведено адміністративно-територіальну реформу з урахуванням особливостей кожного села, повернуто повноваження сільським радам та більшу частину податків. Без цього вибори до місцевих рад - даремна трата коштів.

Тісніша співпраця з ЄС дасть нові можливості для отримання грантів на розвиток туризму та фермерства, інфраструктури. Хочу вірити, що буде звернута увага, на рівні держави, на збір та утилізацію твердих побутових відходів. Збільшиться потік інвестицій і т.д. Всі ці зміни будуть позитивними не тільки для нашої області, але і держави. Однак тільки в тому випадку, якщо наш Президент буде послідовним не тільки на словах, але і в ділах. Скажу чесно: набридло всім кланятися і випрошувати кошти для вирішення елементарних проблем громади. Хочеться просто мати можливість працювати. Дайте нам цю можливість, пане Президенте!

Василь Кузан, поет:

Президент не Бог і нічого від нього чекати дива. Але, мені хочеться вірити, що його "Жити по-новому" - це нові стандарти життя і реформа системи управління державою.

До цього часу у нас була залежність: чим більше країна ставала біднішою - тим більше зростала кількість управлінського апарату. Цю систему необхідно змінити.

Але це не основне. Основне, що ми не маємо чекати, що все зробить Президент, а ми прокинемося одного разу в новій країні. Наше завдання брати активну участь у будівництві громадянського суспільства, не допускати до влади політичних проституток, бандитів і пройдисвітів.

Без люстрації, без перезавантаження влади у нову систему без райдержадміністрацій, без модернізації системи охорони здоров'я, без реформи у силових структурах і контролюючих органах ніяких змін не буде. У Президента має бути політична воля до змін, а втілювати їх ми маємо самі. На всіх рівнях.

Іван Полюжин, Голова Студентської ради Закарпатської області:

Вважаю, що основними питаннями, актуальними на Закарпатті, за які повинен взятися новий Президент України є такі:

1. Збільшення терміну знаходження транзитних авто з 5 до 30 днів, що дозволить зробити купівлю авто для звичайних закарпатців більш доступною.

2. Сприяння відкриттю пункту перетину кордону з Польщею, що всебічно покращить зв’язки з цією державою.

3. Сприяння реорганізації рятувальних служб у Карпатах, що дозволить збільшити притік туристів.

Віктор Щадей, в.о. мера Ужгорода:

Я особисто очікую, що стабілізується фінансова ситуація і, у тому числі завдяки міжнародній допомозі, нарешті казначейство почне повертати наші кошти, які «зависли» у Києві. Тоді ми зможемо здійснити усі заплановані ремонти, інші роботи. Це актуально для Ужгорода, але думаю, що мене аналогічно підтримає міський чи селищний голова й інших населених пунктів області.

Сподіваюся, що закінчиться формування всіх органів влади і невизначеність, яка сковувала досі, заважала працювати відійде у минуле, конфлікти припиняться і можна буде ефективніше взаємодіяти з усіма органами влади, зокрема, правоохоронними органами тощо.

Ярослав Гулан, громадський активіст, журналіст:

Від президента перш за все чекаю конкретних і рішучих кроків щодо знищення терористів на Сході. Щодо нашої області, то хочеться перш за все, аби влада усіх рівнів, правоохоронці, податківці та інші владні інституції у своїй роботі керувалися принципом прозорості та підзвітності перед громадою. Якщо це буде, у багатьох питаннях закарпатці зможуть самі собі допомогти і вирішити проблеми.

Володимир Приходько, директор Інституту державного управління та регіонального розвитку УжНУ:

Враховуючи «вихідні дані» президента – проєвропейську орієнтацію, його досвід в міжнародних економічних відносинах, участь в останніх спробах трансформації суспільства, контакти з євротовариством, з США, значний особистий досвід як представника ділових кіл, можна тільки додати про його ставлення до нашого регіону, його неодноразові перебування на Закарпатті. Він Закарпаття знає в деталях.

Водночас у нас «вихідні дані» теж дуже хороші: у нас величезний досвід євроінтеграції, ми - єдина область, яка має кордони з 4 країнами і усі – члени ЄС. Упродовж 2007-2013 років завдяки різним європейським програмам ми отримали порядка 40 мільйонів євро. Навіть наша трудова міграція здебільшого «європейська», крім того, нас з Європою єднає історична пам'ять. Ми багатомовні, багатоконфесійні, ми конформісти, а це теж професія. У нас конструктивний конформізм. Тільки не треба зазнаватися.

Обоє цих вихідних даних мають сполучитися, повинна відбутися взаємна підпитка і, у результаті, можна розраховувати на позитивні результати.

Закарпаття майже дві третини голосів віддало саме Петру Порошенку. І, звичайно, очікує змін. Область потерпала від недопрацювань попередньої влади, ми були недоінвестовані держбюджетом. Нецивілізоване законодавство не дозволяло проявити свої найкращі риси, наприклад, у нас належно не використаний туристичний потенціал.

Якщо президенту вдасться послідовно реалізувати європейську програму, разом з децентралізацією влади (не тільки на словах), то можна очікувати, що ми зробимо ривок вперед. Ми за цим заскучали явно. 

Ален Панов, громадський діяч, дипломат, юрист:

Закарпатці – народ прагматичний. Тож завжди звикли більше розраховувати на власні зусилля у побудові свого життя. Так слалося історично і це є одна з рис ментальності. Разом з тим від новообраного президента очікують передусім справедливих і прозорих правил гри, економічного зростання і європейського напрямку розвитку нашої держави.

Це що стосується глобального розвитку України. Стосовно ж регіонального виміру, вважаю, що у гаранта є два варіанти. Перший – спиратися у формуванні регіональної політики на представників «мукачівського клану», який починаючи з 2000-их де-факто контролює область, а з 2010-го ще і місто Ужгород. При цьому абсолютно байдуже, як буде називатися «новостворена політична сила» -- шлях від СДПУ(о) до ЄЦу передбачає безліч варіантів. І тоді нас очікує «Вперед, в минуле!»

Інший варіант – президент спиратиметься на молодих політиків, досвідчених професіоналів, загалом небайдужих громадських активістів, які є порядними і знають, якою вони хочуть бачити Україну майбутнього.

У цьому аспекті політична, статева, релігійна, національна приналежність і особиста відданість не мають абсолютно ніякого значення.

Роберт Левицький, бізнесмен, громадський діяч:

Кворум довіри, отриманий Порошенком у нас на Закарпатті та по всій Україні, виражає прагнення українців до викорінення тих негативів, які несли колишні керманичі. Народу набридло бути "бидлом" і рабом перед системою, яку вибудували всі попередники. Рівень бюрократії і корупції досяг одного з найвищих показників у світі. Соціальні стандарти найнижчі у Європі. Закарпатець, як і українці, не очікує від Порошенка "манни небесної".

Я особисто очікую змін в трьох напрямах. Перше - викорінення корупції у всіх гілках та рівнях влади. Друге - чиновник має перестати красти і нести за свої дії реальну відповідальність. Третє - має перестати литися кров в нашій державі. Якщо П.Порошенко зможе виконати ці три пункти, то, на мою думку, він може ввійти в історію як людина, яка створила Українське диво. Як Саакашвілі в Грузії чи батько Сінгапурського економічного дива – Лі Куан Ю.

Сергій Ратушняк, екс-мер Ужгорода:

Чи зміниться щось на Закарпатті - це буде залежати від того, чи буде президент «ставити» на своїх довірених осіб – а це злочинний клан Балог – чи захоче будувати Україну. Залежатиме і від того, прийшов він, щоб ще один мільярд заробити чи щоб будувати Україну.

Все буде залежати від першого ж кадрового призначення. На сьогодні прокуратура, СБУ – все працює на контрабанду в обидва боки, на казнокрадство, і ніхто нічого не бачить. Від перших змін побачимо, чи хоче щось робити Порошенко у цій країні.

Василь Чайкович, ГО «Вільна сцена»:

Усi призначення по вертикалi виконавчoї влади будуть аполiтичнi i здiйснюватимуться виключно за фахом та його рiвнем. Плюс "новi, молодi обличчя", бо стaрi довели свою неефективнiсть. Перевибори депутатiв та голiв усiх рiвнiв. Побажання: не обманювати самого себе, а як наслiдок і своїx громадян.

Володимир Панов, член наглядової ради ПрАТ «Єврокар», керівник проекту «Індустріальний парк «Соломоново»:

Очікуємо принципово нових підходів в управлінні державою (державний менеджмент) і принципово нових підходів у підборі та розстановці кадрів за такими домінуючими принципами, як фаховість і знання менеджменту – тобто вміння найкоротшим шляхом ефективно виконувати всі задачі, які перед нами стоять. У разі зміни підходів до державного управління і при відповідному підборі кадрів подолаємо всі труднощі, які на сьогодні має держава.

Маріанна Колодій, директор Закарпатського обласного центру ґендерної освіти при УжНУ:

Гадаю, що поява нового Президента для Закарпатської області не призведе до якихось кардинальних соціально-політичних змін, економічних потрясінь чи кадрових перестановок. Така ситуація, на мою думку, зумовлена двома аспектами: по-перше, майже вся регіональна політична еліта 

зберегла за собою свої посадові позиції, якщо якісь зміни й відбудуться у майбутньому, то найймовірніше, виключно ротаційні; по-друге, будь-які серйозні соціально-політичні зміни потребують стабільної економічної основи – фінансування, розраховувати на це у сучасних умовах і реаліях не доводиться.

Суттєві зміни, до яких слід бути готовими - це очевидно те, що сьогодні, навіть за умов збереження старою політичною елітою та посадовцями своїх попередніх позицій слід бути готовими до того, що громадськість «спостерігатиме» за їх діяльністю та більш прискіпливо оцінюватиме її.

Зміни, яких потребує сьогодні Закарпатська область, подібні до потреб інших регіонів країни: системне реформування соціальної сфери (охорона здоров’я, освіта, соціальне забезпечення тощо), підвищення рівня довіри до правоохоронних органів; та як це не утопічно звучить подолання корупції. Однак, не варто очікувати, що каденції і повноважень сучасного Президента вистачить аби реалізувати всі ці речі. Гадаю, до «хорошого життя» нам всім ще до ведеться почекати і потерпіти.

Якщо Ваші прогнози чи очікування відрізняються від озвученого – висловлюйтеся у коментарях. Крім того, до дня інавгурації президента збираємо пропозиції краян, яке зобов’язання вони б запропонували додати (уявно) до тексту президентської присяги. Долучайтеся – знову ж таки, у коментарях. 

Ганнуся Твердохліб, спеціально для Zaholovok.com.ua

Матеріал підготовано у рамках виборчого проекту ЗОО "Ужгородський прес-клуб" за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні


 

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.