Новини

Поляки розповіли закарпатцям, як вирощувати сільгосппродукцію

Досвідом ведення успішного аграрного бізнесу поділялися співробітники Проекту Міжнародної фінансової корпорації (IFC, Група Всесвітнього банку) «Розвиток агрофінансування в Україні», які недавно побували в Польщі.  За результатами свого візиту вони підготували детальний звіт.

Основу аграрного сектору Польщі складають мікро-господарства, які обробляють по 5-10 газемлі. Такий стан справ є наслідком повоєнного розподілу землі в Польщі.

Сьогодні середній розмір польських господарств складає близько7 га. У країні є й великі господарства, але їх вкрай мало (так, лише 9% господарств обробляє площу, яка перевищує100 га). Однак у різних регіонах ситуація складається по-різному.

Польща здійснює довготермінову політику розвитку дрібних господарств, що також розглядається як ефективний засіб самозайнятості населення та вирішення соціальних проблем села.

Щорічне зростання виробництва продукції сільського господарства в Польщі нині складає 20%. Такому динамічному розвиткові агросектору країни сприяв вступ Польщі до ЄС. За 8 років членства в Євросоюзі польські фермери заробили чималі гроші. Значну частину отриманих прибутків польські фермери інвестують в землю. Ціна1 газемлі в Польщі коливається від 20 тис. до 25 тис. злотих, що еквівалентно 5-6 тис. EUR. Це в 10-12 разів перевищує відповідну ціну двадцятирічної давнини. Для порівняння, ціна1 газемлі в Голландії складає близько 30 тис. EUR.

            Рентабельність польського сільського господарства сьогодні складає близько 40-50%. Кожен гектар у середньому забезпечує прибуток у 3-4 тис. злотих (750-1000 EUR). При цьому субсидії ЄС з розрахунку на1 гаскладають близько 250 EUR . У Польщі вважають, що за результатами сезону кожен фермер з урахуванням дотацій має  заробляти не менше 10 тис. EUR.  Лише тоді він зможе забезпечити своїй родині належний рівень життя.

Більшість польських господарств не ведуть бухгалтерського обліку та не готують ані балансу, ані звіту про прибуток та збитки, ані статистичних звітів. Відповідно до польського законодавства, вести бухгалтерських облік повинні лише ті господарства, які мають річний дохід у 1,2 млн.  EUR. Однак деякі господарства ведуть бухоблік за власною ініціативою, переважно для того, щоб відзвітувати перед власниками про результати своєї діяльності.

Оскільки нема бухобліку, то абсолютна більшість польських фермерів не розуміють, що таке прибуток. Результати минулого року вони оцінюють за залишком грошей в кишені, - повідомляє Національний прес-клуб «Українська перспектива».

                       

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.