Новини

Покращення по-новому: скільки доведеться платити за компослуги?

З 1 липня в Україні знову зросли тарифи. Як повідомляла Нацкомісія з державного регулювання у сфері компослуг, водопостачання подорожчає,  в середньому, на 84%, водовідведення (стоки) - на 105%, тарифи на  водоспоживання (вода і стоки) зростуть на 93%.  Крім того,  Національна комісія з регулювання енергетики вирішила з 1 травня підвищити мінімальний тариф на природний газ для потреб населення на 50%. Електроенергія з 1 травня теж стала дорожчою: тарифи для населення зросли на 10-40%.

Це не останнє збільшення вартості комунальних послуг для українських споживачів. Як пише «Україна комунальна», у наступному році влада обіцяла зростання тарифів на 30-40%. В Уряді пояснюють, що заходи вживаються у зв'язку з євроінтеграційними тенденціями, вимогами МВФ і збитковим станом галузі.

ВОДА

За словами представників Нацкомісії, яка встановлює тарифи, тепер українці платитимуть за воду, згідно економічно обґрунтованого рівня - тобто, із закладеною рентабельністю до 5%.

За статистикою, 97% українців справно платять за комунальні послуги. Однак, з липня  в усій країні тарифи на гарячу та холодну воду підскочили в середньому  на 84%. Зокрема, у Луцьку ціни зросли на 86% - , у Дніпропетровську та Львові на понад 55% , у Запоріжжі майже на 90%. Для мешканців Києва тарифи на холодну та гарячу воду подорожчали  у понад два  рази – кубометр холодної коштуватиме 7 гривень 46 копійок, гарячої - 25 гривень 10 копійок.

Як з’ясував Zaholovok.com.ua, жителі Ужгорода у липні за водопостачання також платитимуть більше. За інформацією КП «Водоканал», згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг від 13 червня 2014 року №622 (набрала чинності 1 липня)  встановлені тарифи для КП «Водоканал Ужгорода»  на централізоване водопостачання – 6,28 грн за 1 куб. м ( без ПДВ), на централізоване водовідведення – 3,58 грн за 1 куб. м (без ПДВ).

У Нацкомпослуг запевняють, що зростання тарифів на воду не сильно вдарить по гаманцях українців: незахищені категорії населення - пенсіонери та багатодітні сім’ї - зможуть скористатися пільгами і субсидіями, а середньостатистична сім’я з двох чоловік, згідно з розрахунками, буде платити в місяць на 36 грн більше - тобто не 40,00 а приблизно 76 грн.

СВІТЛО

Навесні Кабінет Міністрів рекомендував Національній комісії, що здійснює регулювання у сфері енергетики з 1 червня підвищити тарифи на електроенергію для населення на 10-40%.

Згідно з Постановою НКРЕ від 23 травня 2013 року «Про внесення змін до тарифів на електроенергію, що відпускається населенню», ПАТ «Закарпаттяобленерго» з 1 червня підвищило тарифи на електроенергію (з ПДВ):

- для населення, що проживає в житлових будинках, обладнаних газовими або іншими плитами (крім кухонних електричних плит ): до 150 кВт/год електроенергії на місяць - 30,84 копійки за 1 кВт/год (тариф першого блоку); більше 150 кВт/год до 800 кВт/год електроенергії на місяць - 41,94 копійки за 1 кВт/год (тариф другого блоку) ; більше 800 кВт/год електроенергії на місяць - 134,04 копійки за 1 кВт/год (тариф третього блоку);

- для населення, що проживає в житлових будинках, обладнаних у встановленому порядку кухонними електричними плитами: до 250 кВт/год електроенергії на місяць - 23,7 копійки за 1 кВт / год (тариф першого блоку); більше 250 кВт/год до 800 кВт/год електроенергії на місяць - 32,22 копійки за 1 кВт/год (тариф другого блоку); більше 800 кВт/год електроенергії на місяць - 134,04 копійки за 1 кВт/год (тариф третього блоку);

- для населення, що проживає в житлових будинках, обладнаних у встановленому порядку електроопалювальними установками (у період з 1 жовтня по 30 квітня): до 3600 кВт/год електричної енергії на місяць - 23,7 копійки за 1 кВт/год; більше 3600 кВт/год електричної енергії на місяць - 95,76 копійки за 1 кВт/год;

- для багатодітних, прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу – 23,7 копійки за 1 кВт/год; 

- для гуртожитків - 30,84 копійки за 1 кВт/год; 

- для об'єднань співвласників багатоквартирних будинків, житлово-будівельних і гаражно-будівельних кооперативів, житлово-будівельних та садових товариств, установ виконання покарань - 41,94 копійки за 1 кВт/год.

Електроенергія, яка витрачається у багатоквартирних будинках і гуртожитках  на технічні цілі (ліфти, насоси, замкові пристрої, освітлення дворів і т. д.), відпускається з таривом 34,95 грн за 1кВт*год (без ПДВ); електроенергія, яка використовується на технічні цілі в багатоквартирних будинках і гуртожитках в сільській місцевості коштуватиме 32,3 грн за 1 кВт*год (без ПДВ), а світло для дач, садових товариств і гаражів відпускатиметься за тарифом 34,95 грн за 1 кВт*год.

Щодо причин підняття тарифів, у ПАТ «Закарпаттяобленерго» пояснюють:  станом на 1 травня цього року населення оплачує лише 24% фактичних витрат на виробництво та постачання електроенергії. Різниця в тарифах для населення між встановленим та економічно обґрунтованим рівнями покривається всіма іншими не побутовими споживачами (бюджетними організаціями, сільськогосподарськими виробниками, транспортом, промисловими споживачами).  Через це роздрібні тарифи на електроенергію для не побутових споживачів є фактично завищеними, внаслідок чого постійно збільшується кінцева ціна на всі товари та послуги. Тому й прийняте рішення, яке, як зазначає «Урядовий потрал», має на меті поступове зменшення цінового дотування побутових споживачів за рахунок непобутови. «Це дасть можливість  стабілізувати ціни на товари та послуги вітчизняних виробників», – вважають у Києві. Згадуючи про соціальну справедливість, держслужбовці впевнені, що «механізм надання пільг та субсидій малозабезпеченим громадянам  забезпечить соціальну справедливість при оплаті електроенергії та значно зменшить субсидіювання заможних членів суспільства».  

При цьому тариф на електроенергію для населення, яке споживає менше 150 кВт*год на місцяь та для багатодітних, прийомних сімей, дитбудинків сімейного типу незалежно від обсягів споживання, збільшиться мінімально – до 10%.

За підрахунками «Закарпаттяобленерго», переважна більшість закарпатських родин за місяць використовує не більше 300 кВт*год, отже, за електроенергію такій сім’ї відтепер доведеться платити на 12 гривень більше.

ГАЗ

З газопостачанням – теж по-новому. Як повідомлялося, НКРЕ вирішила збільшити з 1 травня роздрібні ціни на природний газ для населення більш ніж у 1,5 рази. Мінімальний тариф на природний газ для потреб населення зріс на 63% - до 1 018 грн за тис. кубометрів.

Як пояснили Zaholovok.com.ua у ПАТ «Закарпатгаз», Постановою НКРЕ «Про встановлення роздрібних цін на природний газ, що використовується для потреб населення» від 03.04.2014р. №420 з 01.05.2014р. встановлено наступні роздрібні ціни на природний газ, що використовується для потреб населення:

- у разі використання природного газу для приготування їжі та/або підігріву води в багатоквартирних будинках, за наявності газових лічильників - 1,182 грн за 1 м куб. (з ПДВ); за відсутності газових лічильників 1,299 грн за 1 м куб.

- за умови, що обсяг споживання природного газу не перевищує 2500 куб. м. на рік, за наявності газових лічильників – 1,089 грн за 1 м куб.;  за відсутності газових лічильників – 1,197 грн за 1 м куб.

- за умови, що обсяг споживання природного газу не перевищує 6000 куб. м. на рік, за наявності газових лічильників – 1,788 грн за 1 м куб.;   за відсутності газових лічильників – 1,965 грн за 1 м куб.

- за умови, що обсяг споживання природного газу перевищує 6000 куб. м. на рік, за наявності газових лічильників – 3,645 грн за 1 м куб.;   за відсутності газових лічильників – 4,011 грн за 1 м куб.

Представники ПАТ «Закарпатгаз» зазначають, що  розмір місячної оплати за газопостачання для середньостатистичної закарпатської сім’ї, залежить від кількості проживаючих в помешканні, кількість зареєстрованих газових приладів та площі приміщення.

Як писав Zaholovok.com.ua, Уряд продовжив терміни передбачуваного виведення роздрібних цін на природний газ для населення на економічно обгрунтований рівень. Ціну планується підвищувати в кілька етапів аж до травня 2017 року. Загальний розмір підвищення за підсумками трьох найближчих років складе 101,6%: з 1 травня 2015 року НКРЕ рекомендовано підвищити ціни на газ на 40%, з 1 травня 2016 року – на 20%, з травня 2017 року – ще на 20% .

Довідка:

Підвищення тарифів на компослуги довгий час було однією із головних умов МВФ для відновлення співпраці з Україною. Рівень зростання тарифів для кожного населеного пункту буде різним. Діапазон підвищень складає від 1% до 98%. За підрахунками "Української енергетики", вартість житлово-комунальних послуг для однокімнатної квартири у місті зросте, в середньому, до 414 грн на місяць (+40%), двокімнатна - до 863 грн на місяць (+48%), трикімнатної - до 1134 грн на місяць (+48%). Під час опалювального сезону загальний платіж буде майже удвічі більшим, ніж влітку.

 

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.