Фахівці Закарпатського гідрометеорологічного центру пояснюють, чому цього року так швидко «відійшла» полуниця, чому так рано зацвів виноград і що коїться з погодою.
За словами закарпатських синоптиків, цьогорічний квітень був найтеплішим за всю історію спостережень з 1945 року, метеорологічне літо настало аж на місяць раніше, відбулося прискорення росту ягід та овочі, рослини випереджали у фазовому розвитку багаторічні дати на 1-3 тижні.
Публікуємо статтю фахівців Закарпатського гідрометеорологічного центру.
Метеорологічне літо настало ще 8 квітня
Незважаючи на відносно пізнє настання весни у 2018 році, накопичення ефективного тепла відбувалося надзвичайно швидкими темпами. Зокрема в низинних районах області, якщо перехід середніх добових температур через +5 ºС відбувся 26 березня (в середньому на 10 днів пізніше звичайного), то початок періоду активної вегетації теплолюбних культур (межа +10 ºС) розпочався 3 квітня (теж на 10 днів раніше середніх строків). А вже 8 квітня середньодобові температури повітря перейшли через позначку +15 ºС , розпочалося метеорологічне літо, що в середньому намісяць раніше норми.
Квітень 2018 року в Закарпатті року виявився найтеплішим за всю історію спостережень з 1945 року. Середні температури повітря перевищували середні багаторічні показники на 5-6°.
Травень був із значним дефіцитом опадів
У травні 2018 року тепла, часом спекотна з значним дефіцитом опадів погода водночас з посиленням вітру та тривалим дефіцитом опадів, обумовили інтенсивне випаровування вологи з верхніх шарів грунту. Відсутність оптимального зволоження верхніх шарів грунту на переважній території, створювало несприятливі умови на посівних площах. Надзвичайно швидко зменшувались запаси продуктивної вологи в грунті.
В деякі дні переважала низька відносна вологість повітря (що не характерно для нашого регіону) з критичноюдля рослинності відносною вологістю повітря (менше 30%), що у поєднанні із посиленням вітрів утворювало суховії різної інтенсивності
Запаси продуктивної вологи під більшістю с/г культур (станом на 10 травня) були аномально низькими для даного періоду часу за останні 30 років.
Станом на 30 травня суми ефективних температур вище +5° по території області були значно вищими від багаторічних показників - 452-816º і відповідали нормам середини червня.
Через високі температури рослини значно прискорили ріст
За період активної вегетації сільськогосподарських культур (1 квітня – 31 травня) середня температура повітря була найбільш високою за весь період спостережень з 1945 року, виявилась вищою за норму на 4-5ºС і становила 10-18 ºС .
Кількість опадів за квітень-травень порівняно із нормою у середньому на переважній території області складала 69-89%, більше опадів 89-96% норми випало в Ужгородському та Міжгірському районах, найменше – 54% норми на високогір’ї Сл Плай.
Внаслідок надзвичайно інтенсивного накопичення тепла відбулося прискорення росту та розвитку усіх сільськогосподарських культур,зменшувалась тривалість міжфазних періодів. Рослини випереджали у фазовому розвитку багаторічні дати на 1-3 тижні. Цього року відмічалось аномально раннє цвітіння винограду.