Новини

На Закарпатті кожного чиновника натренують працювати без корупції

  На Закарпатті розпочинається проєкт, покликаний удосконалити якість управлінських рішень, антикорупційні практики та сприяти верховенству права на місцевому рівні в Україні в контексті європейської інтеграції. Втілюватимуть його упродовж наступних півтора роки Інститут центральноєвропейської інтеграції (ІЦС) спільно з голландською організацією Foundation of Justice, Integrity and Anti-Corruption (FJIAC) та словацькою Transparency International Slovensko (TI SK). Про деталі розповів в Ужгородському прес-клубі Дмитро Тужанський, керівник ІЦС та партнери проєкту.

  «Цей проект дуже важливий, він пов'язаний з кількома напрямками: вступом України до ЄС, питаннями структурних, системним змін всередині України і питанням реконструкції України. За останні десятиліття Україна зробила чималий прогрес і він ще більше прискорився з перспективою вступу до Євросоюзу,- зазначив Рой Спекербур, Перший секретар Посольства Королівства Нідерландів в Україні. - Закарпаття дуже важливий регіон, бо йдеться про мультикультурне середовище, відносно безпечне. Проект, який розпочинається, – це приклад того, що ми можемо згодом реплікувати в інших регіонах України». 

Рой Спекербур

  Одне з перших завдань, яке реалізовуватимуть у межах проєкту -- масштабне дослідження на Закарпатті. Про це розповів Андрій Шекета, перший заступник голови Закарпатської облради. «Це важливий крок, щоб зрозуміти регіон. Наступний напрямок-  це можливість навчання для працівників обласної ради, військової адміністрації, удосконалення ряду документів, зокрема антикорупційної програми, залучивши кращі європейські практики. – каже Андрій Шекета. -  Заходи стосуватимуться також організацій громадянського суспільства, медіа. Це великий проєкт, деякі результати будуть відчутними вже зараз, інші стануть великою послугою у майбутньому. Зокрема, при участі області у спільних з іншими європейськими партнерами програмах та для залучення інвестицій».

Андрій Шекета

  Франс Герадтс,  радник та тренер Governance and Integrity  зауважив, що ціль проєкту -- оновлення антикорупційної інфраструктури і прозорості закарпатського врядування. «Я не зацікавлений у фейкових проектах, я неймовірно серйозний у намірах. Поки не впевнений, чи це буде можливо тут, побачимо. Поки що всі знаки доборі,- коментує Франс Герадс.  -  На початку це легко. Чи буде 18 місяців достатньо, думаю ні. Якщо ми справді «прокачаємо» інфраструктуру антикорупції в Закарпатті, ми дійсно зможемо знизити рівень корупції в регіоні. Один з наших принципів такий: якщо ми приходимо, то лишаємося, тому ми маємо намір працювати із Закарпаттям протягом поколінь. Ми у буквальному сенсі протренуємо кожного працівника ОВА та облради.  І головне питання: яке ми будемо ставити кожному з них:  як ми віддаватимемо борги тим, хто загинув». 

Франс Герадтс

  Домініка Іршова, Transparency International Slovensko (TI SK)  розповіла, що організація є   частиною глобального антикорупційного руху і зосереджена на роботі у сфері антикорупції на регіональному рівні. «Наша регіональна муніципальна програма є найсильнішою у нашому портфоліо. Ми не тільки аналізуємо і перевіряємо регіон і центральну владу з точки зору антикорупції, але і розробили для них інструменти, які допоможуть ці політики втілювати. Ми аналізуємо політики, бюджетні, тендерні процедури тощо. На основі цього аналізу ми пропонуємо заходи, які треба здійснювати, унеможливити прояви корупції»,- пояснила Домініка Іршова.

Домініка Іршова

  «Завдяки процесам євроінтеграції ми суттєво змінили інфраструктуру боротьби з корупцією. Це відзначають і міжнародні партнери. Але запобігати цьому явищу з Києва набагато складніше, ніж вибудувати ці процеси знизу догори, - зауважив Ярослав Юрчишин, Голова Комітету з питань свободи слова ВРУ. - Щоб пропонувати українським громадам адекватні рішення, можна напрацьовувати їх на пілотних регіонах і адаптувати до інших міст. Чужий досвід дуже корисний, але унікальність шляху завжди буде». За словами Ярослава Юрчишина, у цих процесах важлива роль локальних медіа, яка часто є недооціненою у напрямку просування реформ, зокрема. «Насправді медійне середовище в регіоні є досить конкурентне, якісне. В локальних журналістах проект матиме гарантовано хороших партнерів. А інтерес наш (у реалізації проєкту) як законодавців є у тому, що дуже важливо у процесі реформування стояти ногами на землі. І щоб напрацювати адекватні механізми включення, в рівних пропорціях до отримання послуг і здійснення політики на локальному рівні без занурення в локальні громади цього зробити якісно неможливо». 

Ярослав Юрчишин

   Дмитро Тужанський, директор ІЦС також зауважив, що Закарпаття – це приклад врядування в умовах полікультурності, це є типовим для Європи, типовим і для України. «Це найбільш комплексний та мультидисциплінарний з усіх проєктів, які ми досі втілювали. За найближчі 18 місяців ми спробуємо зробити все можливе, аби на прикладі Закарпатської області налаштувати вироблення політик та ухвалення рішень на місцевому та регіональному рівні за стандартами ЄС. Спробуємо створити передумови на Закарпатті та рольову модель для українських регіонів»,- резюмував Дмитро Тужанський. 

Дмитро Тужанський

  На найближчий рік в області у рамках проєкту також заплановано два форуми. Один з них відбудеться на День Європи у травні.  

Фото А.Семенюк

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.