Новини

На цьогорічних виборах в Мукачеві вперше вибиратимуть мера в два тури

Цьогоріч зі змінами у виборчому законодавстві депутати зробили місту сюрприз — відтак, в Мукачеві, де населення більше 75 тисяч жителів, вибори міського голови повинні відбуватися в два тури. Для Мукачева це — новинка. На відміну від Ужгорода, котрий уже має досвід на виборах в два тури з 2015 року. І те, що вони таки відбудуться саме в два тури в Мукачеві дуже ймовірно (хоча політологи і радять чинному меру Андрію Балозі, мов, для того, аби виграти перегони — вигравати їх потрібно саме в першому турі).

“Мукачево вчасно поділили на округи, поділ влаштовує усі політсили”

 Що ми маємо на разі в місті? Борди. Багато бордів з трьома основними претендентами, які заявили про своє бажання сісти в крісло мера. Це чинний міський голова міста Андрій Балога ( на чолі нової для регіону політсили “Команда Андрія Балоги”), це Ілля Токар (екс очільник Мукачівської РДА) на зелених бордах, який висувається від регіональної команди “Слуги народу”. А також  Андрій Лукач, бізнесмен, власник мережі супермаркетів в місті від також нової для області політичної сили “Рідне Закарпаття”. До слова, саме на вітринах супермаркетів й розміщено найбільше бордів від Андрія  Лукача. 

Також у місті на зелених  бордах від команди “Слуги народу” є обличчя минулорічної “темної конячки” по Мукачівському округу  Едгара Токара (як відомо, він досі судиться по результатах виборів, на яких Віктор Балога обійшов його буквально з десятками голосів). Ще в команді від “слуг” балотується відома мукачівка Інгрід Туріс, що наразі є чинною депутаткою в Закарпатській облраді. Зі свого боку, політична команда “За мабутнє” на вибори в Мукачеві висуває свого кандидата Василя Іванчо. 

- Офіційно перелік усіх претендентів на крісло мера Мукачева ми дізнаємося після 15 вересня, коли партії в області представлять їх на з'їздах, як того вимагає закон, з оголошенням у ЗМІ, - каже представник регіонального осередку ОПОРИ на Закарпатті Ярослав Гулан.

З його слів, громадянська мережа ОПОРА наразі як в решті міст області фіксує у Мукачеві незначні порушення — усі вони стосуються дочасної агітації. 

- Це порушення стандартів виборів — адже кандидати повинні агітувати тільки після того, як офіційно зареєструються до участі у виборах. Але вже бачимо дуже багато зовнішньої реклами, є навіть презентація окремих команд. 

Разом із тим, відзначає Гулан, у місті вчасно відбувся поділ на округи. 

- На разі у місті їх є чотири, ОПОРА не фіксувала скарг щодо поділу від котроїсь із політсил, як це маємо, до прикладу, в Ужгороді,- каже він.

«Парад кандидатів проти Балоги та вибори за повістю «Кайдашева сім’я»

Політолог, представник в регіоні Комітету виборців України Дмитро Тужанський говорить про те, що цьогоріч вибори в місті Мукачеві будуть унікальними. 

– Найперше тому, що це вже не просто вибори суто в місті — Мукачево, як ми знаємо, приєднало в рамках реформи  у підсумку 14 сільських рад, а це 17 сіл, що означає суттєвий приріст кількості виборців. За останніми даними Держреєстру виборців, мова йде про понад 78 тисяч виборців, а згідно з новим законодавством про вибори, громади з понад 75 тисячами виборців матимуть вибори голів у 2 тури. І це друга особливість, хоча вона матиме місце, якщо у першому турі ніхто не набере понад 50%. На відміну від Ужгорода, в Мукачеві сценарій виборів в один тур міг би розглядатися за певних обставин, оскільки діючий міський голова Мукачева Андрій Балога зберігає високий рейтинг. Утім, і це ще одна особливість цих виборів, зараз спостерігається так би мовити парад кандидатів, тобто я прогнозую велику кількість претендентів на крісло голови Мукачівської ОТТГ, при чому вже зараз помітно, що є кандидати (заявили про намір балотуватися), які насправді представляють одну політичну групу, хоч і йдуть від різних політичних сил. Яскравий приклад, це намір йти і Андрія Лукача («Рідне Закарпаття»), і Іллі Токаря («Слуга Народу»). Це можна якраз пояснити прагненням максимально розпорошити електорат і унеможливити вибори голови в один тур, а також, що не менш важливо – завести у майбутню раду якомога більше своїх людей, хай і під прапорами різних політичних сил. І таким чином, навіть якщо не перемогти Андрія Балогу в боротьбі за мерство, то принаймні позбавити його власної більшості у майбутній міськраді. І це на мою думку ключова інтрига виборів у Мукачеві: чи зможе хтось створити реальну конкуренцію Андрієві Балозі і чи зможе він здобути свою більшість депутатів. Якщо список претендентів на пост мера Мукачівської ОТГ не поповниться якимись сильними претендентами, то ця виборча кампанія в Мукачеві буде схожа на повість Нечуя-Левицького “Кайдашевій сім'ї” та описані в ній сімейні чвари.

«Звичного для останніх років протистояння Балога – Чубирко ми можемо не побачити»

– Цікавий акцент щодо давніх опонентів Балог в Мукачеві з боку умовної групи Ланя, – відзначає Тужанський. – Я би не сприймав цю групу як моноліт, а виділив би у ній 2 центри – це, власне, екснрадеп Михайло Ланьо, який досі в пошуках нового партійного бренду після закриття політпроєкту «Відродження», і Іван Чубирко, який є лідером у Закарпатській області партії «За житття». Останній за минулий рік більше співпрацює з командою Андрія Балоги, ніж конфліктує, як це було в попередні виборчі кампанії, і за моєю інформацією Іван Чубирко не планує змагатися з Андрієм Балогою цього разу, хоча ще все може змінитися.

З ким і куди піде Михайло Ланьо, наразі також питання відкрите. Була інформація про його повернення в партію «Батьківщина», від якої він вже обирався депутатом облради, хай би як дивно це для когось не звучало, утім досі офіційної та публічної інформації про такий союз нема.

Іще один акцент — те, що в Мукачеві знову немає серйозних кандидата від так званого патріотичного табору, мова про парламентські сили «Європейська Солідарність» та «Голос». Цікаво, що кандидат від «Голосу», що брав участь в минулих виборах, наразі працює в міськраді радником Андрія Балоги. Тобто, для так званого патріотичного табору, Мукачево досі — це політичний «бермудський трикутник», де в них ніяк не з’явиться сильний кандидат чи бодай впізнаване обличчя, а як тільки з’являється хоч хтось, то відразу зникає. Так було навіть за президентства Петра Порошенка, коли його БПП і ЄС були партією влади.

Цікавлюся в політолога, чи можливе повторення досвіду «мукачівських виборів», які мають лиху славу через історичні події на дільницях у місті. 

– Зараз мало передумов до цього. Немає такого жорсткого розподілу по таборах, як до прикладу, в 2004-му. Але ж це Мукачево, – каже Тужанський.

“Цьогорічні вибори в Мукачеві цікаві саме другим туром”

- Цьогорічні мукачівські вибори стали цікавими тоді, коли змінили закон про вибори, - розставляє свої акценти щодо місцевих виборів політолог Михайло Шелемба. - Досі Мукачево відносилося до тих міст, де вибори завжди проходили в один тур, а після того, як планку опустили до 75 тисяч жителів — турів буде два. Саме це внесло інтригу, адже в іншому разі результат був би очікуваним — з перемогою чинного мера Андрія Балоги. Тому кардинально змінила ситуацію саме зміна законодавства — і зараз в Мукачеві є ця інтрига другого туру,  з чинним мером та його основним конкурентом, яким ймовірно буде Ілля Токар від Слуги народу.

Цікаво, що на бордах у місті бачимо й минулорічного несподіваного фаворита виборів на Мукачівському окрузі Едгара Токаря. Чому в СН зробили ставку не на нього? Найперше, треба сказати, що Ілля Токар, його дядько, більш досвідчений, він свого часу очолював Мукачівську РДА, — це перший момент. Едгар більше асоюцієються у загалу з людиною, якій минулого року вдалося створити проблеми Балогам на окрузі. Очевидно, він йтиме в списку партії СН в обласну раду.

- Інший цікавий момент на цьогорічних мукачівських виборах, - відзначає Шелемба, - це фактор розколу в балогівській команді Єдиного Центру. Цей моноліт, який був у Мукачеві довгий час під виглядом ЄЦ, дав тріщину, бо група впливу Петьовки відкололася. Примітно, що зараз “Рідне Закарпаття”, яке висуває на мера Лукача, буде ще одним гравцем на тому ж самому полі виборців ЄЦ. Цей розкол відіграє свою роль на виборах в Мукачеві, адже для Петьовки буде важливим поставити будь-кого проти Балоги і він в цьому плані буде просувати свого кандидата. Можливо, в другому турі Лукач стане латентною підтримкою того самого Токаря, який нині успішно піариться на каналі Петьовки — побачимо, - відзначає Шелемба.

“Для команди Андрія Балоги першочергове завдання перемогти в першому турі”

- Чи можливі зараз брудні мукачівські вибори? Так, бо в цьому місті і 2019 рік не став виключенням щодо брудних виборів, там, як відомо, ще досі не завершений судовий процес за позовами Едгара Токаря, - акцентує політолог. - Чи можливий підкуп, фальшування результатів? Так. І до цього всі готуються. На цих виборах ця тема буде не менш актуальною, - зазначає політолог. 

З його слів, Балоги хочуть втриматися в місті — тому для команди Андрія Балоги першочергове завдання перемогти в першому турі, докласти максимум зусиль для здобуття отого  50+1% голосів. Адже перемогти Андрію Балозі вже в другому турі буде набагато складніше. Влада сім'ї дала тріщину під час розколу, і Петьовка зараз також має достатньо впливу в місті. Крім того, минулий рік показав, що Віктор Балога ледве втримався на окрузі, і мукачівці це побачили — коли перед виборами до Верховної Ради всі прогнозували йому впевнену перемогу, а він вийшов буквально на десятках голосів. Хоча цьогоріч вже немає “фактору Зе”, який допоміг опоненту Балоги торік, але за мірками мукачівського виборця то було справжнє фіаско Віктора Балоги. Тому зараз дуже цікаво, чи втримається його син Андрій Балога в кріслі.

Тетяна Когутич

Матеріал підготовано у рамках проєкту «Виборча медіамайстерня «Місцеві вибори на Закарпатті -2020» ГО "ЗОО Ужгородський прес-клуб"

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.