Новини

На Київській набережній встановили бронзового вояка Швейка

Маленьку скульптуру відомого персонажа Ярослава Гашека - бравого вояку Йозефа Швейка сьогодні увечері встановили на перилах Київської набережної в Ужгороді.

Виготовлення цієї скульптури - чергової у галереї міні-пам’ятників авторства скульптора Михайла Колодка, профінансував відомий ресторатор, письменник та громадський діяч Павло Чучка.

Як розповів кореспонденту  zaholovok.com.ua автор скульптури, історія виникнення цього пам’ятника особлива. Саме тому його не слід називати пам‘ятником Швейку. Він - дещо більше. Ось розповідь автора:

- Одного разу я побачив по телевізору як Федір Шандор - відомий вчений і карєзнавець, розповідав про Ужгород у період Другої Світової війни. Він показував перила, прострелені кулями під час війни. І це мене так схвилювало. Я ніколи не бачив цих отворів. А якщо і бачив - то не сприймав їх як історичний артефакт. Ставився до них як багато хто зараз: дірки собі та й дірки. Після цієї історії у мені щось настільки змінилося, що наступного ранку я побіг подивитися і помацати ці перила. І тоді у мені почало "варитися" щось таке... бажання розповісти про те як війна торкнулася Ужгорода. Показати це у скульптурі.

Але що принесла Ужгороду і Закарпаттю Друга Світова? Приєднання до СРСР? Йому мабуть небагато закарпатців були раді. Але ж була і Перша Світова війна. Роздумуючи про це, я поділився своїми думками із Федором Шандором. І він це "проковтнув". І це стало визрівати і у ньому. Ми почали шукати відомих персонажів двох воєн, недалеких від Ужгорода. І знайшли Швейка!

А Ужгород навіть згадується у книзі Ярослава Гашека. У тому сенсі, що на Ужгород мало не відправили потяг, у якому Швейк їхав на фронт - тобто, зовсім у інший бік. І ми цю історію розказали Павлу Чучці. А вже той так запалився, що наполіг виготовити скульптуру до дня Українсько-Словацької дружби, які відзначатимемо у найближчі вихідні. І навіть профінансував виготовлення скульптурки. Я виліпив, ми відлили її і встановили поруч із тими отворами від куль на перилах. І вийшов пам’ятник Ужгороду між двома війнами. Швейк сидить і, зробивши долоню дашком над очима, дивиться на сучасний Ужгород.

- Михайле, образ Швейка відразу знайшовся?
- Ой не зразу. Переробляв багато разів! А потім ще шукав що йому дати в руки. Думав люльку, пиво, песика - до війни Йозеф Швейк торгував собаками... А зрештою Павло Чучка підказав - кнедлик. Ну а згодом ти десь викопав, що недолугого солдата, такого собі дурника і тюхтія у чеській армії називали "кнедлічек".

- То не я викопав, а один історик-любитель закарпатського походження, а я вичитав у нього...
- Ну тим не менш, кнедлічек у Швейка у руці цілком закарпатський. Це ж і наша страва, еге ж? Ужгород був чеським і кнедлики ми їмо досі. А погляньте на Швейка - справжній кнедлічек. Відчуваю, що ця скульптура мала б полюбитися ужгородцям. Він кумедний. І цілком може повторити успіх "Свободки", яку саме за цю частку гумору у ній і люблять.

- До відкриття залишили незагорненим?
- Так. Хай ужгородці звикають. Не будемо провокувати вандалів загадково загорненим пакетом на перилах. Люди із ним вже фотографуються. Приходьте усі у неділю на відкриття - Павло Чучка розповість цікаві речі. Наш Швейк не самотній. Ми відлили три примірники. Де з’являться його "братики" - дізнаєтеся у неділю.

Олександр Попович

Більше фото - у розділі "Фоторепортаж".

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.