Новини

Негаразди не повинні впливати на здоров’я людей

Міжнародний проект дбатиме про здоров’я мешканців українсько-угорського прикордоння

Об’єднати зусилля медицини та сфери соціальної допомоги задля підвищення добробуту і рівня здоров’я людей має на меті новий транскордонний українсько-угорський проект. Для його успішної реалізації лікарі, науковці та дипломати побували на стартовій конференції проекту «Навики задля майбутнього», що відбулася в угорському місті Ніредьгаза.

Оскільки проект здійснюється, базуючись на транскордонній співпраці, організатори висловили особливу подяку Генеральному Консулу Угорщини в м. Ужгороді Йожефу Бачкаї. У фокусі проекту, згідно з планами, буде присутнім Ужгород.  

Декан валеологічного факультету Центру охорони здоров’я Дебреценського медичного університету Др.Фабіан Гергель розповів про нову структуру навчання, втілену в Угорщині завдяки Болонському процесу. Йдеться, зокрема, і про соціальну медицину. «Результату досягнемо, лише співпрацюючи. Медсестра чи лікар не зможуть досягнути самотужки стільки, скільки можна зробити разом з науковцями та громадськими організаціями. Тим більше, коли йдеться про об’єднання зусиль угорських та українських фахівці, які зможуть один від одного навчатися», - каже фахівець.

На конференції наголошувалося, що по обидва боки кордону люди стикаються зі схожими проблемами, особливо, соціально незахищені сім’ї. У Саболч-Сатмар-Берегській області Угорщини (на відміну від західніших регіонів) прогнозована тривалість життя, особливо чоловіків – на рівні 1932-го року. «Наш проект має на меті виявити реальні проблеми громадян і надати їм відповідну допомогу. Цільовою групою є все населення на території прикордоння. Як живе населення – проблема не тільки політиків, а наша спільна», - зауважила Маріанна Пензеш, керівник проекту Асоціації АлтерЕго, яка є одним із реалізаторів проекту – разом із українським благодійним фондом «Проекта Тач».

Загалом проект працюватиме до червня 2014 року. Фінансуватиме його не тільки ЄС, але й місцеві джерела (90 і 10 % відповідно). Триватимуть профільні тренінги, планується організувати літній табір за участю угорських та українських фахівців, студентів та представників громадського сектору, готуватимуться методологічні та методичні матеріали, розвивальна гра.

Бідність дітей, туберкульоз, рак шийки матки, інші гострі проблеми соціальної та медичної сфери, зокрема, соціальної медицини фігуруватимуть у роботі проекту. Щоб було єдина трактування цих термінів, зокрема й тими, хто не має медичної освіти, планують укласти тримовний тлумачний словник (українською, угорською та російською).

Професор Ендре Шік висвітлив тему добробуту громади у доповіді «Шлях до кращого в українсько-угорському прикордонному регіоні». Для її підготовки професор здійснив спеціальні практичні дослідження. Професор схематично зобразив на карті Угорщини регіони добробуту та злиднів. За результатами Добробут, як правило, вищий там, де краща система сполучення, інфраструктура. Цікаві висновки були зроблені і на базі досліджень «місць скупчення» автомобілів марки Мерседес.

Голова БФ «Проекта ТАЧ» Зіта Баторі-Тарці від імені української делегації подякувала за цінний матеріал, отриманий від угорських лекторів. «Вважаю, що це є перший крок нашої тривалої і ефективної співпраці та дасть нам можливість об’єднати та скоординувати зусилля медиків і фахівців соціальної сфери. Будемо раді поділитися нашим досвідом», - підсумувала З.Баторі-Тарці.

Співпрацю команди фахівців у сфері медицини та соціального забезпечення державний санітарний лікар Пірошка Потокі порівняла із журавлиним ключем. Адже у ньому птахам легше і результативніше летіти, аніж поодинці. Так символічно можна зобразити і співпрацю фахівців різних сфер задля підвищення добробуту людей.    

            Ініціатором проекту є Асоціація АлтерЕго, яка тісно співпрацює з  Дербреценським університетом, а до його реалізації залучений і Ужгородський національний університет. Метою проекту є зниження шкідливого впливу соціально-економічних негараздів на здоров'я населення через вирішення конкретних місцевих і регіональних нагальних проблем у галузі охорони здоров'я населення шляхом розширення теоретичних знань і практичних навичок, а також поліпшення економічної конкурентоспроможності людей через зміну негативних тенденцій у здоров'ї, розширення їх  можливостей у галузі освіти, охорони здоров'я, соціального та громадського секторів.

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.