Новини

Місцеві вибори. Невизначеність – основна тенденція

Цьогорічні місцеві вибори будуть особливим з кількох причин. Перша –  багато нововведень , які сильно вплинуть як на сам виборчий процес, так і на результат. Друга – відсутність достатньої кількості часу для ефективного проведення передвиборчої кампанії. Ну і третя – ситуація з корона вірусом, яка так чи інакше, має значний вплив на загальну невизначеність під час підготовки до виборів.

Виборці не знають, як будуть голосувати і не спішать розбиратись у нововведеннях, які можуть відіграти яскраву роль в кінцевому результаті. Штаби партій поспіхом набирають людей: як кандидатів до списків партій, так і членів виборчих комісій. А це, вочевидь, призведе до того, що у виборчому процесі цьогоріч братиме участь дуже багато зовсім випадкових людей, які, тим не менше, значно впливатимуть на його якість.

 «Є заяви щодо неофіційного старту кампанії, але це вже традиційно для України. Кажуть про фальстарт, але це традиції політичної культури. Одна із характерних  особливостей цієї кампанії, як і кампанії попередніх років, це те, що вона є доволі коротка», – зазначив  Дмитро Тужанський, керівник Закарпатського обласного відділення ВГО «Комітет виборців України», під час круглого столу в Ужгородському прес-клубі.

«На Закарпатті всі чекали до останнього: який буде закон, як розподілятимуться голоси і так далі. Я би говорив не так про фальстарт офіційних кампаній,як про затримку низки політичних команд щодо старту. Це може зіграти з ними злий жарт не тільки з точки зору розкрутки свого бренду, а й з набором кандидатів, працівників штабів і т д. Тут може бути  дуже багато випадкових людей», – каже Дмитро Тужанський.

За його словами, одна з головних тенденцій цьогорічних місцевих виборів – невизначеність:  «У доволі широкому понятті, вона пов’язана із кількома речами: як будуть відбуватися вибори в умовах пандемії і чи їх не перенесуть. Цифри з приводу коронавірусу – насторожують. Ця невизначеність буде до останнього.  Але реальних передумов для того, аби вибори не відбулися, поки нема».

Дмитро зазначає, що невизначеність на Закарпатті пов’язана ще з тим, що на політичному ландшафті регіону сформувалися кілька ніш, нема чітко визначеного лідера чи команди: «Є дуже висока інтрига – хто переможе. Навіть момент опозиційності стирається. Ну і перемога не обов’язково гарантує тобі те, що ти отримаєш владу».  

Ще одна із особливостей цьогорічних місцевих виборів – розтягнутий виборчий цикл: «З точки зору формування влади, ці місцеві вибори затягнуться до Миколая. У грудні будемо говорити не про бюджет, а про очільників місцевих рад», – пояснює Дмитро Тужанський.  

Інтригою №1 експерт називає питання єдності «угорських» партій: «Зараз за цим процесом дуже цікаво спостерігати. Я би назвав це епістолярними відносинами: дві угорські партії переписуються між собою заявами в інтернеті. І навіть їхнє формальне об’єднання не значить, що вони працюватимуть разом на виборах. Тому чи вони подолають п’ятивідсотковий бар’єр та увійдуть в обласну раду, поки велике питання. Є велика загроза, що їхнє представництво непросто скоротиться, а вони можуть не увійти у ради багатьох рівнів».  

«Ще одна невизначеність – чи спрацюють запити на молоді команди та оновлення. Цю нішу на попередніх парламентських виборах використала тільки одна політична сила – «Слуга народу». «Голос» не спрацював у цій ніші. На Закарпатті кілька команд будуть пробувати цю хвилю спіймати. Але є питання, чи цей тренд на молодість не був уже дискредитований.  Ще є питання, хто заповнить нішу локального патріотизму. І це теж цікавий момент», – зазначає Дмитро.

Публікацію підготовано у рамках проєкту "Виборча медіамайстерня "Місцеві вибори на Закарпатті 2020" ГО "ЗОО Ужгородський прес-клуб"

 

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.