15 березня на День революції 1848-1949 рр. в Угорщині до Ужгороду привезуть бюст Шандора Петефі з Будапешту. Про це Zaholovok.com.ua повідомила Наталія Громова, директор Ужгородської дитячої школи мистецтв.
«Це подарунок від Міністерства культури Угорщини музею Петефі, якій діє в Ужгородській дитячій школі мистецтв ще 1991 року». - каже Наталія Громова. Керівництво школи разом із угорським консульством ініціювали створення цього музею імені Шандора Петефі саме тут, адже колись у будівлі навчального закладу був готель «Чорний орел» , де поет чекав свою дівчину, котра мала приїхати на зустріч з ним.
Виготовлений бюст - керамічний. У музеї вже є скульптура Петефі у повен ріст - зменшена копія пам’ятника, який розташований неподалік, у скверику на площі. Крім того у музеї - портрети поета, копії віршів, листів власноруч написані Шандором Петефі.
До Ужгорода приїде і сам автор бюсту. Цікаво те, що чоловік сам ініціював створення виготовлення, коли дізнався про музей в Ужгороді. Дирекція навчального закладу зраділа такому подарунку і захоплено очікують його приїзду.
15 березня - національне свято, річниця Угорської революції 1848 р. Цього дня поет-революціонер Шандор Петефі на чолі багатотисячного натовпу захопив друкарню в Будапешті і вперше без всякої цензури надрукував там маніфест революціонерів, тому 15 березня святкується в Угорщині ще і як день свободи друку.
Довідка Zaholovok.com.ua:
Революція 1848—1849 років в Угорщині — демократична революція в Угорщині, що входила до складу Австрійської імперії, одна з європейських революцій 1848—1849 років. Серед задач революції було встановлення демократичних прав і свобод, ліквідація феодальних пережитків, перед усім в аграрних відносинах, а також досягнення національної незалежності Угорщини. Рушійною силою революції стало ліберальне середнє дворянство та міська інтелігенція. В ході революції було проведено докорінні перетворення соціально-політичного устрою Угорщини, проголошено незалежність від Габсбургів і створено демократичну державу. Незважаючи на значні успіхи, які було досягнуто революційною армією у війні за незалежність, у 1849 році революцію було придушено завдяки діям австрійської армії, анти угорським повстанням національних меншин та участі на прохання австрійського двору російського експедиційного корпусу Івана Паскевича.