Новини

Люди старіють від поганого життя, а не через вік, – лікарі

Більше 25% жителів Закарпаття  – люди похилого віку. Старожилів в області – більше 1500. Як стверджує головний закарпатський геріатр Ірина Ілиньо, кожна людина старішає індивідуально. Є також чинники, які обумовлюють не біологічний, а соціально-психологічний вік людини. І саме соціальна смерть людини часто випереджає біологічну на декілька років.  

За словами Ірини Ілиньо, у віковій структурі населення стрімко збільшується відсоток людей старших вікових груп. «За даними ООН, у 2025 році їх чисельність перевищить 1,121 млрд осіб – у 5 разів більше, ніж у 1950 роком. В Україні частка осіб, старших 60 років складає 20,4%. У Закарпатській області 25,5% населення – це люди похилого віку», – розповіла під час прес-конференції у прес-центрі УОЗ Ірина Ілиньо.  

Як стверджує лікар, кожна друга людина старших вікових груп щороку отримує нове захворювання і має уже 2 і більше захворювань. «У людей похилого віку є основні групи захворювань: онкологічні, серцево-судинні,  неврологічні, дихальні, шлунково-кишкові та захворювання, пов’язані зі старістю (у людей після 90 років)», – розповідає Ірина Ілиньо.  Однак, найчастіше на здоров’я і на життя людини впливають психологічні чинники. Пані Ірина вважає, що саме через некомфортне відчуття себе у соціумі, людина старшого віку закривається у собі і вмирає соціально, а через деякий час наступає і біологічна смерть.   

Лікар стверджує, що «психічні та фізичні страждання разом із самотністю руйнують почуття гідності людини аж до повної деградації особистості, з депресіями та схильністю до суїциду. Потрібно стимулювати у пацієнта бажання жити. Бо соціальна смерть часто випереджує біологічну на декілька років, прискорюючи останню», – підкреслює пані Ірина.  

«Коли людина виходить на пенсію, відбувається  зміна її соціального положення як у суспільстві, так і в сім’ї. Зі зміною віку, підростанням дітей, зі звільненням з роботи знижується рівень спілкування Людина перестає вирішувати сімейні питання – це ще більше впливає на здоров’я. Тому зв’язки у родині, підтримання гідності людини, сімейні відносини, спілкування поколінь, прислухання до думки старших людей, соціальна адаптація цих людей, організація заходів для спілкування з ними, аби вони не вважали себе самотніми - це перше і,мабуть, основне, що  впливає на здоров’я людей і на їхнє психологічне старіння», – каже Ірина Ілиньо.  

Для того, аби людям похилого віку не хворіти лікар рекомендує збільшення рухливості, але не роботи – прогулянки, екскурсії. «Робота тільки шкодить», – пояснює пані Ірина.  

Здоровий спосіб життя, зміна харчування. «Зміна має бути у нахилу до рослинних білків, кисло-молочних продуктів і збільшення кількості прийомів їжі. Тваринні білки слід замінити із важких на рибний білок, більше овочів, фруктів – мікроелементів для покращення обмінних процесівв організмі», – радить лікар.

Особливу увагу Ірина Ілиньо радить звернути на  питтєвий режим: «Люди не звикли пити просту воду. Кажуть, що якщо п’ють каву, чай, компот. Так, таким чином рідина в організм надходить, але аби її переробити із тих речовин, організму треба прикласти зусилля. Тому для того, аби обмінні процеси в організмі людини були нормальними, треба випивати не менше 1,5 л чистої негазованої води на добу», – зазначає лікар.   

«Старість – це не інша планета, а те, що у кращому випадку очікує кожного з нас. Так казав Екзюпері. А я наголошую: «У кращому випадку!». Бо у нашій країні тривалість життя не надто висока. Тому наше завдання – старатися, аби люди жили довше, приділяти їм увагу, соціально адаптувати їх», – каже Ірина Ілиньо.  

 

Довідка:

Геріатрія – це область медицини, яка займається лікуванням і профілактикою захворювань у людей старшого віку. У Закарпатській області працюють 15 геріатрів, більшість з яких є позаштатними районними геріатрами.

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.