Новини

Канікули суворого режиму

Любов до прийняття рішень «заднім числом», нехтування іншою думкою, наплювательське відношення до освіти, а також до споживачів середньої освіти, які становлять не менш, ніж третину мешканців міста, зіграла з ужгородським керівництвом злий жарт ( з обласним трохи менший).Хочеться сказати «нарешті». Можливо це стане уроком. Тому що на резонанс та наслідки цієї події не очікував ніхто. Ні саме керівництво, ні учні, ні батьки, ані ті, хто намагався під шумок зірвати політичні дивіденди.

28 жовтня, коли в українських школярів почалися канікули, Закарпаття ж вирішило продовжити навчальний процес. Про це самих учнів та їх батьків повідомили у п’ятницю, 25 жовтня, пообіді. Кардинально змінити плани на відпочинок в ужгородських родин часу не вистачило, але двох днів стало достатньо, щоб через соцмережі організуватися на мітинг. Кілька сотень учнів на навчання не прийшли, а дружньо вийшли до ужгородської мерії з вимогами повернути їм законний осінній відпочинок.

«Так мамо, я у школі», - намагався переконати батьків по телефону якийсь ужгородский школяр, ховаючи слухавку від шуму, що наростав. До мерії підходили групи старшокласників, деякі з сумнівом, інші з захопленням, що справді щось відбувається.

Відміна канікул активізувала не тільки школярів, але і їх батьків. Ольга Павлова, мама першокласниці, напередодні закликала свідомих батьків прийти до мерії та підтримати мирний мітинг. З кольоровими кульками. «Я активно підтримала цю ідею, наївно вірячи, що всі, хто обурено висловлювався проти в ці дні, зберуться і прийдуть на акцію. Тому взялася просувати це питання. Потім уже довелося підключитися більш активно (звернення до членів виконкому, відміна другого мітингу тощо), - каже Ольга Павлова. - Дорослих було до сотні. 56 підписів вдалося зібрати».

Наталія Касим, ужгородський психолог коментує : «У моїх дітей у школі просто отримали усну вказівку. І це було як мінімум неприємно - дітей відпустили на канікули, а потім раптом у телефонному режимі повідомили, що канікул не буде. Як мама я бачу, що мої діти дуже втомилися і їм треба відпочити. Програма складна, інформації багато, в результаті в дітей практично нема часу ні на що інше, тільки навчання. Як психолог я маю багато слів про нашу освіту, і серед них мало хороших. І відміна канікул тільки один з неприємних аспектів навчального процесу. Діти пережили дуже сильне розчарування, а відомо, що у стані сильного емоційного афекту інформація засвоюється надзвичайно складно. Тому того жовтневого тижня навчання було зірвано - напівпорожні класи і діти у стані сильного стресу не могли сприяти гарній якості навчання».

…Натовп збуджено гудів, до входу мерії полетіли цукерки. Школярі з транспарантами вимагали відновлення канікул та чекали виходу мера. Чекали мера і журналісти. Міліція чекала ж, чим все закінчиться або коли дадуть відмашку до активних дій.

«Наші друзі у Виноградові домоглися повернення канікул, ми теж хочемо, щоб нас почули, - худорлявий хлопчина коментував події для тележурналістів, - зібралися через соцмережі». Чиновники традиційно від коментарів відмовлялися, мер, як з’ясувалося тим часом покладав квіти на Пагорбі слави. А у мерію вже летів туалетний папір. Через деякий час  - і яйця. Хтось із середини натовпу (явно не із школярів) «підказав» штурмувати мерію і задні ряди почали підштовхувати передні. Ситуація з дитячої акції явно почала переростати у «дорослу». «Стійте, зачекайте, назад», - кричав юний лідер, який щойно давав інтерв’ю на телебачення.

 

«А был ли мальчик?»

Тобто невидимий для загалу лідер чи група з політичним забарвленням, які організували, на думку офіційних органів, цю «вакханалію». Звалити все на політичних опонентів - найлегше, і пояснити власну недбалість таким чином теж. Спостережень та нескладних умовиводів вистачає для того, щоб з точністю до 90% сказати: масовість школярі забезпечили собі самі. Доступність інтернет - зв’язку, популярність соцмереж… Але те, що до дитячого натовпу примостилися провокатори, а також ті, хто підготував собі кілька групок шкільного віку, щоб у певні моменти керувати у визначеному напрямку – 99%. Автор цих рядків бачила їх насправді і чула деякі їхні настанови після того, як школярі, не дочекавшись виходу мера посунули до будівлі облдержадміністрації.

Проте політичним опонентам мера не довелося успішно завершити почате, хіба що воювати в інформаційному середовищі. Не та атмосфера склалася і некерованість ситуації напружувала, мабуть. Це ж не те, що забезпечити 20 мітингувальників і мати спокій. Тому заклик (вже не самих учнів) продовжити мітинг вже вдруге (30 жовтня) успішно зійшов нанівець.

«Спочатку мене це обурювало (що акцію змішали з політикою), бо бачила, що дітвора все робить самотужки. Туди ніхто не мішався, – переконує Ольга Павлова. - На момент акції - чи використали це певні політичні сили - сказати важко. Це я про яйця. Бо допускаю, що така ідея могла прийти в голову будь-кому з дітей. А діти, як видно було під час акціїї, ніби бензинова бочка -- піднесеш сірник і вона вибухає. Тепер уже все перегралося і будь-який привід, цей у тому числі, використовують певні політичні сили, аби "підмочити репутацію" один одному. Це на їх совісті».

 

Терміново шукаємо пояснення

Обласне та міське керівництво чомусь не узгодило пояснення причини перенесення канікул на зимовий період. Якщо за словами мера Віктора Погорєлова, таким чином місто мало намір зекономити гроші на опаленні, повчимося мовляв восени, якраз тепло і сонячно, а взимку погріємося вдома, то за офіційною версією заступника голови Закарпатської ОДА Івана Качура, причина у поспішній зміні навчального процесу – у туристичних традиціях Закарпаття.  «Ми живемо на Закарпатті, де зимовий туристичний відпочинок є дуже популярним. Довготривалі зимові канікули, як і літні, також мають право на життя. Новорічні свята та поїздки на туристично-рекреаційні бази, зимовий відпочинок»,- прокоментував розпорядження голови Закарпатської ОДА Іван Качур.

На думку ж Маріанни Кляп, начальника управління освіти Закарпатської ОДА, «причини розпорядження про перенесення осінніх канікул пов’язані з тим, що багато керівників шкіл, особливо з угорськомовних районів, просили переглянути терміни зимових канікул, щоб приєднати до них святкування і католицького Різдва, тому таке рішення було прийняте».

В управлінні освіти визнали, що розпорядження з рекомендаціями не робити канікули, надійшло у заклади совіти трохи запізно,  не було вчасно поінформовано ні батьків, ні дітей, ні педагогів, але «це є робоче питання».

Щоб погратися у демократію, в ужгородській мерії оголосили: за два дні проведуть опитування батьків. З питанням: хочуть вони тиждень осінніх канікул чи все ж цей тиждень краще додати до зимових. Згідно з опитуванням  64% батьків виступило за приєднання осінніх канікул до зимових, 32% - висловилися проти. «У нашій школі робили опитування за допомогою телефонних дзвінків батькам. Особисто у нашому класі із 37 батьків 31 висловилися за те, щоб канікули все-таки провели восени. Всі сходилися на думці, що першачкам важко і потрібен відпочинок, - такі дані у класі доньки Ольги Павлової.  - Я йшла на мітинг з тим, що десь всередині була впевнена: якщо прийде багато людей, то влада зверне увагу і змінить рішення, адже і лікарі, і педагоги, і психологи в один голос розповідали мені про негативний вплив таких дій на психіку та здоров’я дітей. Але це вони говорили мені і між собою. А владі сказати - не вистачило сміливості. Сподівання виправдалися аж на "мінус сто відсотків".

 

Таки вчинили незаконно

Невідомо скільки зекономила б ужгородська мерія на відміні осінніх канікул. Точно менше, ніж довелося витратити на всі маніпуляції після мітингу, включаючи відмивання парадного входу від яєць. Крім того, мер Віктор Погорєлов звернувся до міліції, втсановити осіб, причетних до організації порушень громадського спокою. На сьогодні міліція ще нікого не знайшла. Принаймні про це не повідомила. За справу взялася також Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Валерія Лутковська, яка звернулася до прокурора Закарпатської області Володимира Корбаня з пропозицією перевірити законність прийняття рішення про перенесення осінніх канікул на зимовий період.

За два тижні прокуратура виявила, що міськвиконком своїм рішенням про відміну канікул в Ужгороді таки порушив закон. У мера Віктор Погорєлова вимагають провести службове розслідування.  

До тепер очікує відповідь прокуратури ужгородка Наталія Касим, яка подала запит три тижні тому. «Відповіді від прокуратури я поки що не отримала, чекаю, - каже пані Наталія.-  Я подала звернення тому, що ніхто не бачив ані тексту рішення, ані його проекту, і взагалі невідомо, чи було те рішення взагалі».

Про осінню шкільну кризу вже дещо забули, але обов’язково згадають вже за місяць. Адже з 21 грудня починаються великі зимові канікули, які триватимуть до 12 січня (до речі, можна почати вже з 19-го, адже свято Миколая - треба відпочити і на подарунках можна зекономити). А там – і весна. Весняні канікули вже точно не відмінять: нема куди додавати тиждень, що звільниться. Хоча можна урізати шматок з літніх – так тепло, а діти без роботи. Не порядок.

 

Ірина Бреза,  для ІА ZIK

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.