Новини

Два тижні Євромайдану в Ужгороді: як це було

Ужгород не стоїть осторонь подій в Україні. Коли розпочався Майдан 2.0, ужгородці згадали, що ми – європейське місто, яке теж переживає через євроінтеграційні прагнення якщо не всього народу України, то якоїсь її частини.

 

Почалося все за майже драматичним сценарієм, центром якого стала не стільки багатолюдність, скільки рясний «європейський» дощ. На перший мітинг на підтримку євроінтеграційного курсу України, ще до всіх вільнюських скандалів і ялинкових подій   прийшли близько 200 людей. Все ще мирно і без біди. Але без яскравого пожвавлення і з наріканнями, де була молодь і чого так мало тих євроінтеграторів.

Почалися будні, – студенти з пар пішли підтримувати євроінтеграцію. Спочатку жалілися, що ректор заважає. Зрештою, Ващук особисто поспілкувався з молодими прихильниками європейського курсу України і офіційно дозволив студентам йти на майдани.  Хто куди, а на євроТеатральну в Ужгороді прийшли десь 500 спудеїв. Танцювали, кликали Україну в Європу, ще раз і ще раз повторювали, що ЄС – це наше, а Росія – не наше, кричали «Слава Україні!» і зачаровано дивились на зірки на прапорах Євросоюзу.

Наступного дня прихильників асоціації стало менше. У всякому разі, на ужгородський євромайдан їхприйшло менше сотні. Віче плавно переросло у живий ланцюг: студенти з’єднали два береги Ужа у знак того, що хочуть до Європи. Пізніше зібралися з духом і самі – хто на велосипедах, а хто – пішки, – попрямували до Євросоюзу, на українсько-словацький єврокордон.

Минулого тижня, після студентської єероактивності і ще до подій у Вільнюсі закарпатські депутати самі взялися  вершити долю України. Але карта не лягла: на сесії зареєструвалося  48 зареєстрованих депутатів, засідання нелегітимне. Більш-менш конструктивними були лише русини: хочуть в Європу і оби не було диктату.  

Ввечері 28 листопада, перед вже історичним для України днем, на площу Театральну  в Ужгороді вийшли близько 500 людей:  вимагали у Президента на зраджувати українському народу і підписати угоду про Асоціацію з ЄС. Потім написали листа у Вільнюс: попросили долучити їх до євроспільноти, у разі чого. 

На вихідних в Україні неспокійно: у ніч на суботу «Беркут» жорстоко розігнав Євромайдан у Києві. Саме ці події зачепили закарпатців «за живе» і вони 1 грудня вперше за всі дні Єромайдану вийшли на площу.  Площу заполонили ущерть: студенти, літні люди та мешканці середнього віку. Щоправда попри заклики не виступати під партійними прапорами, Свобода таки принесла прапори, із знаменом також прийшла Батьківщина.

Зі сцени мешканців закликали гуртуватися та не вірити обіцянкам влади. "Януковича геть" Слава Україні!".  -скандували маси. Були закарпатці із Словаччини. За словами одного з ораторів, 25 років поспіль він бере участь у мітингах і йому такий стан вже набрид. "Треба щось міняти у країні!",- закликав зі сцени чоловік. Після 2-годинного мітингу люди рушили ходою через пішохідний міст та пройшлися вулицями Ужгорода.

Понеділок, 2 грудня, почався напружено. З чуток про автобуси «Беркуту» і танки.  Хтось кидався у паніку, а хтось кричав, що Закарпаття бомбитимуть. Натомість чутки так і лишилися чутками.

Ректор УжНУ Федір Ващук офіційно дозволив студентам не йти на пари: підписав наказ, яким пропуски з 25 листопада по 6 грудня і для студентів, і для викладачів вважаються такими, що вчинені з поважних причин. Як результат – студентський страйк. Учасники – ті, хто не поїхав додому.

Відтак до тями приходять ужгородську депутати: їм теж захотілося відставки Уряду. Міська рада реагує обережно: страйкарів готові відпустити у офіційні відпустки, а депутатів – на позачергову сесію.

Тим часом мітингувальники беруть в облогу Закарпатську ОДА: живе кільце блокує вхід і вихід з адмінбудівлі. До мітингувальників вийшов заступник губернатора Свищо  і сказав, що Ледида запрошує представників стайкарів прийти на зустріч з ним о 15.00. Пізніше мітингувальники будуть заявляти, що їх на зустріч ніхто не запрошував. А тепер лиш скажуть: більше до влади звертатися не будемо.

В Ужгородській міській раді на сесію прийшла рекордна кількість людей: активістів у кілька разів більше, ніж депутатів.  Чіпляються до Погорєлова і питають, чого Віктор Володимирович досі не вийшов із Партії регіонів. Той відмовчується: значить, не виходить. Поки ужгородські депутати визначаються і ніяк не можуть визначитися із текстом звернення ректор УжНУ Федір Ващук користується можливістю і робить грандіозну заяву, до якої ніхто із народних обранців протягом 3 років додуматися не міг: професор пропонує  голосувати відкрито. І о, блаженство, - більшість депутатів  голосують «за»! До цього вони йшли довго.

Спочатку ужгородські депутати відмовилися відправляти Уряд і Президента у відставку, а потім, подумавши, попросили Януковича зняти Азарова.   Тим часом Балога скликає позачергову сесію облради, а політолог Віктор Пащенко пояснює: те, що народні обранці когось кудись відправляють – чистої води популізм і бажання сподобатися майбутнім виборцям.

На сесії Закарпатської обласної ради було спокійніше: мітингувальників чогось Балога цікавив менше. Але з текстами звернень біда ще та: депутати не могли визначитися, звинувачували один одного у неповазі до українського народу, вимагали засудити дії на Майдані уночі і підтримати страйк. В результаті все закінчилося майже нічим: Ледида сказав, що ПР за відставку Уряду не голосуватиме, Балога образився і разом з 58 депутатами підписався під зверненням своїм.

Студенти на ужгородському Євромайдані взялися до культури. Читання революційних віршів, перегляд таких же фільмів і лекції про революції – те, чим розважалися страйкарі на Театральній. 

Ужгородців закликають збиратися на Київ, опозиція створює в столиці Закарпаття координаціний штаб і невдовзі 5 автобусів із закарпатськими мітингувальниками відправляться до Києва

На прес-конференції головні організатори ужгородського Євромайдану розповіли журналістам, що Євротеатральна справді зародилася у соцмережах, засекретили деякі вимоги до влади, пожалілися, що Євросоюз досі не відповів їм на лист і заявили, що закарпатська ПР має оголосити саморозпуск.  Ще сказали, що не звільнять Театральну, поки Янукович з Азаровим не підуть у відставку.

Днем пізніше ужгородських євро майданців знову озвався мер Погорєлов. Віктор Володимирович заявив, що Ужгород завжди був спокійним, сказав, що міліціонери не чіпатимуть мирних мітингувальників, попросив ужгородців бути толерантними і завершив свій відеовиступ гаслом «Слава Україні!». Вперше. Кажуть, Садовий повпливав. 

Євромайданівці на підтримку своїх поглядів понесли вулицями Ужгорода величезний синьо-жовтий прапор. Прийшли і під вікна Ледиди, пройшлися по набережній, пофотографувалися. Крім українських, вже традиційно,  у рядах страйкарів майоріли і не дуже європейські, але зате цілком бунтарські червоно-чорні прапори: «Свободу» не можуть допроситися приходити без відповідної символіки.

В Ужгороді знову скликають народне віче. Цього разу на нього приїхали представники майже з усіх районів Закарпаття.  На Театральній студенти  прийняли резолюцію і попросили  Президента України, Віктора Януковича добровільно піти у відставку, до обласної ради звернулися з вимогою негайно скликати позачергову сесію, а ректора УжНУ попросили виконати обіцянки, які він, начебто, дав студентам. Народних обранців мітингувальники попросили не відходити від євроінтеграціного курсу і покарати винних у побитті людей у Києві.

У четвер активісти Євромайдану у Києві оголошують план дій. Устолиці в наступні дні має бути багато подій: блокування роботи 90 держуставнов, страйки, ходи містом і «мирне переконування» підприємств і установ, які працюватимуть, припинити роботу. Крім того, громадські діячі вже оголосили про створення народного ополчення, яке має «оберігати народ». Планується, що до нього увійдуть колишні солдати і міліціонери,  а також ті, хто відчуватиме у собі сили боротися Активісти будуть вимагати від місцевих органів влади офіційно розпорядитися про страйк, готують народне ополчення, мобілізують народ на Київ і, як результат, 8 грудня на Майдані – мільйон українців.

Крім того, активісти заявили про те, що «Якщо стає відомо про спроби підприємств, установ та організацій працювати, агітаційні та мобільні групи намагаються мирно переконати їх припинити працювати». Активісти хочуть запросити до переговорів з владою «міжнародних посередників», чекатимуть відставки Уряду і Президента і два дні оголосять вихідними.

У середу, 11 грудня,  Єврореволюцію планують завершити Тоді, за прогнозами активістів,  в Україні має бути нова влада.

 

 

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.