Новини

Дні діабету на Закарпатті допомогли людям дізнатися про своє здоров’я

Упродовж тижня в Ужгороді тривали заходи з нагоди Всесвітнього дня діабету, що у всьому світі відзначають 14 листопада. Діабет називають неінфекційною епідемією (посідає третє місце за поширенням серед інших хвороб).


Ініціатором стала Обласний ендокринолог Ольга Олексик та лікарі обласної лікарні у співпраці зі Спілкою діабетиків Ужгорода і всеукраїнською організацією студентів-медиків. При обласній клінічній лікарні вже четвертий рік діє Школа діабету, що розпочала роботу з ініціативи обласного ендокринолога Ольги Олексик (такі школи відкрито і в Хусті та Мукачеві).

Були проведені ряд скринінгів серед населення для визначення рівню цукру у крові з метою виявлення прихованих випадків діабету – не тільки в Ужгороді, а у райцентрах. В обласному центрі скриніги тривали на швейній фабриці, заводі «Турбогаз», у торговому центрі «Дастор», а також у приміщенні обласної лікарні. Опісля було проведено семінар для хворих, присвячений проблемам діабету. Пацієнти змогли отримати актуальну інформацію щодо самоконтролю, дієтотерапії, побачити і почути досвід пацієнтів, що живуть з цією проблемою тривалий час і завдяки правильному підходу до свого здоров’я та лікування, а також співпраці з лікарями, мають можливість не страждати від ускладнень і жити абсолютно нормальним життя. До прикладу, показовою є історія пацієнта з цукровим діабетом, що має цей діагноз майже 60 років, має дітей та онуків, все життя працював, зараз перебуває на пенсії, дотримується усіх правил життя з діабетом та не має інвалідизуючих ускладнень. Своїм оптимізмом він заряджає інших та показує приклади для тих, хто щойно захворів.

«День діабету та усі наші заходи власне спрямовані на те, щоб показати солідарність з людьми, які мають цю проблему, допомогти їм адаптуватися у суспільстві, а також провести заходи для активізації виявлення випадків діабету, наразі не відомих», - каже головний ендокриног Закарпаття Ольга Олексик.

За інформацією лікаря, у світі є 386 мільйонів хворих на цукровий діабет. До 2025 року ця цифра становитиме біля 580 мільйонів. Зростання поширеності цукрового діабету пов’язано в основному із проблемами раціонального харчування та малорухомим способом життя.

На Закарпатті є майже 36 700 дорослих хворих на цукровий діабет та 220 дітей. З них 5700 інсулінозалежних пацієнтів – вони потребують постійного введення спеціального препарату – інсуліну. Діабет є найчастішою причиною таких загрозливих ускладнень, як ампутація нижніх кінцівок, сліпота та термінальна ниркова недостатність серед працездатних. Проблемою є те, що часто діабет (особливо другого типу) виникає безсимптомно і тривалий час хворий не звертається до лікаря, а виявляє вже на стадії виражених ускладнень. У діабетиків в десятки разів збільшується ризик інфаркту та інсульту. Усі ці ускладнені пов’язані з неконтрольованим та некомпенсованих діабетом. У випадку ж, якщо пацієнт досягає цільових показників, перебуває під контролем лікаря та проводить самоконтроль, ризик цих ускладнень зводиться до мінімуму. У розвинених країнах з високим рівнем медицини діабет є на особливому контролі і є однією з найбільш витратних частин бюджету охорони здоров’я.

Ольга Олексик наголошує: «Надважливою є проблема самоконтролю, яка, на жаль, не завжди доступна нашим хворим, оскільки витратні матеріали до глюкометрів є дороговартісними. Також необхідною передумовою для якісного лікування цукрового діабету є визначення глікозильованого гемоглобіну, який свідчить про середній рівень цурку за 3 місяці. Він допомагає визначити тактику та перспективу для кожного хворого та досягти цільових показників з метою виникнення ускладнень». Цього року, за її словами, 60 пацієнтів з діабетом пройшли реабілітаційне лікування в санаторії «Шаян».

Якщо підсумувати усі проведені заходи, то на Закарпатті було зроблено близько 2 тисяч досліджень. Разом було виявлено біля 30 випадків підвищеного цукру крові. Усі були скеровані у медичні заходи для уточнення діагнозу та дообстеження.

«Нам дуже допомогли студенти-волонтери Української спілки студентів-медиків організації UMSA, я дуже їм дякую за цю співпрацю. Вони, у результаті, отримали свій перший безцінний досвід і ніколи не забудуть, що таке скринінг цукрового діабету. Надіємося і на подальшу співпрацю із Спілкою діабетиків м. Ужгорода, яка щойно починає активну роботу, має плани на тісну співпрацю з міжнародними організаціями, надавати соціальну та психологічну адаптацію хворих на цукровий діабет», - каже Ольга Олексик.

Контрольований і компенсований діабет – це не хвороба, а спосіб життя. Основна ціль медиків – допомогти пацієнтам досягти компенсації, тобто нормалізації рівня цукру в крові, оскільки це найважливіший чинник який впливає на якість і тривалість життя з цукровим діабетом. Тому сьогодні у світі визнаним є вислів «людина з діабетом», або «хворий» чи «пацієнт з цукровим діабетом», оскільки саме від кожної людини залежить чи буде він належати до тих, чи інших.

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.